استفاده از چاپگر سه بعدی در طراحی مد

 

استفاده از چاپگر سه بعدی در طراحی مد

طراحان مد از این تکنولوژی برای تبدیل جدید ترین و خلاقانه ترین و در بسیاری از موارد غیرعادی ترین ایده های خود به واقعیت استفاده می کنند.
 

لباس های چاپ شده با استفاده از تکنولوژی چاپ سه بعدی می توانند به طور بالقوه به اندازه چرخ خیاطی انقلابی باشند. بیشتر لباس های چاپی با استفاده از چاپگرهای لیزری پرینت می شوند.

مد پرینت شده چیست؟

مد پرینت شده شامل هر چیز قابل پوشیدن از لباس گرفته تا کفش است که به وسیله دستگاه های پرینت سه بعدی، چاپ شده است.
البته اگر چه هنوز خیلی از ما لباس های چاپ شده را در بوتیک ها ندیده ایم، اما چاپ سه بعدی موج جدیدی از نوآوری و خلاقیت را در صنعت مد و فشن ایجاد کرده است.
 

امروزه تکنولوژی چاپ سه بعدی به اندازه زیادی پیشرفت داشته است.در حدی که با استفاده از این چاپگرها می توان به راحتی کفش و یراق آلات آن را تولید کرد، اما چاپ یک ژاکت یا لباس شب هنوز به طور کامل قابل انجام نیست.
به دلیل اینکه لباس باید قابلیت انعطاف پذیری بالایی داشته باشد، چاپ سه بعدی لباس با وجود پیشرفت های زیادی که داشته است، هنوز برای طراحان لباس یکی از بزرگترین چالش هاست و در بیشتر قسمت ها ار چاپگر سه بعدی برای تولید قطعات غیر انعطاف پذیر استفاده می شود. به همین دلیل است که چاپ سه بعدی لباس بسیار گران قیمت است و هنوز در بوتیک های شهر از این دست لباس ها ندیده ایم.
 
امروزه بسیاری از لباس های چاپ شده با استفاده از سیستم مش ساخته می شوند و به طور جداگانه چاپ می شوند و بعد مونتاژ می شوند. علی رغم مشکلاتی که در این روش از طراحی لباس وجود دارد بسیاری از طراحان در کنار مهندسین، موفق به تولید برخی از عجیب ترین ایده های خود شده اند.
برای چاپ لباس از ماده ای به نام الاستومر که با نانو تقویت شده است استفاده می شود، که باعث انعطاف پذیری و دوام لباس می شود. برای چاپ لباسی که در تصویر زیر مشاهده می کنید از 10 چاپگر استفاده شده و حدود 500 ساعت زمان صرف شده است. پس از چاپ تمام قطعات که به صورت زنجیره ای هستند به هم وصل شده اند تا لباس تشکیل شود. سازندگان و طراحان این لباس ادعا می کنند این لباس به گونه ای پرینت شده است که در حین حرکت نیز کاملا سه بعدی به نظر می رسد. 

تصویر زیر مربوط به یک کیف چاپ شده از یک برند ایتالیایی به نام XYZ Bag می باشد. این کیف از یک بند چرمی متصل به یک پوسته چاپی می باشد که بند آن نیز قابل تنظیم است.  
 

به لطف چاپ سه بعدی می توان کیف پول های خاص با متن و رنگ های کاملا شخصی ساخت. اگر چه این کیف ها کمی گران هستند اما همیشه خاص بودن هزینه دارد.
سالهاست بازیکنان بزرگی  در حال پیدا کردن راه حلی برای سفارشی سازی در صنعت کفش های اسپرت و ورزشی هستند. پرینترهای سه بعدی این افراد را قادر می سازد تا نمونه اولیه ی خیلی سریع و راحتی برای رسیدن به سفارشی سازی انبوه داشته باشند. حتی شرکت های بزرگی چون نایک، آدیداس و ... نیز از همین روش استفاده می کنند. و در آینده ای نزدیک هر کسی می تواند به کمک چاپ سه بعدی کفش کاملا مناسب و مطابق با سلیقه خودش را داشته باشد.
 
 
 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر