انواع ترموپلاست

 به طور کلی ترموپلاست ها مواد قابل بازیافتی هستند که برای ساخت اشیاء مختلفی مانند فنجان های فومی، بطری های فشاری پلی اتیلن، لنزهای اکریلیک، کلاه ایمنی و ... استفاده می شوند. ترموپلاست ها خواص منحصر به فردی دارند که آنها را از دو نوع دیگر پلاستیک ترموست و الاستومر متمایز می کند.
یکی از خواص ترموپلاست این است که گرما و فشار باعث می شود تا ساختار مولکولی آن تغییر کند و ترموپلاست را انعطاف پذیرتر می کند.
برخی از ترموپلاست ها بسیار محکم و البته گران هستند و می توان به جای فلز از آنها استفاده کرد و برخی دیگر به راحتی به مایع تبدیل می شوند و قالب گیری می شوند و در محصولات معمولی مورد استفاده قرار می گیرند.
ترموپلاست ها زمانی که سرد می شوند، سخت و محکم می شوند. از نمونه های تولید شده می توان به انواع کیس و کیبورد ها اشاره کرد.
محبوب ترین روش برای پردازش ترموپلاست ها عبارتند از قالب گیری تزریقی و اکستروژن. ترموپلاست ها بسته به ترکیب شیمیایی که دارند می توانند به نرمی لاستیک یا محکمی فولاد باشند. ترموپلاست ها وزن سبکی دارند و تا دمای 600 درجه فارنهایت را تحمل می کنند.
ترموپلاست ها تنها نوع پلاستیکی هستند که می توان آن ها  را جوش داد. زمانی که ترموپلاست 120 تا 180 درجه سانتی گراد گرم شود به حالت خمیری یا مایع در می آید و می توان آن را قالب زد و به هرشکلی که مد نظر است در آورد. البته قابل ذکر است که هر ترموپلاست خواص و ویژگی و دمای جوش مخصوص به خود را دارد. برخی از آنها در مقابل ذوب شدن و شکل دهی مجدد مقاومت می کند و باعث می شود تا نتوان آن را بازیافت کرد.

انواع مختلف ترموپلاست

گروهی از ترموپلاستیک ها عبارتند از پلی اتیلن((PE ، پلی وینیل کلراید(PVC) و پلی استایرنPS)) که اغلب اینها برای بسته بندی استفاده می شوند.
گروهی دیگر شامل اکریلیک ها، فلوروپلیمرها، پلی استرها، پلی آمیدها و نایلون می شوند. تمامی این ها را می توان دوباره ذوب کرد و به اشکال مختلف در آورد.
نایلون ترموپلاستی است که در برابر سایش مقاومت بالایی دارد و حالت خود روان کننده دارد و از آن برای ساخت طناب، زیپ، نخ ماهیگیری و ... استفاده می شود.
اکریلیک قدرت ضربه بالایی دارد و حالت شفاف دارد و در ساخت عینک، پنجره، لنز و ... استفاده می شود.
پلی اتیلن بسیار قوی است و در برابر ضربه نیز مقاوم است و برای ساخت سطل، اسباب بازی و... استفاده می شود.
PVC یک پلاستیک ارزان قیمت است که معمولا برای لوله، شلنگ، پوشش کابل و ... استفاده می شود.

مزایای استفاده از ترموپلاست

ترموپلاست هم در فرآوری انرژی و هم در ساخت بسیار کارآمد است. برای ساخت با دقت بالا و هزینه کم و حجم بالا می توان از ترموپلاست ها استفاده کرد. گاهی اوقات برای ساخت قطعاتی با خواص فلز ولی وزن کم از ترموپلاست استفاده می شود.
می توان بدون تاثیر بر خواص فیزیکی مواد، ترموپلاست ها را گرم کرد و با اعمال گرمای اضافی، آنها را مجددا قالب گیری کرد و دوباره از آن ها استفاده کرد.
به طور کلی مواد ترموپلاست مزایای عملکردی زیادی دارند و دارای استحکام بالا هستند و مقاومت بالایی در برابر انقباض دارند و از آنها می توان برای تولید اجناس زیادی از کیسه های پلاستیکی گرفته تا قطعات مکانیکی استفاده کرد.

معایب ترموپلاست

بسیاری از مواد ترموپلاست به ویژه کامپوزیت ها به جای تغییر شکل در سطوح پر تنش تمایل به شکستگی دارند و زمانی که در معرض بارگذاری طولانی مدت قرار می گیرند شل یا ضعیف می شوند.
برخی دیگر از ترموپلاست ها که کیفیت پایینی دارند به راحتی ذوب می شوند و وقتی به مدت طولانی در معرض آفتاب مستقیم یا اشعه فرابنفش قرار می گیرند، تخریب می شوند.
 

جدیدترین مقالات

تفاوت بین ماشینکاری CNC 4 محوره و 5 محوره

 برای تولید محصولاتی که با ماشینکاری CNC ایجاد می شوند، اطلاعات زیادی در مورد محورهای ماشینکاری CNC وجود دارد و امروزه افراد بیشتر با ماشینکاری های CNC 4 و 5 محوره ک

انواع تلرانس در نقشه کشی صنعتی

 استفاده و ایجاد تلرانس در مهندسی و نقشه کشی به منظور تعین مرز برای قطعات در نقشه است. در اینجا تعریف تلرانس و انواع متداول آن در نقشه کشی را بررسی می کنیم.

بررسی ایمنی ABS و جلوگیری از خطرات احتمالی آن

 ABS پلاستیکی غیرقابل تجزیه و مبتنی بر نفت است. این ماده زمانیکه بین 210 تا 250 درجه سانتی گراد برای اکستروژن در یک چاپگر سه بعدی گرم می شود بخارهایی از خود خارج می

موارد بیشتر