چاپگر سه بعدیSLM در ساخت راکتور بخار در چین مورد استفاده قرار گرفت

دانشمندان موسسه فن آوری ایمنی انرژی هسته ای و آکادمی علوم چین، یک دیواره در راکتور بخار را با استفاده از فولاد CLAM توسط تکولوژی چاپی سه بعدی SLM ارائه کرده اند.

ذوب لیزری انتخابی (SLM)، یک نوع فرایند تولید افزودنی پودر فلزی است که کاربردهای فراوانی از جمله در خودروسازی، هوافضا، پزشکی و هسته ای دارد. با این حال شاید یکی از مهمترین کاربردهای آن، ساخت راکتورهای بخار است؛ که محققان چینی گام بزرگی در جهت استفاده از قدرت چاپ سه بعدیSLM  برای ایجاد راکتورهای بخار برداشته اند.

گروهی از محققان موسسه فناوری ایمنی انرژی هسته ای و آکادمی علوم چین از فرآیند تولید افزودنی فلزی برای ایجاد اولین جزء کلیدی در یک راکتور تلفیقی بخار-شکافت بهره برده اند.

محققان می گویند که مولد راکتور ساخته شده از فولاد ضد سرطان چینی (CLAM) که فولادی مقاوم در برابر اشعه نوترونی است و عمدتا برای راکتورهای بخار و راکتورهای شکافت، مورد استفاده قرار می گیرد، مطابق با تمام الزامات طراحی ساخته شده است.

این انستیتو، فولاد CLAM را برای چندین سال مورد تحقیق و تفحص قرار داده و چندین مقاله پژوهشی در این زمینه منتشر کرده است. محققان در آخرین تحقیق خود، با توجه به مشکلات فنی که در ساخت قطعات پیچیده سه بعدی با روش های چاپی قبلی برای راکتورهای بخار وجود داشت، تکنولوژی چاپ سه بعدی SLM را که امکان تشکیل یکپارچه ی ساختارهای پیچیده را فراهم می کند مورد استفاده قرار دادند.

بنابراین این خبر خوبی برای محققان و دانشمندانی است که در زمینه چاپ سه بعدی قطعات در صنعت هسته ای در حال تحقیق و تفحص هستند.

همچنان تحقیق و تفحص در زمینه ی ورود SLM به صنعت هسته ای در این انستیتو ادامه دارد و تحقیقات جدید در مورد تکنولوژی SLM در مجله مواد هسته ای این انستیتو منتشر شده است.


جدیدترین مقالات

پرینتر سه بعدی چیست ؟

 پرینتر سه بعدی به تولیداتی اطلاق می شود که به صورت فزاینده از داده هایی از نرم افزار های طراحی( CAD )  به شکل لایه ای قسمت های سه بعدی را تولید میکنند.اهمیت ای

مزایا و معایب پرینت سه بعدی

دانستن این امر که تکنولوژی پرینتر های سه بعدی به سرعت در حال پیشرفت است حیاتی بوده که این تکنولوژی نه تنها با مجموعه فواید جدانشدنی همراه است بلکه عقب ماندگی به خاطر روند

کاربردهای اسکن سه بعدی

 اسکن سه بعدی یکی از تکنولوژی های بسیار کارگشا در عرصه های مختلف زندگی بشر بوده است به گونه ای که پس از ورود تجهیزات اسکنر سه بعدی  به عرصه های مختلفی چون صنایع

موارد بیشتر