راه های بهبود عملیات ماشین کاری

 
ماشین کاری فرایندی است که برای انجام آن به مقدار قابل توجهی تجهیزات، پول، زمان و تخصص نیاز است.
برای عملیات ماشین کاری چند فاکتور کلیدی مانند شرایط برش، آموزش چگونگی ماشین کاری، تعمیر و نگهداری آن و ... بسیار حائز اهمیت است.
یکی از نکات مهم در این کار این است که برای افزایش عمر ابزار باید بهینه سازی کرد و اینکه تعمیر و نگهداری در هر عملیات ماشین کاری ضروری است.
به عنوان مثال اگر یک ابزار یا جزئی از ماشین در حال فرسوده شدن است، باید آن قطعه را عوض کرد و قطعه جدیدی را جایگزین آن کرد، حتی اگر هنوز بتوان مدتی با آن کار کرد. در این مورد جایگزینی بهتر است تا اینکه با خطر خرابی ادامه داد.
گاهی اوقات تلاش برای به حداکثر رساندن عمر ابزار می تواند منجر به مختل شدن جریان کار شود و کار را برای بهینه سازی سخت تر کند.
یکی از روش هایی که ممکن است به بهبود عملیات ماشین کاری کمک کند این است که در یک زمان مشخص به طور همزمان همه ابزارها را تعویض کرد و این کار می تواند به کاهش همزمان خرابی ها کمک کند. البته در این کار هم باید دقت کرد چون با تعویض زود هنگام برخی قطعات، ممکن است عمر مفید ابزار را از دست دهید. دراین حالت تعمیر و نگهداری ساده می تواند جلودار ضررهای احتمالی شود.
یکی دیگر راه های بهبود عملکرد ماشین کاری نگهداری درست از آن است. اکثر صاحبان مشاغل نگهداری درست و بر طبق استاندارد ها را که می تواند شامل تعمیر، بازرسی، جایگزینی به موقع اجزا بر اساس زمان بندی مشخص و ... باشد، را بسیار مهم می دانند.
استفاده از فناوری IIoT رویکرد پیشرفته تری  برای نگهداری است، که تعمیر و نگهداری را بر اساس الگوریتم های کلان برای پیشگیری از خرابی ماشین، انجام می دهد. این فناوری اطلاعاتی را در مورد پارامترهایی مانند لرزش، فشار، زمان بندی و ... جمع آوری می کند. این اطلاعات به کاربر ارسال می شود و می توان به راحتی آن ها را تجزیه و تحلیل کرد و در صورت نیاز برای رفع عیب اقدام کرد و می توان تصمیم گرفت که قطعه نیاز به تعمیر دارد یا تعویض.
تحقیقات نشان داده است که این روش بیش از 40 درصد صرفه جویی در تعمیر و نگهداری از قطعات ماشین را داشته است.
استفاده از تکنینک های برش بهینه نیز به بهبود عملکرد ماشین کاری کمک می کند. باید بدانید که تغییرات کوچک در فرآیند برش مانند ترتیب خطوط برش می تواند تاثیرات زیادی بر روی زمان کلی ماشین کاری بگذارد.
مثلا در برش لیزری تکنیک هایی مانند گروه بندی و لانه سازی می تواند مسافتی که سر لیزر برای طی کردن نیاز دارد را کاهش دهد و در نتیجه در زمان صرفه جویی زیادی می شود. این روش همچنین به کاهش ضایعات برش نیز کمک شایانی می کند.
با گروه بندی، می توان قطعات را در کنار هم دیگر قرار داد و در نتیجه تعداد برش ها را کاهش داد.
در فرایند لانه سازی که روش پیچیده تری است سعی می شود تا قطعات به گونه ای که لبه های مشترک دارند در کنار هم قرار گیرند.
هردوی این فرآیند پیچیده هستند و به طور قابل توجهی به کاهش زمان مورد نیاز برای برش لیزر کمک می کند.
ماشین کاری
جالب است بدانید شرایط برش می تواند به اندازه تکنیک هایی که به کار می برید و یا ابزارهایی که استفاده می کنید، بر راندمان کار تاثیر بگذارد. مطالعات اخیر نشان داده است که تغیرات مناسب در ترتیب ماشین کاری، روش وشرایط برش، هندسه ریخته گری و ... می تواند زمان راه اندازی و ماشین کاری را تا 55 درصد کاهش دهد.
عوامل دیگری مانند سرعت برش، عمق برش، نرخ تغذیه و ... نیز می توانند تاثیر زیادی بر کارایی ماشین کاری داشته باشند.
 
بهبود بازدهی ماشین کاری
در این فرایند می توان به طور قابل توجهی از فناوری هوشمند بهره برد. با استفاده از حسگرها و دستگاه های شبکه ای ردیابی می توان فرایند ماشین کاری را ساده تر کرد و همچنین کیفیت آن را نیز بهبود بخشید.
فناوری هوشمند همچنین به افزایش طول عمر ماشین ها نیز کمک می کند. با انجام آزمایش های منظم می توان عمر ابزار و ماشین کاری، میزان سایش در برابر سرعت، عمق برش و ... را اندازه گیری کرد و نتایج آن به کاربر کمک می کند تا تصمیم برای تعمیر یا تعویض ابزار بگیرد.
عملیات ماشین کاری باید یک فرایند منظم برای آزمایش ابزارها داشته باشد تا این اطمینان حاصل شود که اطلاعات مربوط به سایش ثبت می شوند و در صورت لزوم استفاده می شوند. همچنین این داده ها باید طوری ثبت و ضبط شوند تا امکان تجزیه و تحلیل آنها در هر زمانی وجود داشته باشد تا کاربر بتواند عمر باقیمانده ابزار و به طور کلی طول عمر ابزار را محاسبه کند و با مقایسه زمانی که پروژه طول می کشد راه حل مناسبی را ارائه دهد.
در گذشته روش های مستند سازی به قلم و کاغذ متکی بود و در عین حال خطای انسانی نیز در آن شریک بود. اما امروزه دیجیتالیزه کردن اسناد بهترین راه برای کاهش خطا و ساده سازی مستند سازی می باشد.
 
CNC
آموزش در هر موضوعی بسیار موثر است، در ماشین کاری نیز آموزش به پرسنل در اولویت قرار دارد. آموزش به افزایش کارایی، کاهش خطرات، افزایش طول عمر ابزارها و تجهیزات کمک شایانی می کند.
 
روش های ماشین کاری
 
 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر