گلهای رباتیکی چاپی سه بعدی که میتوانند جمعیت زنبورها را افزایش دهند

یک هنرمند استرالیایی به نام مایکل کاندی ایده جدیدی برای جلوگیری از کاهش جمعیت زنبورها ارائه داده است. این پروژه که "Polleniser Synthetic" نامیده می شود، بر روی گل های مصنوعی با تکنولوژی پرینت سه بعدی ساخته شده و دارای مکانیزمی رباتیکی است بصورت مصنوعی گرده افشانی می شود تا بدین صورت زنبورها را تشویق به تولید مثل کند.


در سراسر جهان، گونه های زنبور عسل با چالش های انسانی نظیر تغییرات آب و هوایی، آفت کش ها و معرفی گونه های مهاجم مواجه هستند. خوشبختانه بسیاری از مردم و سازمان ها با ایده هایی در جهت حفاظت از این گونه ها، نقش مهمی در گرده افشانی در سراسر جهان داشته اند.

مایکل کاندی، هنرمند معروف بریزین، یکی از این افراد است که راهی برای کمک به زنبورهای گرده افشانی و نهایتا تولید مثل آنها با روش تولید افزودنی سه بعدی کرده است.


او میگوید :

زنبورها بخش مهمی از اکوسیستم ما هستند و من احساس می کنم که همه ی ما باید به این مهم توجه ویژه ای داشته باشیم و علاوه بر فاصله گرفتن از تخریب اکوسیستم باید تکنیک های را جهت رشد و نمو این گونه ها داشته باشیم.

به طور خلاصه در این پروژه از گلهای چاپی سه بعدی رباتیکی استفاده می کند که با گرده و شهد مجهز شده اند و این گیاهان مصنوعی در میان گیاهان واقعی قرار دارند تا جذب زنبورها شوند و آنها را گرده افشانی کنند.


در این گل ها حتی از یک گلدان مصنوعی (ارگانیسم زاینده گل) و گلبرگ های الهام گرفته از کلم بروکلی را استفاده شده است که برای جلب توجه زنبورها بسیار کارا بوده است و همه ی اینها گل را به یک گل واقعی برای زنبورها تبدیل کرده است.

یکی دیگر از نکاتی که مایکل کاندی به آن اشاره کرده است، سالها تلاش همراه با سعی و خطا جهت نزدیک کردن زنبورها به گیاهان مصنوعی است که کاری بس دشوار بوده، بطوریکه حتی رنگ و شکل واحد در گیاهان  مصنوعی بسیار حایز اهمیت بوده و همین موضوع حتی در انواع مختلف زنبورها هم متفاوت بوده است.

طبق آخرین نتایج بدست آمده، اغلب زنبورها به گلهای چاپی کوچک و زرد رنگ جذب شده و گرده را از آنها جمع آوری کرده اند.

در پایان مایکل کاندی معتقد است روزی سیستم گرده افشانی مصنوعی می تواند در مقیاسی بزرگتر و در همه ی فصول سال استفاده شود و این ها همه مدیون پیشرفت تکنولوژی پرینت سه بعدی است که با توسعه ی هر چه بیشتر آن می توان دستاورد های ناممکنی را ممکن کرد.


جدیدترین مقالات

چاپ سه بعدی قلب خرگوش

دانشمندان برای اولین بار قلب انسانی انقباضی تولید کردند که با قلب یک بیمار انسانی به طور کامل مطابقت دارد.

قالب تزریق پلاستیک چیست؟

قالب تزریق پلاستیک یک فرآیند رایج است که برای ساخت اجزای پلاستیکی مورد استفاده صنایع مختلف می باشد.

تکنولوژی SLA

Stereolithography یا SLA نوعی فناوری چاپ سه بعدی است که برای ایجاد مدل ها، الگوها، نمونه های اولیه، قطعات تولیدی و ... استفاده می شود.

موارد بیشتر