گرفتگی نازل پرینتر سه بعدی

 
 
در هنگام کار با چاپگر سه بعدی ممکن است اتفاقات زیادی رخ دهد. ممکن است خیلی چیزها اشتباه پیش برود، به خصوص اگر در حال آزمایش فیلامنت جدیدی هستید یا بعضی از قطعات چابگر نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشند.
نازل یکی از مهمترین قسمت های پرینت سه بعدی است و فیلامنت داغ را روی صفحه منتقل می کند و رشته های چاپی را به شی مورد نیاز تبدیل می کند. به همین دلیل مسدود شدن نازل در حین عملیات چاپ بسیار دردسر ساز است و باید هر چه سریعتر به دنبال برطرف کردن مشکل باشید.

همه چیز در مورد اکسترودر

برای درک این مطلب که چرا نازل پرینتر دچار گرفتگی می شود باید بفهمیم دقیقا در داخل اکسترودر چه اتفاقی می افتد؟
مجموعه اکسترودر دارای سه جزء اصلی است که شامل اکسترودر، قسمت داغ کننده و نازل می باشد. نازل آخرین جز در مجموعه اکسترودر در پرینتر سه بعدی می باشد و در صورتی چاپی موفقیت آمیز انجام می شود که این اجزا به طور هماهنگ با هم کار کنند.
گرفتگی نازل
می توان گفت اکسترودر مجموعه ای از چرخ دنده هاست که فیلامنت را به صورت کنترل شده به جلو فشار می دهد. افزایش سرعت چاپ باعث بالا رفتن سرعت اکسترودر و در نتیجه چاپ سریعتر می شود.
دهانه نازل از قطر رشته ها بسیار نازکتر است و چرخش مداوم چرخ دنده های اکسترودر باعث می شود تا فیلامنت های داغ با سرعت یکنواخت از نازل خارج شوند.

دلایل گرفتگی نازل

  • دمای پایانی بسیار پایین است
اگر در قسمت تنظیمات، دمای چاپ برای رشته هایی که استفاده می شود، بسیار پایین باشد باعث می شود فیلامنت کاملا ذوب نشود و همین کار باعث می شود تا اکسترودر فشار زیادی ایجاد کند تا فیلامنت را از نازل عبور دهد.
این فشار زیاد باعث می شود تا چرخ دنده ها به فیلامنت فشار زیادی وارد کنند و نه تنها قطعه چاپی را خراب کند، بلکه باعث خراب شدن و از بین رفتن فیلامنت نیز شود.
برای حل این مشکل باید در قسمت تنظیمات دمای چاپ را بالا برد و مجموعه اکسترودر را جدا کرد و پلاستیک ها را از چرخ دنده جدا و پاک کرد.
  • دمای پایانی بیش از حد بالاست
یکی از مواردی که باعث انسداد نازل شود، دمای بیش از حد چاپ است. ممکن است فکر کنید ذوب شدن زیاد مشکلی ایجاد نمی کند، اما گرمای اضافی منجر به نرم شدن فیلامنت قبل از ورود به قسمت داغ کننده فیلامنت می شود و همین امر باعث عقب رانده شدن رشته ها می شود که به این اتفاق Heat Creep گفته می شود.
وقتی چاپگر شروع به کار می کند معمولا صدایی مانند کلیک می آید و دیگر اکسترودر نمی تواند کار کند و از کار می افتد و منجر به مسدود شدن نازل می شود.
در این حالت باید فیلامنت مسدود شده را به صورت دستی فشار دهید تا خارج شود.
  • نازل خیلی به صفحه پرینت نزدیک است
یکی از علت های گیر کردن نازل، نزدیک بودن آن به صفحه چاپ است که اجازه نمی دهد فیلامنت آزادانه خارج شود. همچنین این قضیه باعث می شود تا قسمت سر چاپ کشیده شود و یا لکه هایی از فیلامنت روی قطعه چاپی ظاهر شود.
  • وجود گرد و غبار یا خاک در رشته چاپی
اگر روی رشته چاپی گرد و غباری وجود داشته باشد، این گرد و غبار در هنگام چاپ ذوب نمی شود و می سوزد و بقایای این سوختگی به صورت ذرات کوچک می تواند به تمام قسمت های اکسترودر بچسبد و با مرور زمان این ذرات باعث ایجاد گرفتگی در مجموعه اکسترودر می شود.
در این حالت باید اکسترودر را جدا کنید و آن را تمیز کنید تا ذرات سوختگی از آن جدا شوند.
  • قطر فیلامنت ناهماهنگ است
تغییرات جزئی در قطر فیلامنت می تواند جریان ناپایداری را در طول عملیات چاپ ایجاد کند. هم قسمت های نازک و هم قسمت های ضخیم باعث می شود تا در قسمت نازل گرفتگی ایجاد شود.
برای جلوگیری و پیشگیری از گرفتگی نازل می توانید کارهای زیر را انجام دهید:
  • هنگام تعویض رشته ها، نازل را نیز تمیز کنید.
  • از فیلامنت های با کیفیت و تمیز و بی گرد و غبار استفاده کنید.
  • چاپ را در دمای مناسب انجام دهید.
  • صفحه چاپی خود را تراز کنید و فاصله آن با نازل را تنظیم کنید.
  • گرفتگی نازل
 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر