اجزای اصلی قالب تزریق پلاستیک

قالب های تزریق پلاستیک تحمل و تکرار پذیری بالایی دارند و برای تولید حجم زیاد قطعات بسیار ایده آل هستند.
به طور معمول قالب های تزریق پلاستیک از فولاد سخت، آلومینیوم، آلیاژ مس یا بریلیوم ساخته می شود. قالب های فولادی دوام بیشتری دارند، ولی با اینکه نسبت به سایر قالب ها قیمت بالایی دارند، بیشتر استفاده می شوند. معمولا قالب های فولادی سخت شده را بعد از ماشینکاری عملیات حرارتی می دهند، این کار مقاومت آنها را در برابر سایش بالا می برد و باعث بالارفتن عمر فولاد می شود.
چگونگی ساخت قالب تزریق پلاستیک
ساختار قالب به شکل و ساختار قطعه پلاستیکی و نوع دستگاه تزریق متفاوت است. قالب به طور عمده شامل سیستم تغذیه، اجزای قالب، سیستم تنظیم دما و ... تشکیل شده است. سیستم تغذیه و اجزای قالب به طور مستقیم با پلاستیک در تماس هستند.
اما به طور کلی قالب ها از دو روش اصلی ماشین کاری استاندارد و اسپارک کاری  (EDM) ساخته می شوند.
ماشین کاری استاندارد
به طور معمول ماشین کاری استاندارد به ماشین تراش دستی، دستگاه فرز و پرس مته نیاز دارد. اما با استفاده از پیشرفت فناوری، ماشین کاری CNC به ابزرای اصلی برای ایجاد قالب های پیچیده و دقیق تبدیل شده است. در روش CNC از رایانه برای کنترل حرکت و عملکرد دستگاه استفاده می شود.
در سیستم های مدرن CNC، فرآیند ساخت و طراحی قالب به صورت خودکار انجام می شود. به این صورت که قالب توسط نرم افزارهای نقشه کشی طراحی می شود و سپس با نرم افزار مخصوص مانند Post Processor به دستورالعمل قابل اجرا در CNC تبدیل می شود.
 
قالب تزریق پلاستیک
اسپارک کاری
EDM به طور گسترده ای در ساخت قالب استفاده می شود، در این روش از گرافیت یا مس به عنوان الکترود استفاده می شود.  این الکترود روی دستگاه اسپارک سوار می شود و بر روی قطعه کاری که در مایع دی الکتریک غوطه ور است، قرار می گیرد.
میزان الکترود کاهش می یابد به طوریکه هرگز با قطعۀ کار تماس پیدا نکند. با استفاده از یک منبع الکتریکی کنترل شده، از الکترود برای از بین بردن فلز در فضای مقابل الکترود استفاده می شود. فاصله جرقه چند هزارم اینچی همیشه بین الکترود و قطعه کار حفظ می شود.
این روش کمی کند است ولی برای تولید قالب هایی که با CNC معمولی امکان پذیر نیست، استفاده می شود.
یکی از حسن های این روش این است که برای قالب هایی که از قبل سخت شده اند نیازی به عملیات حرارتی اضافی نیست.
اجزای قالب تزریق پلاستیک
قالب تزرق پلاستیک از دو جز اصلی تشکیل شده است، نیمه حفره ای شکل قالب و نیمه خارج کننده قالب. این نیمه ها به شکل زیر طراحی شده اند:
رزین پلاستیکی دستگاه قالب گیری از طریق یک اسپرو به نیمه حفره ای شکل وارد می شود. یک بوش اسپرو در برابر نازل حفرۀ تزریق دستگاه قالب گیری قرار می گیرد و اجازه می دهد تا پلاستیک مذاب به داخل حفره جریان پیدا کند و پلاستیک مذاب از طریق کانال ها وارد حفره می شود و شکل مورد نظر تشکیل می شود.
 
اجزای قالب تزریق پلاستیک
در آخر هم قطعات با استفاده از یک سری پین از قالب خارج می شوند و به این مجموعه در کل Ejector System گفته می شود.
 
اجزای قالب تزریق پلاستیک
 
 

جدیدترین مقالات

اسکنر سه بعدی راهی برای حفاظت از میراث فرهنگی

 اسکن و چاپ سه بعدی در حفظ آثار تاریخی و باستانی بسیار اثر گذار بوده اند. با کمک اسکنر سه بعدی بدون ایجاد خطر برای آثار اصلی، می توان مستندسازی دقیقی انجام داد.

جبران کمبود تجهیزات پزشکی در دوران کرونا به کمک پرینتر سه بعدی

بیماری همه گیر کرونا منجر به کمبود تجهیزات بهداشتی و حفاظتی در برابر ویروس شده است. با استفاده تکنولوژی پرینت سه بعدی می توان خیلی سریع به رفع کمبود موقت اقلام پزشکی ما

اسکن سه بعدی و کنترل کیفیت محصول

 اسکن سه بعدی یکی از راه های کنترل کیفیت محصول نهایی است و با کمک اسکنرهای سه بعدی می توان این کار را با دقت و سرعت بالا انجام داد.

موارد بیشتر