فیلامنت فیبر کربن

 فیلامنت فیبر کربن ماده ای سخت با روکش مات خوب است و یکی از دلایلی که شرکت ها به چاپ سه بعدی فیبر کربن روی آورده اند این است که قطعات فلزی و آلومینیومی ماشین کاری شده بسیار گران قیمت هستند و می توان همان قطعه را با همان استحکام اما بسیار سبک تر و سریع تر در عرض چند ساعت در اختیار مشتری قرار داد.
رشته های فیبر کربن موادی کامپوزیتی هستند که با تزریق قطعات فیبر کربن در پایه ای پلیمری با الیاف ریز ایجاد می شوند. پایه پلیمری می تواند از مواد مختلف پرینت سه بعدی مانند نایلون،  PLA،  PETG، ABS و ... باشد.
مواد فیبر کربن دارای رشته های پیوسته و طولانی فیبر هستند که مقاومت مکانیکی آنها را زیاد می کند. این رشته ها حاوی ذراتی با قطر 0.01 میلی متر هستند.
اساسا فیبر کربن به طور مستقیم روی هیچ چاپگر سه بعدی قابل استفاده نیست، زیرا مانند دیگر مواد چاپ سه بعدی چکش خوار نیست و به راحتی ذوب می شود. به همین دلیل رشته های کامپوزیتی فیبر کربن بهترین گزینه هستند.
دلیل استفاده از کامپوزیت فیبر کربن
برای کسانی که به دنبال مواد پرینت سه بعدی سخت تری هستند، می توان گفت فیلامنت فیبر کربن جایگزین ارزان تری نسبت به موادی مانند پلی کربنات یا PEEK می باشد.
 
فیلامنت فیبر کربن
ممکن است در حین اکستروژن مانند یک ساینده عمل کنند که منجر به سوراخ داخلی نازل برنجی می شود. به همین دلیل برای این نوع فیلامنت نازل های ویژه ای از فولاد سخت شده جایگزین می شود.
چه زمانی باید از فیلامنت فیبر کربن استفاده کرد؟
این فیلامنت بسیار قوی تر از فیلامنت های معمول و استاندارد مانند PLAیا ABS می باشد. علاوه بر کیفیت سطح بالایی که دارد بسیار سبک وزن و در عین حال بسیار سفت است. در حین کار کردن با این فیلامنت دقت ابعادی قطعه به دلیل اینکه ذرات آن منقبض نمی شوند، نگران کننده نیست.
این فیلامنت در مقایسه با دیگر رشته ها و به خصوص رشته های محلول در آب، به راحتی رطوب را جذب نمی کند.
می توان گفت زمانی که قطعه مورد نظر شما قوی و سفت است و نیاز به مقاومت در دمای بالا دارد، از این فیلامنت استفاده کنید. فیلامنت فیبر کربن برای صنعت خودرو سازی و ساخت ابزار قابل اعتماد است و هر نوع قطعه مکانیکی را می توان با آن ساخت. البته از این نوع فیلامنت می توان در صنایع دیگری مانند رباتیک، ماشین های صنعتی و ... نیز استفاده کرد.
از آنجایی که ویژگی اصلی فیلامنت فیبر کربن استحکام بالای آن است برای ساخت هر قطعه ای که نیاز به استحکام دارد از آن می توان استفاده کرد، چون در هیچ شرایطی شکسته نمی شود.
 
فیلامنت کربن
دو رشته اصلی فیبر کربن PET CF15 و PAHT CF15 می باشند. PET CF15  جذب رطوبت کمی دارد، سفت  ومحکم است و در مقابل ضربه مقاومت بالایی دارد.
 
Carbon filament
PAHT CF15 دارای درجه حرارت بالایی است و مقاومت شیمیایی و حرارتی بالایی دارد و دارای خواص مکانیکی فوق العادی ای است.
اکثر اوقات هر دو رشته برای قطعه شما مناسبت است اما دانستن ویژگی های اصلی هر کدام می تواند کمک شایان برای بی نقص شدن قطعه نهایی به کاربر کند.
دانشگاهی در بارسلون موتورسیکلتی طراحی کرده است که 100 درصد الکتریکی است و از چند قطعه چاپ شده با PAHT CF15 برای ساخت آن استفاده کرده است.
 
فیلامنت فیبر کربن
در نهایت می توان گفت رشته فیبر کربن به دلیل مقاومت حرارتی بالا و قابلیت اطمینان بالا، تاریخچه پرینت سه بعدی را تغییر می دهد و در آینده نزدیک شرکت های صنعتی در سراسر جهان با استفاده از این فیلامنت برای ساخت وسایل نقلیه ای که بتوان با آن سفر کرد، استفاده می کنند.
 
 
 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر