مقایسه قالب دایکاست و قالب تزریق پلاستیک

 
وقتی نوبت به ساخت قطعات می رسد، شما باید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید قطعه خود را با استفاده از قالب تزریق پلاستیک بسازید یا دایکست؟ در این مقاله قصد داریم تا شما را برای تصمیم گیری بهتر در این مساله راهنمایی کنیم.
اساسا روند ساخت یک قطعه به این صورت است که قالب قطعه ای را که می خواهید ایجاد می کنید، سپس مواد را به شکل مایع در می آورید و با استفاده از فشار شدید مواد مایع را به داخل قالب تزریق می کنید، سپس قالب را با استفاده از خطوط خنک کننده داخلی خنک می کنید و در آخر قالب را باز کرده و قطعه ساخته شده را خارج می کنید.
 

اما تفاوت عمده ای که بین قالب ریخته گری یا دایکاست و قالب تزریق وجود دارد این است که در دایکاست  از نوعی فلز که معمولا آلومینیوم می باشد به عنوان ماده اولیه استفاده می شود، این در حالی است که در قالب تزریقی از پلاستیک ها یا پلیمرها استفاده می شود.
باید این نکته را در نظر بگیرید که اگر از تزریق پلاستیک استفاده می کنید در نهایت محصول شما یک قطعه پلاستیکی و اگر از قالب دایکاست استفاده می کنید محصول نهایی شما یک قطعه فلزی است و این شما هستید که با توجه به نوع محصول نهایی، نوع قالب را انتخاب می کنید.

مزایای تزریق پلاستیک

امروزه قالب تزریق پلاستیک یکی از محبوب ترین فرآیندهای تولید محسوب می شود. برخی از محصولات تولید شده با این روش عبارتند از قطعات خودرو، اسباب بازی، وسایل آشپزخانه، شانه، بطری، لوازم خانگی، وسایل آموزشی و .... .
از مزایای این روش می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • به دلیل انعطاف پذیری زیاد در فرآیند قالب گیری، تولید با سرعت بیشتری انجام می شود.
  • در قالب های تزریق پلاستیک می توان از مواد مختلف پلاستیکی یا پلیمری استفاده کرد و حتی در برخی موارد برای افزایش مقاومت می توان از پرکننده ها نیز استفاده کرد.

مزایای قالب دایکاست

این فرآیند مشابه قالب تزریق پلاستیک انجام می شود. از این روش برای ساخت لوله های فولادی، قطعات اتومبیل، وسایل الکترونیکی، تجهیزات گلف، شیرآلات و ... استفاده می شود.
برخی از مزایای قالب دایکاست به شرح زیر است:
  • قطعات تولیدی نیاززیادی به پردازش و عملیات ثانویه ندارند.
  • محصولاتی با کیفیت بالا و ماندگاری زیاد با این روش تولید می شوند.
به طور کلی اگر می خواهید قطعات مناسب تر و ارزان تر تولید کنید، قالب تزریق پلاستیک به دلیل اینکه مواد کم هزینه تری استفاده می کند، راه حل بهتری است. اگر دقت در طراحی یکی از اولویت های شماست و یا اینکه به دنبال ساخت قطعات پیچیده در بازه زمانی کمی هستید، قالب ریخته گری ارجحیت دارد. حتی اگر قطعات ساده طراحی کرده اید اما کیفیت و دوام برای شما مهم است باز هم قالب دایکست روش مناسب تری است.

جدیدترین مقالات

اسکنر سه بعدی راهی برای حفاظت از میراث فرهنگی

 اسکن و چاپ سه بعدی در حفظ آثار تاریخی و باستانی بسیار اثر گذار بوده اند. با کمک اسکنر سه بعدی بدون ایجاد خطر برای آثار اصلی، می توان مستندسازی دقیقی انجام داد.

جبران کمبود تجهیزات پزشکی در دوران کرونا به کمک پرینتر سه بعدی

بیماری همه گیر کرونا منجر به کمبود تجهیزات بهداشتی و حفاظتی در برابر ویروس شده است. با استفاده تکنولوژی پرینت سه بعدی می توان خیلی سریع به رفع کمبود موقت اقلام پزشکی ما

اسکن سه بعدی و کنترل کیفیت محصول

 اسکن سه بعدی یکی از راه های کنترل کیفیت محصول نهایی است و با کمک اسکنرهای سه بعدی می توان این کار را با دقت و سرعت بالا انجام داد.

موارد بیشتر