اوریگامی و پرینت سه بعدی


 اوریگامی به معنای ساخت سازه های پیچیده با وزن سبک است که قابلیت توسعه دارد و از استحکام بالایی نیز برخوردار است. اوریگامی می تواند کاربردهای مختلفی مانند تجهیزات پزشکی، اکتشافات فضایی و ... داشته باشد. تا کنون ساخت چنین سازه هایی در حد مونتاژ قطعات کوچکتر  و شامل چندین مرحله بوده است.
origami

اخیرا محققان از نوع جدیدی از چاپ سه بعدی به نام DLP برای ایجاد اوریگامی استفاده می کنند که نه تنها تحمل وزن های بالا را دارند بلکه می توانند در شرایطی که فشار و کشش وجود دارد بارها و بارها باز و بسته شوند، به این روشZippered Tubes نیز می گویند. بر خلاف سایر تکنیک های پرینت سه بعدی، محققان رزین DLP جدیدی تولید کردند که با چاپ لایه های متوالی رزین مایع که پس از آن توسط نور ماورا بنفش پخته و سخت می شوند، اجسام ساخته می شود. رزین به نوبه خود کلید اصلی و عنصری مهم در این نوع ساختار است.
 
 

انواع مختلفی از فناوری چاپ سه بعدی وجود دارد. به عنوان مثال نوع جوهرافشان حدود 20 سال است که وجود دارد. ایجاد یک ساختار سه بعدی توخالی و مرتبط با اوریگامی پیچیده، دشوار است. استفاده از فناوری چاپ سه بعدی برای ایجاد اوریگامی مشکلات زیادی داشت، مثلا اینکه محققان نمی توانستند مواد چاپ شده را بارها و بارها بدون شکستن استفاده کنند. سرانجام باید ماده ای تولید می شد که نه تنها نرم باشد، بلکه بتوانند صدها بار بدون شکستن تا شوند. استفاده از لولاهای ریز یا یک پلیمر در ساختار اوریگامی باعث می شود که اوریگامی جمع شود و نیازی به مونتاز نداشته باشد.
 
 
 

جدیدترین مقالات

اسکنر سه بعدی راهی برای حفاظت از میراث فرهنگی

 اسکن و چاپ سه بعدی در حفظ آثار تاریخی و باستانی بسیار اثر گذار بوده اند. با کمک اسکنر سه بعدی بدون ایجاد خطر برای آثار اصلی، می توان مستندسازی دقیقی انجام داد.

جبران کمبود تجهیزات پزشکی در دوران کرونا به کمک پرینتر سه بعدی

بیماری همه گیر کرونا منجر به کمبود تجهیزات بهداشتی و حفاظتی در برابر ویروس شده است. با استفاده تکنولوژی پرینت سه بعدی می توان خیلی سریع به رفع کمبود موقت اقلام پزشکی ما

اسکن سه بعدی و کنترل کیفیت محصول

 اسکن سه بعدی یکی از راه های کنترل کیفیت محصول نهایی است و با کمک اسکنرهای سه بعدی می توان این کار را با دقت و سرعت بالا انجام داد.

موارد بیشتر