دامپزشکی و پرینت سه بعدی

 
در دهه های اخیر نمونه سازی سریع که به پرینت سه بعدی معروف است، برای کاربردهای بالینی و آموزشی در دامپزشکی ایجاد شده است. برای مثال در زیر مهره گردنی سگی که با چابگر سه بعدی برای آموزش چاپ شده است را می بینید.
 vet and 3dprinting

اخیرا با پیشرفت تکنولوژی، استفاده از پرینت سه بعدی در دامپزشکی به دلیل کاهش هزینه ها رو به افزایش است.  از این فناوری برای بهبود تشخیص و درمان بیماری در حیوانات استفاده می شود. رایج ترین استفاده ازچاپگر سه بعدی در دامپزشکی، مربوط به ارتوپدی، جراحی و اعصاب حیوانات است. این تکنولوژی باعث کاهش زمان جراحی و عوارض کمتر برای حیوان می شود. همچنین چاپ سه بعدی در دامپزشکی زمینه ساز پیشرفت در پزشکی انسان است.
فناوری چاپ سه بعدی در اکثر کلینیک ها به راحتی در دسترس نیست، با این حال از موارد درمانی گزارش شده، می توان آینده هیجان انگیزی را مشاهده کرد، جایی که این فناوری ممکن است به طور منظم به حیوانات خانگی ما در جهت تحرک بهتر کمک کند.
برنامه دیگری که توسط دامپزشکان مورد بررسی قرار می گیرد، فناوری کاشت چاپ سه بعدی است. بنا بر گزارش نشنال جئوگرافیک دامپزشکان در دانشگاه کارولینای شمالی از پرینت سه بعدی برای درمان گربه ای که از سرطان استخوان جان سالم به در برده بود، اما به دلیل ضعف مفصل زانو با درد شدید زندگی می کرد، استفاده کردند. به این ترتیب که زانوی جدیدی به اندازه یک لوله چاپ کردند که استخوان های قسمت فوقانی و تحتانی پای گربه را به هم وصل کردند و دامنه حرکتی گربه را کامل کردند.
vet and 3dprinting

از این چشمگیرتر، استفاده از قطعه چاپی سفارشی برای جایگزینی در بخشی از جمجمه سگ بود. تومور سرطانی در نزدیکی مغز سگ ایجاد شده بود، دامپزشکان تومور را خارج کردند و قسمتی از جمجمه نیز برداشته شد. این قطعه در حین جراحی کاملا در جمجمه سگ قرار گرفت. سگ بعد از 5 ساعت که در حالت خواب بود، از خواب بیدار شد و کاملا عادی رفتار می کرد و به اطراف خود نگاه می کرد.
پرینت سه بعدی به دامپزشکان کمک می کند تا از مدل های چاپ شده سه بعدی برای آماده شدن برای جراحی و تصمیم گیری بهتر پزشکی استفاده  کنند.
South Paws Special Surgery for Animals یک کلینیک دامپزشکی در استرلیاست که پیشرفت شایانی در رابطه با دارو و فناوری دامپزشکی داشته است. این مرکز درمان های گسترده ای در رابطه با جراحی مغز و اعصاب و مراقبت های گسترده بعد از عمل دارد.
برای سگی که از مفصل آرنج آسیب دیده است و سی تی اسکن اولیه مشکل را نشان داده است، می توان با استفاده از یک مدل چاپ سه بعدی مفصل، نحوه جراحی را به صاحب حیوان نشان داد و جراح نیز در هنگام جراحی بهتر تصمیم می گیرد.

 

از چاپ سه بعدی برای قرار دادن پیچهای پدیکل در مهره ها و تثبیت شکستگی در سگ ها استفاده می شود. از این تکنولوژی همچنین برای ساخت ایمپلنت های سفارشی برای درمان رباط صلیبی سگ ، پروتزهای مصنوعی مانند بازو و پا، ساخت شاخ کرگدن و ... استفاده می شود.

مزایای چاپ سه بعدی در دامپزشکی

  • رفاه حیوانات: پرینت سه بعدی می تواند باعث بهبود وضعیت عمومی حیوان شود.
  • حداقل زباله: این تکنولوژی مقدار خیلی کمی زباله تولید می کند.
  • انواع مواد: طیف وسیعی از مواد مانند انواع فلزات، سرامیک و ... را می توان به عنوان ماده اولیه در چاپگر استفاده کرد.
 

جدیدترین مقالات

اسکنرهای اثرانگشت

 انواع مختلفی از اسکنرهای اثرانگشت در بسیاری از بهترین گوشی های اندرویدی وجود دارد. در اینجا اسکنر اولتراسونیک و نوری را مورد مقایسه قرار می دهیم.

اسکن سه بعدی نوری

 مدل سازی سه بعدی همیشه کاری وقت گیر و سختی بوده است، اما با توسعه فناوری سه بعدی و با کمک اسکنرها در زمان کوتاه می توان اطلاعات را با جزئیات زیاد وارد کامپیوتر کرد.

استفاده از چاپ سه بعدی به عنوان یک ابزار تبلیغاتی در بازاریابی

 تکنولوژی پرینت سه بعدی کاربردهای زیادی دارد و شرکت های معتبری مانند کوکاکولا، مک دونالد، دیور، فولکس و ... از پرینت سه بعدی برای تبلیغات استفاده می کنند.

موارد بیشتر