پرینت سه بعدی و درمان باز شدن نخاع در جنینی

چاپ سه بعدی برای پیشگیری از درمان نوزادانی که هنوز متولد نشده اند و در رحم مادر هستند و دچار بیماری Spina bifida هستند، مفید بوده است.
چندی پیش مرکز مراقبت از جنین بیمارستان کودکان کلرادو، خبری را درباره استفاده از چاپ سه بعدی برای کمک به معالجه جنین و رفع نقایص احتمالی آن در ستون فقرات هنگامی که هنوز در رحم هستند، منتشر کرد.
میلوومنینوسل نوع متداول Spina bifida است. این بیماری یک نوع نقص هنگام تولد است که معمولا از هر هزار نوزاد، یکی با این نوع نقص متولد می شود. این نقص به این معنی است که نوزاد باز بودن ستون فقرات متولد می شود.

باز شدن ستون فقرات می تواند به اعصاب نخاع آسیب جدی وارد کند و مشکلاتی مانند تورم مغز، بی اختیاری و گاهی اوقات عدم توانایی در راه رفتن را ایجاد می کند. تشخیص سونوگراف در هنگام جنینی می تواند بسیار مهم و قابل اهمیت باشد.
با این حال پزشک می تواند جنین را در رحم جراحی کند اما فرصت بسیار کوتاهی دارد، به این دلیل که اگر جراحی زیاد طول بکشد بر سلامتی مادر و جنین اثرات بدی دارد و ممکن است منجر به زایمان زودرس، خونریزی مادران، قرار گرفتن جنین در معرض گازهای بیهوشی و آسیب رسیدن به مغز آن شود.
 

برای حل این مشکل، جراحان، رادیولوژیست های جنین در مرکز مراقبت از جنین کلرادو، MRI های دقیقی می گیرند و با استفاده از پرینتر های سه بعدی ستون فقرات جنین را بسیار دقیق چاپ می کنند. و با استفاده از این ماکت، متخصصان می توانند میزان و قسمت بازشدگی نخاع را ببینند و لکه ای از پوست یا غشاء را برای کاشت در رحم آماده و پیش بینی کنند.
 

با این روش آنها می توانند پیش از انجام عمل جراحی و باز کردن رحم، این پیش بینی را انجام دهند که باز شدگی چقدر است.
 
مدیر مرکز مراقبت از جنین کلرادو گفت: امکان استفاده از چاپ سه بعدی برای ایجاد الگوی نقص، باعث کاهش زمان عمل و بهبود نتیجه می شود. مدل های سه بعدی، باعث کاهش اثرات این بیماری شده و می توان گفت به درمانی معمولی تبدیل شده است که کیفیت زندگی این نوع کودکان را بالا می برد.
 
پزشکان و متخصصان معتقد هستند که چاپ سه بعدی علاوه بر درمان بیماری Spina bilfida، میتواند به استاندارد سازی و بهبود مراقبت های جنینی کمک کند و آنها امیدوارند که به زودی با استفاده از این تکنولوژی بتوانند تکه های زنده از غشاهای پوستی و حتی لثه جنین را چاپ کنند.
 

جدیدترین مقالات

اسکنر سه بعدی راهی برای حفاظت از میراث فرهنگی

 اسکن و چاپ سه بعدی در حفظ آثار تاریخی و باستانی بسیار اثر گذار بوده اند. با کمک اسکنر سه بعدی بدون ایجاد خطر برای آثار اصلی، می توان مستندسازی دقیقی انجام داد.

جبران کمبود تجهیزات پزشکی در دوران کرونا به کمک پرینتر سه بعدی

بیماری همه گیر کرونا منجر به کمبود تجهیزات بهداشتی و حفاظتی در برابر ویروس شده است. با استفاده تکنولوژی پرینت سه بعدی می توان خیلی سریع به رفع کمبود موقت اقلام پزشکی ما

اسکن سه بعدی و کنترل کیفیت محصول

 اسکن سه بعدی یکی از راه های کنترل کیفیت محصول نهایی است و با کمک اسکنرهای سه بعدی می توان این کار را با دقت و سرعت بالا انجام داد.

موارد بیشتر