نکات خرید یک پرینتر سه بعدی

امروزه چاپگرهای زیاد و متنوعی در بازار وجود دارد که هر کدام از آنها مشخصات متفاوتی دارند و هر کدام نیاز خاص عده ای را مرتفع می سازند. علاوه بر این نکات فنی ومهمی در مورد پرینترهای سه بعدی وجود دارد که در ادامه آنها را بررسی می کنیم.
برای انتخاب بهتر یک چاپگر بهتر است به سوالات زیر پاسخ دهید:
  • می خواهید چه چیزی چاپ کنید؟
  • اندازه شی که می خواهید پرینت کنید چقدر است؟
  • ماده ای که می خواهید شی خود را پرینت کنید کدام یک از مواد PLA ، ABS،  PVA،PETT و ... است؟
  • چگونه به چاپگر خود متصل می شوید؟
  • قطعه پرینت شده را روی چه سطحی باید قرار دهید؟
  • آیا می خواهید قطعه را در چند رنگ مختلف چاپ کنید؟
  • کیفیت چاپ تا چه اندازه برایتان مهم است؟
پاسخ به این سوالات می تواند کمک زیادی در انتخاب پرینتر کند.
یکی از پرطرفدارترین و محبوب ترین چاپگرهای سه بعدی FDM ( Fused Deposition Modeling) می باشد. روش کار این چاپگر به این صورت است که با گرم کردن و اکستروژن پلاستیک قطعه را به صورت لایه لایه ایجاد می کند. این نوع پرینتر به راحتی قابل دسترس است.
خرید پرینتر سه بهدی
انواع دیگر چاپگرهای سه بعدی نیز مانند Stereolithography  و  Selective Laser Sintering(SLS) نیز وجود دارند که در مقایسه با FDM قیمت بالاتری دارند.
استریولیتوگرافی به جای اکستروژن پلاستیک از پرتو ماوراء بنفش استفاده می کند و کیفیت چاپ بالاتری نیز دارد.
 
خرید پرینتر سه بعدی
روش کار چاپگر SLS در مقایسه با استریولیتوگرافی بسیار مشابه است، با این تفاوت که از اشعه لیزر و پودر به جای اشعه ماوراءبنفش استفاده می کند.
 
خرید پرینتر سه بعدی
برخی از پرینترها نیز وجود دارد که برای چاپ فلز از آنها استفاده می شود.
فاکتورهای زیادی در خرید یک چاپگر سه بعدی تاثیرگذار است:

قیمت

یکی از عوامل اصلی تعین کننده در خرید، قیمت یک چاپگر است. به طور کلی قیمت هر چاپگر به کیفیت قطعه چاپی آن بستگی دارد. پرینترهایی که کیفیت قابل قبولی دارند بیش از 1000 دلار قیمت گذاری شده اند و حتی در چاپگرهای حرفه ای تا بیش از 2000 دلار نیز ارزش دارند. اما نگران نباشید چاپگرهایی برای افراد مبتدی نیز وجود دارد که قیمت آنها چیزی در حدود 100 دلار است.
نکته قابل توجه این است که با افزایش استقبال کاربران و رقابت شدید بین شرکت های سازنده، هر روز شاهد کاهش قیمت های پرینترهای باکیفیت هستیم.

مواد قابل استفاده در پرینتر

دو ماده مورد نیاز برای چاپگر سه بعدی PLA و ABS می باشد. این دو ماده هر دو ترموپلاستیک هستند و هنگامی که گرم می شوند نرم می شوند و حالت می گیرند و با کمی سرد شدن، منجمد می شوند.
خرید پرینتر سه بعدی
این دو نوع فیلامنت به صورت قرقره های یک کیلویی به فروش می رسند.
PLA نوعی پلاستیک است که از نشاسته ذرت گرفته می شود و برای کسانی که زیاد حرفه ای نیستند و در ابتدای کارند، مناسب است. این نوع فیلامنت برای ساخت قطعات ساده و کوچک بسیار کاربردی هستند.
PLA زیست تخریب پذیر و سازگار با محیط زیست است و به سرعت خنک می شود که این خاصیت از ایجاد پیچیدگی در قطعه جلوگیری می کند، اما عیوبی نیز دارد، که می توان به نقطه ذوب پایین اشاره کرد که باعث می شود قطعه در حرارت زیاد تغییر شکل دهد.
 
نکات خرید چاپگر سه بعدی
ABS یک پلاستیک بر پایه نفت است که استحکام و انعطاف پذیری بالایی دارد و از محبوبیت زیادی نیز برخوردار است. این فیلامنت نقطه ذوب بالایی دارد و در اثر حرارت زیاد تغییر شکل نمی دهد.
یکی از معایبی که این فیلامنت دارد سرد شدن طولانی مدت آن است و این کار باعث تاب خوردن قطعه چاپی می شود و همچنین خروج گاز در هنگام چاپ یکی دیگر از معایب این فیلامنت می باشد.
 
نکات خرید پرینتر سه بعدی
درنهایت این شمایید که تصمیم می گیرید کدام فیلامنت را و در نتیجه چه چاپگری را انتخاب کنید چون اکثر پرینترها نمی توانند دو فیلامنت را ساپورت کنند.

امنیت

یکی از مهمترین مواردی که هنگام کار با چاپگر باید در نظر بگیرید امنیت است. باید در نظر بگیرید که شما با پلاستیک داغ کار می کنید و اکسترودر، تخته چاپ و همه اجزای پرینتر حسابی داغ هستند و اگر چاپگر غیر استاندارد باشد و حفاظی نداشته باشد می تواند سوختگی بدی ایجاد کند.
 
خرید چاپگر سه بعدی

کیفیت

برای تولید قطعاتی با کیفیت بالا دو نکته مهم وجود دارد: وضوح چاپ و سرعت چاپ.
منظور از وضوح چاپ میزان جزئیاتی است که چاپگر می تواند ایجاد کند و بر حسب میکرون اندازه گیری می شود و سرعت چاپ میزان حرکت اکسترودر را نشان می دهد، که هر چه سرعت بیشتر باشد قطعه سریعتر چاپ می شود.
 در نهایت بهترین روش برای سنجش کیفیت چاپگر بررسی خروجی آن است، که قبل از خرید پرینتر می توانید عکس های قطعات چاپ شده با پرینتر را مشاهده و بررسی کنید.
نکات خرید پرینتر سه بعدی
 
 
  

جدیدترین مقالات

همه چیز در مورد تکنولوژی اسکن سه بعدی

 با ظهور اسکنرهای سه بعدی جمع آوری اطلاعات ساختاری بسیار ساده شده است و این ابزار نوآورانه ظرفیت ارائه خدمات از مدل های ظریف مینیاتوری تا خودروهایی در مقیاس کامل را

جهشی به سمت تولید افزودنی

  Additive Manufacturing (AM) نام تولید صنعتی برای پرینت سه بعدی است و یک فرایند کنترل شده توسط رایانه است و معمولا به صورت لایه لایه، اشیاء سه بعدی را ایجاد می

همه چیز در مورد پرینتر سه بعدی

 در این جا قصد داریم تا در مورد پرینتر سه بعدی توضیح کاملی دهیم و در مورد سازنده پرینتر، مزایا و معایب پرینتر، وسایلی که با آن می توان ساخت، موادی که می توان برای پر

موارد بیشتر