اجزای اصلی قالب تزریق پلاستیک

قالب های تزریق پلاستیک تحمل و تکرار پذیری بالایی دارند و برای تولید حجم زیاد قطعات بسیار ایده آل هستند.
به طور معمول قالب های تزریق پلاستیک از فولاد سخت، آلومینیوم، آلیاژ مس یا بریلیوم ساخته می شود. قالب های فولادی دوام بیشتری دارند، ولی با اینکه نسبت به سایر قالب ها قیمت بالایی دارند، بیشتر استفاده می شوند. معمولا قالب های فولادی سخت شده را بعد از ماشینکاری عملیات حرارتی می دهند، این کار مقاومت آنها را در برابر سایش بالا می برد و باعث بالارفتن عمر فولاد می شود.
چگونگی ساخت قالب تزریق پلاستیک
ساختار قالب به شکل و ساختار قطعه پلاستیکی و نوع دستگاه تزریق متفاوت است. قالب به طور عمده شامل سیستم تغذیه، اجزای قالب، سیستم تنظیم دما و ... تشکیل شده است. سیستم تغذیه و اجزای قالب به طور مستقیم با پلاستیک در تماس هستند.
اما به طور کلی قالب ها از دو روش اصلی ماشین کاری استاندارد و اسپارک کاری  (EDM) ساخته می شوند.
ماشین کاری استاندارد
به طور معمول ماشین کاری استاندارد به ماشین تراش دستی، دستگاه فرز و پرس مته نیاز دارد. اما با استفاده از پیشرفت فناوری، ماشین کاری CNC به ابزرای اصلی برای ایجاد قالب های پیچیده و دقیق تبدیل شده است. در روش CNC از رایانه برای کنترل حرکت و عملکرد دستگاه استفاده می شود.
در سیستم های مدرن CNC، فرآیند ساخت و طراحی قالب به صورت خودکار انجام می شود. به این صورت که قالب توسط نرم افزارهای نقشه کشی طراحی می شود و سپس با نرم افزار مخصوص مانند Post Processor به دستورالعمل قابل اجرا در CNC تبدیل می شود.
 
قالب تزریق پلاستیک
اسپارک کاری
EDM به طور گسترده ای در ساخت قالب استفاده می شود، در این روش از گرافیت یا مس به عنوان الکترود استفاده می شود.  این الکترود روی دستگاه اسپارک سوار می شود و بر روی قطعه کاری که در مایع دی الکتریک غوطه ور است، قرار می گیرد.
میزان الکترود کاهش می یابد به طوریکه هرگز با قطعۀ کار تماس پیدا نکند. با استفاده از یک منبع الکتریکی کنترل شده، از الکترود برای از بین بردن فلز در فضای مقابل الکترود استفاده می شود. فاصله جرقه چند هزارم اینچی همیشه بین الکترود و قطعه کار حفظ می شود.
این روش کمی کند است ولی برای تولید قالب هایی که با CNC معمولی امکان پذیر نیست، استفاده می شود.
یکی از حسن های این روش این است که برای قالب هایی که از قبل سخت شده اند نیازی به عملیات حرارتی اضافی نیست.
اجزای قالب تزریق پلاستیک
قالب تزرق پلاستیک از دو جز اصلی تشکیل شده است، نیمه حفره ای شکل قالب و نیمه خارج کننده قالب. این نیمه ها به شکل زیر طراحی شده اند:
رزین پلاستیکی دستگاه قالب گیری از طریق یک اسپرو به نیمه حفره ای شکل وارد می شود. یک بوش اسپرو در برابر نازل حفرۀ تزریق دستگاه قالب گیری قرار می گیرد و اجازه می دهد تا پلاستیک مذاب به داخل حفره جریان پیدا کند و پلاستیک مذاب از طریق کانال ها وارد حفره می شود و شکل مورد نظر تشکیل می شود.
 
اجزای قالب تزریق پلاستیک
در آخر هم قطعات با استفاده از یک سری پین از قالب خارج می شوند و به این مجموعه در کل Ejector System گفته می شود.
 
اجزای قالب تزریق پلاستیک
 
 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر