انواع قالب صنعتی

   انواع قالب های صنعتی

هر چیزی را که می خرید از بطری آب گرفته تا تختی که شب ها در آن می خوابید، دارای یک طراحی صنعتی است. هر چیزی با توجه به نیاز مردم ، حس زیبایی شناسی و البته بودجه طراحی می شود.طراحان صنعتی، از دیرباز با هنر خود شکل خاصی به محصولات می بخشند.
انواع مختلف طراحی صنعتی توسط انواع محصولاتی که تولید می شوند تعریف می شوند. هر محصولی، دانش فنی و فرآیندهای خاص خود را دارد.

ساخت قالب تزریقی پلاستیک

در صنعت، پلاستیک ها معمولا با عنوان پلیمر شناخته می شوند و به گلوله های پلاستیکی واقعی رزین یا متریال خام می گویند. یک پلیمر معمولا با استفاده از معیارهای مختلف طبقه بندی می شود. انواع مختف آن طبیعی، مصنوعی، ترموست، گرمانرم، نیمه کریستالی و ... می باشند.
پلیمرهای طبیعی آنهایی هستند که در طبیعت یافت می شوند. قالب تزریق پلاستیک به پلیمرهای مصنوعی مانند پلی اتیلن، نایلون ، ABS نیاز دارند.
برای ساخت و طراحی قالب های پلاستیکی از دو ماده ترموپلاستیک و ترموست استفاده می شود.

مقایسه ترموپلاستیک و ترموست

ترموپلاستیک

مولکولهای موجود در ترموپلاستیک توسط نیروهای بین مولکولی نسبتا ضعیف نگه داشته می شوند، تا مواد در هنگام مواجه شدن با حرارت نرم شوند و هنگام خنک شدن به حالت اولیه بر گردند. پلیکرهای ترموپلاستیک می توانند به طور مکرر با گرم کردن نرم شوند و با خنک شدن به حالت جامد تبدیل شوند. بیشتر پلیمرهای خطی ترموپلاستیک هستند. ترموپلاست ها، به  این دلیل که می توانند اصلاح شوند، کاربردهای گسترده ای دارند. بسته بندی مواد غذایی، عایق ها، ضربه گیر ها، کارت های اعتباری از این نوع هستند.

ترموست

این نوع پلیمر، هنگام گرم شدن برگشت ناپذیر هستند و با گرم کردن مجدد تغییر شکل نمی دهند. ترموست ها به یک ماده سفت و سخت منتهی می شوند. تر موست ها، قوی و با دوام هستند و در درجه اول در خودرو و ساخت و ساز استفاده می شوند، همچنین برای ساخت اسباب بازی، لاک، قایق، چسب و ... استفاده می شوند.
معمولا پلیمرها، قدرت خود را از فرآیندی به نام پلیمریزاسیون می گیرند. در حین پلیمریزاسیون، مولکولهای کوچکی به نام مونومر برای ایجاد زنجیره های پلیمرهای طولانی ایجاد می شوند. ترموست ها یا گرماسخت ها در حین پردازش، پلیمریزاسیون می شوند در حالی که ترموپلاست ها قبل از پردازش، پلیمریزاسیون می شوند.در حین پردازش، زنجیره های پلیمری در ترموست ها به یکدیگر وصل می شوند. پس از اتصال این پلیمرها، آنها دچار تغیرات شیمیایی می شوند که از ذوب شدن و پردازش مجدد آنها، جلوگیری می کند.

قالب دایکست

Diecasting یا ریخته گری، یک روش تولیدی است که در آن قطعات فلزی، سرب، آلومینیوم و... با تزریق فلز مذاب فشرده شده در قالب ها، تولید می شود. معمولا لوازم خانگی با این روش تولید می شوند. بعد از روش دایکست نیازی به پرداخت و ماشین کاری نیست.
 

قالب اکستروژن

اکستروژن فرآیندی برای ساخت لوله، شیلنگ، میله و ... استفاده می شود. در این روش گرانول  به درون قالب به صورت مایع ذوب می شوند و به یک شکل لوله ای مانند طولانی در می آیند و شکل لوله را تعیین می کنند. سپس اکستروژن خنک می شود و شکل جامد ایجاد می شود. این لوله ممکن است در فواصل برابر برش داده شوند.اشکال حاصل از اکستروژن شامل بخش های T، بخش های U، مربع، دایره، بخش های L، بخش های I می باشند. یکی از معروفترین، محصولات قالب سازی اکستروژن، کابل فیبر نوری است. قالب اکستروژن شبیه به قالب تزریق پلاستیک استف با این تفاوت که برای ساخت اشکال مدوام و طولانی به کار می رود.

قالب های فلزی

در این روش ریخته گری فلزی از قالب های دائمی، که معمولا نیز از فلز ساخته شده اند، استفاده می شود. معمولا از جاذبه زمین برای پر کردن قالب استفاده می شود، اما در مواردی هم از فشار گاز یا خلاء استفاده می شود. فلزات ریخته گری معمولا آلومینیوم، منیزیم، آلیاژهای مس و ... هستند. محصولاتی مانند چرخ دنده ها، چرخ ها، محفظه دنده ها، اتصالات لوله، محفظه های تزریق سوخت، پیستون های موتور خودرو و ... با این روش تولید می شوند.

 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر