محققان دانشگاه هاروارد توسط تکنولوژی چاپی سه بعدی روباتی ساخته اند که می تواند حرکت، فشار، تماس و دما را احساس کنند

محققان دانشگاه هاروارد یک پلت فرم برای ایجاد روبات های چاپی سه بعدی با سنسورهای جاسازی شده ساخته اند که می تواند حرکت، فشار، تماس و دما را حس کند و تشخیص دهد. محققان آن را "پیشرفت پایه ای" در  علم روباتیک می دانند.

پرینت سه بعدی

قبل تر بیش از دو موسسه تحقیقاتی که در سطح جهانی در زمینه ی ورود روباتیک به علم پزشکی و بیو تکنولوژی فعالیت می کردند، نبودند و حال با ورود و توسعه ی تکنولوژی پرینت 3 بعدی موسسات تحقیقاتی و مطالعاتی و دانشگاه های بسیاری در این زمینه مشغول به فعالیت شده اند که دستاورد های بسیاری هم داشته اند.
قبلا محققان دانشگاه هاروارد قادر به ساخت روبات های بوده اند که می توانستند کارهایی نظیر شنا کردن، نگه داشتن یک شی و حتی کمک به ضربان قلب انسان را انجام دهند ولی با این حال هیچکدام نمی توانستند به محرک های خارجی حساس واکنش نشان دهند.
پلت فرم جدید چاپی سه بعدی  همه چیز را تغییر داده و به دانشمندان اجازه داده تا روبات هایی ایجاد کنند که بتوانند حرکت، فشار، تماس و دما را حس کند و این یک جهش بزرگ برای رباتیک و یک کاربرد بسیار هیجان انگیز از تکنولوژی تولید افزودنی است.
رایان ترابی یکی از محققان دانشگاه هاروارد گفته است که تحقیقات ما نشان دهنده ی پیشرفت پایه ای در روباتیک بوده و همچنین گفته است که پلت فرم تولیدی ما را قادر ساخته تا حساسیت ها و پیچیدگی های بسیاری را براحتی به روبات ها متصل کنیم و روبات هایی در پوشش انسان بسازیم.
راز فرایند در چاپ سه بعدی حسگرها است که از یک جوهر هدایت کننده بر پایه مایع یونی ساخته شده اند و این جوهرها می توانند در داخل ماتریسهای یون های روبات از طریق چاپ سه بعدی ایجاد شوند.
 

محققان دانشگاه هاروارد، پلت فرم چاپی سه بعدی خود را با ساخت یک گیره روباتیک نرم افزاری که می تواند فشار، حرکت، تماس و دما را با استفاده از سنسورهای چندگانه جاسازی شده حس کند، آزمایش کرده و می گویند فرآیند جدید آنها می تواند "انقلابی در ایجاد روبات ها" باشد.
و حال همه ی این پیشرفت ها را می توان در توسعه و پیشرفت یک چیز دانست و آن توسعه و پیشرفت تکنولوژی پرینت سه بعدی در روش های گوناگون آن است.

جدیدترین مقالات

چاپ سه بعدی قلب خرگوش

دانشمندان برای اولین بار قلب انسانی انقباضی تولید کردند که با قلب یک بیمار انسانی به طور کامل مطابقت دارد.

قالب تزریق پلاستیک چیست؟

قالب تزریق پلاستیک یک فرآیند رایج است که برای ساخت اجزای پلاستیکی مورد استفاده صنایع مختلف می باشد.

تکنولوژی SLA

Stereolithography یا SLA نوعی فناوری چاپ سه بعدی است که برای ایجاد مدل ها، الگوها، نمونه های اولیه، قطعات تولیدی و ... استفاده می شود.

موارد بیشتر