داشتن تی شرت خاص و سفارشی با چاپ سه بعدی

 
آیا می دانید توسط پرینترهای سه بعدی حتی می توان روی پارچه نیز چاپ سه بعدی دلخواهتان را انجام دهید؟
اگر احتیاط های لازم را به درستی انجام دهید به راحتی می توانید تی شرت خود را سفارشی کنید.
یکی از احتیاط ها این است که این کار را روی لباس گران قیمت و محبوبتان امتحان نکنید، به این دلیل که نازل چاپگر سه بعدی تا 230 درجه سانتی گراد و یا حتی بیشتر گرم می شود و ممکن است پارچه شما را سوراخ کند و یا حتی بسوزاند. پس بهترین راه این است که ابتدا طرح خود را روی یک لباس قدیمی اجرا کنید و بعد از مطمئن شدن روی لباس اصلی چاپ کنید.
برای انجام این کار دو روش وجود دارد که با هم بررسی می کنیم:
روش اول

مرحله 1: انتخاب طرحی ساده و پررنگ 

برای این کار بهتر است طرحی که خیلی دقیق نباشد و به راحتی بر روی پارچه قابل چاپ باشد، انتخاب کنید. در اینجا طرح یک شبح Pac-Man انتخاب شده است که با ارتفاع 0.6 میلی متر قابل چاپ است و با نازل 0.2 میلی متری و به صورت سه لایه چاپ می شود.

چاپ سه بعدی روی لباس

مرحله 2: ویرایش مدل در نرم افزار

در این مرحله باید مدل را در نرم افزار های برش مانند D Simplify 3   یا Cura وارد کرد و ویرایش کرد.
دقت کنید که در قسمت تنظیمات برای چاپ، باید پرینتر را روی 100 درصد پر کردن قرار دهید. بعد از آن باید فیلامنت متناسب با این کار را انتخاب کنید. در اینجا از فیلامنت مشکی PLA استفاده شده است.
 
چاپ سه بعدی روی تی شرت

مرحله 3: قرار دادن لباس روی صفحه چاپ

تی شرت خود را با استفاده از گیره به صفحه چاپگر متصل کنید و باید توجه داشته باشید که آن را صاف و محکم قرار دهید تا چیزی مانع چاپ نشود. دقت داشته باشید که پارچه یک سطح صاف و مسطح باشد.
بعد از آن باید چاپگر را کالیبره کنید، به این صورت که نازل چاپ خیلی به پارچه نزدیک نباشد تا باعث سوراخ دار شدن یا سوختن پارچه نشود.
پرینت سه بعدی روی تی شرت

مرحله 4: پرینت روی تی شرت

در این مرحله طرح خود را روی تی شرت چاپ کنید.
به دلیل این که از فیلامنت PLA استفاده کردیم طرح چاپی ما انعطاف پذیر بوده و هنگام پوشیدن مشکلی ایجاد نمی کند.
 
پرینت سه بعدی لباس

روش دوم

مرحله 1:طراحی و چاپ

در این مرحله باید یک طرح را طراحی کنید و یک فایل STL برای استفاده در پرینتر سه بعدی آماده کنید و برای این کار از هر نرم افزار طراحی مانند SolidWorks ، Catia و ... می توانید استفاده کنید.
طرح شما می تواند ضخامت های مختلفی داشته باشد. نکته اصلی در این روش وجود پایه های ریزی است که پشت طرح قرار می گیرد و توسط این پایه ها به تی شرت وصل می شود. این پایه ها قطر 2 میلی متر و طول 75 میلی متر دارند.
بعد از اتمام کار طراحی، طرح را به چاپگر بفرستید و آن را پرینت سه بعدی کنید.
 
فیلامنت مورد استفاده PLA می باشد، هم به دلیل انعطاف پذیری و هم اینکه کمتر برای محیط زیست آلودگی ایجاد می کند.
 
پرینت سه بعدی لباس

مرحله 2: چسباندن طرح به تی شرت توسط اتو

باید لباس خود را به داخل برگردانید، پایه های طرح را به روی تی شرت قرار دهید و صفحه اتو را به پشت لباس و روی پایه قرار دهید. 10 ثانیه زمان دهید تا طرح چاپی به تی شرت بچسبد.
آن را صاف در جایی خنک قرار دهید تا کاملا سرد شود، اگر این کار را انجام ندهید ممکن است به دلیل داغ و انعطاف پذیر بودن طرح تان تاب بخود و یا از حالت اصلی خارج شود.
 
تی شرت چاپ سه بعدی
 
جالب است بدانید این کار فقط به تی شرت ختم نمی شود و می توانید روی انواع کوله پشتی ها، شلوار و ... و با هر رنگی که تمایل دارید، نیز این کار را انجام دهید.
لباس چاپ سه بعدی
 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر