خلاصی از حباب در قالب گیری تزریقی

 تله های هوا در قالب گیری تزریقی درست زمانی اتفاق می افتد که حباب هوا به خاطر هم خوانی جبهه های جریان پلاستیک به دام می افتد. این امر منجر به ایجاد لکه، سوختگی و یا حباب در قسمت سطح می شود.
یکی از مهمترین دلایل رد محصولات، وجود داشتن حباب است. این عیب نه تنها در ظاهر قطعه مشکل ایجاد می کند، بلکه خواص فیزیکی آن را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. رفع این مشکل کمی دشوار است و نیاز به مهارت دارد. در ادامه با هم بررسی می کنیم:
برای این مشکل دو احتمال وجود دارد:
  • حباب ایجاد شده به دلیل به دام افتادن هوا، بخار رطوبت، گازهای تجزیه پلیمر یا مواد افزودنی است و یا مواد فرار از رزین است.
  • به دلیل شرایط خلاء.
این که شما متوجه شوید علت تشکیل حباب چیست بسیار مهم است و می توانید بسیار راحت برای رفع مشکل اقدام کنید. بعضی افراد از روی شکل، مکان یا برخی ویژگی های دیگر تشخیص می دهند که این حباب به دلیل خلاء اتفاق افتاده یا گاز؟ اما در این روش ها خطا وجود دارد و فریب دهنده است. روشی ساده وجود دارد که در کمتر از 15 دقیقه می توان نوع حباب را تشخیص داد.
در این روش قسمتی که حباب وجود دارد را به آرامی گرم کنید تا حباب یا حباب ها نرم شوند. تاکیدی که دارم به آرامی این کار را انجام دهید. افراد تمایل دارند که شعله را نزدیک حباب قرار دهند تا سریع نرم شود، که این کار موجب سوختن و به آتش کشیده شدن قطعه می شود.
برای این کار می توانید از یک تفنگ حرارتی استفاده کنید. زمانی که به آرامی قسمت حباب را گرم می کنید، شکل حباب تغیر می کند. اگر حباب تشکیل شده از گاز باشد، گاز گرم می شود و به حالت منبسط در می آید و سطح را کمی بالا می برد.
اگر هوایی در حباب وجود نداشته باشد و به دلیل خلاء باشد، هنگامی که حباب گرم می شود، حالت فرورفتگی پیدا می کند.
البته برای انجام این تست ساده شرایطی نیز لازم است. برای این کار باید حبابی با قطر حداقل 3 میلی متر یا بزرگ تر پیدا کنید و مطمئن شوید که بیش از 4 ساعت نباشد که این حباب به وجود آمده است. به این دلیل که ممکن است ابتدا حباب به عنوان فضای خالی شروع شود و با گذشت زمان هوا از پلاستیک عبور کند و فضای خالی به حباب گاز تبدیل شود.
در تصویر 1 حباب قبل از گرم شدن را مشاهده می کنید.
 
حباب در قالب گیری تزریقی
تصویر 2 قطعه ای است که چند دقیقه بعد از قالب گیری آزمایش شده و می توانید فرو رفتگی یا Sink را مشاهده کنید.
 
حباب گاز
تصویر 3 قطعه ای است که 16 ساعت بعد از قالب گیری آزمایش شده است. شما در این تصویر حباب را باز شده می بینید و متوجه می شوید که این حباب گاز نبوده است، بلکه به دلیل خلاء این اتفاق افتاده است.
 
حباب خلا

تشکیل حباب بر اثر گاز به دام افتاده

فرض خود را بر این قرار می دهیم که آزمایشات ما نشان داده است حباب ایجاد شده یک حباب گاز است. این حباب ها معمولا بر اثر همگرا شدن جبهه ها، جت کردن، مشکلات قالب، پین های هسته بدون هوا، تهویه ضعیف، فشار زدایی بیش از حد، تخریب رزین و ... ایجاد می شوند.
هوای محبوس شده در دنده ها یا برآمدگی های بدون تهویه با پر و بسته شدن قطعه به بیرون هدایت می شوند و ردی از حباب به جا می گذارند. فهمیدن این که این گاز از کجا می آید از دانستن ترکیب گاز مهمتر است و متاسفانه هیچ تست ساده ای برای فهمیدن آن وجود ندارد.
در این روش اولین مرحله این است که از حالت نگهدارنده خارج شوید و یا اینکه مرحله دوم را با تنظیم فشار و رساندن آن به یک عدد بسیار کم ادامه دهید و ببینید آیا حباب ها هنوز وجود دارند یا نه؟ با فرض اینکه هنوز حباب هست، باید الگوی پر کردن را بررسی کنید و ببینید آیا هنگام پر کردن قطعه، گاز به دام می افتد یا نه؟
باید چند مورد را بررسی کنید: اینکه حباب ها کی و کجا ظاهر می شوند؟ آیا حباب ها همیشه در یک منطقه هستند؟
اگر حباب ها همیشه در یک جا ظاهر می شوند به این معناست که مکان ثابتی وجود دارد که حباب ها از آن بیرون می آیند.
دنده ها یا هر گونه برآمدگی را بررسی کنید. اگر کوتاه باشد به این معنی است که هوا در آن ناحیه حبس می شوند و زمانی که دنده پر می شود، حباب ها به بیرون پرتاب می شوند. در این حالت باید مشکل هواگیری باشد و باید دریچه های هوا را بررسی کنید.
اثر ونتوری(Venturi effect)  یکی دیگر از دلایل تشکیل حباب هاست. ممکن است دنده ها، پین های اجکتور، جفت گیری ضعیف نوک نازل با بوش اسپرو، صفحات جدا شده در رانر داغ و ... احتمالات اثر ونتوری برای مکش هوا به درون جریان مذاب است.
یکی دیگر از دلایل ایجاد حباب فشار زدایی بیش از حد در قالب های داغ است.
دلیل دیگر ممکن است پیچ در منطقه عقب یا بخش تغذیه باشد. پیچ های همه منظوره با L/D 18:1 یا کمتر ممکن است عامل این حباب ها باشند.

فضاهای خالی (Void)

در بخش های ضخیم، هنگام خنک شدن ممکن است فضای خالی ایجاد شود. به این صورت که در بخش های ضخیم قطعه، مرکز به آرامی سرد می شود و پلیمر بیشتر منقبض می شود و در نتیجه حباب تشکیل می شود.
ممکن است قالب را داغ تر کنید و حباب ها نیز از بین برود اما با Sink مواجه می شوید و این امر نشان دهنده این است که حباب ها خالی بوده اند.
پلاستیک ناکافی دلیل اصلی Sink یا فضای خالی است. برای رفع این مشکل باید اطمینان حاصل کنید که یک بالشتک ثابت دارید و ته پیچ را نمی بندید تا بتوانید به درستی قطعه را بسته بندی کنید.
برای رفع این گونه حباب ها می توانید سرعت پر شدن را کم کنید یا فشار متضاد گاز یا افزایش فشار برگشتی را امتحان کنید. این موضوع را بررسی کنید که رانر یا گیت خیلی زود یخ نمی زند و زمان های نگه داری طولانی تر باعث بسته بندی بیشتر در مرحله دوم می شود.
راه دیگر برای حل این مشکل نازک کردن دیوار اسمی است. این کار باعث صرفه جویی در میزان مصرف پلاستیک و زمان چرخه می شود.

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر