مفهوم وضوح تصویر در چاپ سه بعدی

 
منظور از وضوح پرینت سه بعدی همان کیفیت یا سطح جزئیات است که در قطعه چاپی به نمایش گذاشته می شود و به طور کلی حرکت چاپگر در صفحات XY و Z تعیین کننده کیفیت چاپ است. به طوری که هرچه حرکات چاپگر کوچکتر و ریزتر باشد وضوح بالاتری ارائه می دهد.

حداقل اندازه ویژگی (Minimum Feature Size)

وضوح XY در تعیین حداقل اندازه ویژگی تاثیر گذار است، اما گاهی اوقات با Minimum Feature Size اشتباه گرفته می شود.
Minimum Feature Size به معنای حداقل و کوچکترین چیزی است که پرینتر سه بعدی می تواند ایجاد کند و تا حد زیادی به قطر نازل، لیزر و ارتفاع یک لایه بستگی دارد. هر چه فاصله بین اینها کمتر باشد، تکنولوژی چاپگر بالاتر است و کیفیت چاپ بهتر است.
عملکرد پرینتر سه بعدی دقیقا شبیه لگوسازی است. همانطوری که لگوها روی هم قرار می گیرند تا شکل مورد نظر ساخته شوند، لایه های پرینتر سه بعدی نیز روی هم قرار می گیرند تا قطعه مورد نظر چاپ شود.
کیفیت چاپگر سه بعدی

Stepper Motor Resolution  

برای درک بیشتر وضوح چاپ سه بعدی، بهتر است نحوه عملکرد Stepper Motor(موتور پله ای) را بدانید. اجزای متحرک اکثر پرینترهای سه بعدی توسط استپر موتور هدایت می شوند. این موتور دارای کنترل کننده هایی است که برای موتور مشخص می کند چه تعداد از پله ها بچرخند و اینکه چه زمانی چرخش را شروع کنند و چه زمانی متوقف شوند.
اکثر موتورهایی که در یک پرینتر سه بعدی استفاده می شوند دارای زاویه پله 0.9 یا 1.8 درجه هستند که منجر به چرخش کامل 360 درجه ای می شوند. هر چه قدر که این زاویه کمتر باشد موتور قادر به انجام حرکات دقیق تری است که منجر به وضوح بالاتر قطعه چاپی می شود.
 
وضوح در چاپگر سه بعدی

XY Resolution

وضوح XY با کوچکترین حرکتی که هد چاپگر سه بعدی انجام می دهد، تعریف می شود. وضوح XY بستگی به میزان حرکت استپر موتور، قطر نازل و ... دارد. هر چه قدر این مقادیرعددی کمتر باشند وضوح بهتری داریم.
یک مقیاس خوب برای بررسی میزان وضوح XY،  میزان DPI یا نقطه در اینچ است. به عنوان مثال صفحه های دیجیتال از شبکه ای از هزاران پیکسل تک رنگ تشکیل شده اند که هر چه تعداد پیکسل ها در یک اینچ مربع بیشتر باشد کیفیت تصویر بالاتر است و جزئیات بیشتری نمایش داده می شود. به طور مشابه، هر چقدر استپر موتور بهتر بچرخد، نقاط بیشتری در یک اینچ مربع قرار می گیرد و در نتیجه کیفیت و وضوح بالاتر می رود.
کیفیت پرینتر سه بعدی

Z Resolution

یکی از بخش های بررسی کیفیت در حالت عمودی و صفحه Z رخ می دهد، و بیشتر به عنوان ضخامت لایه یا ارتفاع لایه نامگذاری می شود. هنگامی که فایل طراحی شده به پرینتر سه بعدی ارسال می شود ابتدا آن را به هزاران یا صدها سطح مقطع برش می دهد و ضخامت هر مقطع برابر با ارتفاع لایه هاست. به طوری که هر چه ارتفاع لایه ها کوتاه تر باشد، لایه های بیشتری در هر اینچ عمودی وجود دارد و وضوح و کیفیت قطعه بیشتر است.
بسته به پیشرفته بودن دستگاه پرینتر سه بعدی این لایه ها قابل مشاهده است و حتی ممکن است در قطعه هایی که به صورت منحنی یا مورب هستند، سطح قطعه چاپی را ناهموار نشان دهند. به همین خاطر اکثر تولیدکنندگان وضوح چاپ را فقط شامل اندازه گیری صفحه Z و وکیفیت در این قسمت می دانند.
هرچه لایه های چاپی بیشتر باشند، زمان چاپ بیشتر می شود ولی در عوض جزئیات بیشتری قابل مشاهده هستند و سظح صاف تری داریم.
 
کیفیت پرینتر سه بعدی
 

جدیدترین مقالات

اسکنرهای اثرانگشت

 انواع مختلفی از اسکنرهای اثرانگشت در بسیاری از بهترین گوشی های اندرویدی وجود دارد. در اینجا اسکنر اولتراسونیک و نوری را مورد مقایسه قرار می دهیم.

اسکن سه بعدی نوری

 مدل سازی سه بعدی همیشه کاری وقت گیر و سختی بوده است، اما با توسعه فناوری سه بعدی و با کمک اسکنرها در زمان کوتاه می توان اطلاعات را با جزئیات زیاد وارد کامپیوتر کرد.

استفاده از چاپ سه بعدی به عنوان یک ابزار تبلیغاتی در بازاریابی

 تکنولوژی پرینت سه بعدی کاربردهای زیادی دارد و شرکت های معتبری مانند کوکاکولا، مک دونالد، دیور، فولکس و ... از پرینت سه بعدی برای تبلیغات استفاده می کنند.

موارد بیشتر