اسکنرهای اثرانگشت

 تا بحال به این که کدام نوع اسکنر اثر انگشت در داخل گوشی ما قرار دارد، فکر کرده اید؟
در اینجا تفاوت هایی که بین اسکنر نوری و اولتراسونیک وجود دارد را بررسی می کنیم:
یکی از بهترین راه ها برای دسترسی آسان به گوشی، استفاده از اسکنر اثر انگشت است. می توان گفت در کنار اسکنر اثر انگشت فیزیکی و Face ID، یک راه آسان برای خصوصی و ایمن نگه داشتن تلفن بدون نیاز به زدن رمز عبور، اسکنر اثر انگشت است.

اسکنر اثرانگشت اولتراسونیک

اگر گوشی شما مدل سامسونگ سری اس مانند اس 21 اولترا است به یک اسکنر اثرانگشت در صفحه نمایشگر اولترا نیاز دارید. این فناوری ابتدا به مدل گلکسی اس10 اضافه شد، به طوریکه اسکنر از امواج صوتی نامفهوم برای بازکردن قفل گوشی استفاده می کرد.
روش کار به این صورت است که با ارسال یک پالس اولتراسونیک هنگامی که انگشت روی اسکنر است کار می کند. این پالس می تواند برجستگی ها و منافذ انگشت کاربر باشد. زمانی که کاربر انگشت خود را روی اسکنر قرار می دهد تا قفل گوشی را باز کند، پالس ها به حسگرها ارسال می شوند و اثر انگشت را شناسایی می کند و قفل گوشی باز می شود.
 
اسکنر اثرانگشت

مزایا و معایب اولتراسونیک

با این اسکنر نیاز نیست اسکن انگشت خیلی دقیق باشد و یا حتی مواقعی که انگشت کمی چرب یا کثیف باشد ویا نورخورشید شدید باشد، می توان با آن کار کرد.از آنجایی که برجستگی های اثرانگشت برای هر شخصی به صورت سه بعدی ترسیم می شود، استفاده از گوشی برای شخص دیگر غیر ممکن است.
اما در عوض باید هنگام خرید محافظ صفحه مراقب باشید که محافظی بخرید که هیچ شکاف هوایی بین محافظ صفحه و صفحه نمایش واقعی وجود نداشته باشد چون اسکنر کار نمی کند.

اسکنر اثرانگشت نوری

این نوع اسکنر بسیار رایج است و در گوشی هایی با برندهای مختلف ارائه می شود.
این اسکنرها با بازتاب نور انگشت کاربر کار می کند و وقتی انگشت اسکنر را لمس می کند این گوشی روشن می شود.
چراغ LED برای روشن شدن انگشت استفاده می ود و به سنسور اجازه می دهد تا با استفاده از مناطق تاریک و روشنی که توسط برجستگی های دست ایجاد می شود، تصویر اثر انگشت را تشخیص دهد.
 
اسکنر نوری

مزایا و معایب اسکنر نوری

یکی از اصلی ترین مزایای این روش ارزان بودن آن است.  اما اشکالی که این اسکنرها دارند این است که به راحتی فریب می خورند و در نتیجه امنیت گوشی را پایین می آورند.
همچنین اگر دست شما چرب یا کثیف باشد و یا نوری که قرار است به انگشت بخورد کم باشد این اسکنر ضعیف عمل می کند.
هر دوی این اسکنرها دارای جنبه های منفی و مثبت هستند، اما اسکنر اولتراسونیک فناوری برتر است و امنیت بیشتری را برای گوشی فراهم می کند و استفاده از آن هم برای کاربر ساده تر است. اما اسکنرهای نوری رایج ترند و با مرور زمان هم پیچیده تر می شوند.

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر