آیا چاپ سه بعدی FDM از لحاظ سلامتی امن است؟

 با کاهش قیمت و بهبود کیفیت دستگاه های دسک تاپ، چاپگرهای سه بعدی در همه انواع و سایزها، از آزمایشگاه ها به خانه های مردم، بیشتر و بیشتر می شوند. به همان اندازه که ممکن است برای آینده طراحی و ساخت باشد، هنوز می توان وجود برخی خطرات پنهانی را نادیده گرفت. یک مطالعه اخیر تحت عنوان "  آیا چاپ سه بعدی امن است؟" منتشر شده در مجله بهداشت حرفه ای و بهداشت محیط (JOEH) نشان می دهد که اگرچه خدمات پرینت سه بعدی باعث سهولت در کارها می شود اما بسیاری از مواد چاپ سه بعدی معمولی می توانند ترکیبات آلی مضر را در طول فرایند منتشر کنند، که ممکن است منجر به طیف وسیعی از علائم مختلف شود.
 
چاپ سه بعدی
 
بر اساس گزارش منتشر شده توسط کنفرانس بهداشتی صنعتی دولتی (ACGIH) در مورد این مطالعه، آکریلونیتریل بوتادین استایرن (ABS)، پلی اتیلن اسید (PLA)، پلی اتیلن ترفتالات (PET) و نایلون همه از ترکیبات آلی فرار (VOCs) هنگامی که چاپ می شوند، حتی کمتر از دمای چاپ معمولی. تجزیه و تحلیل ترموگرامتری چاپ سه بعدی FDM  نشان داد که حرارت دادن این رشته ها باعث ایجاد پارازیت های آلی می شود و آژانس حفاظت محیط زیست اعلام کرده است که میکرواستراتژی های VOC موجود در این بخارات می تواند منجر به تحریک چشم، بینی و گلو، سردرد، از دست رفتن هماهنگی و حالت تهوع شود.
 
تست ها نشان دادند که فیبر ABS بدترین مجرم بوده و میزان انتشار آن را به میزان 0.5 میلی مول در ساعت در چاپ رسانده است. این 35 درصد بیشتر از PLA است. 30 درصد کل VOC  شامل استایرن بوده، در حالی که متیل متاکریلات به عنوان ترکیب غالب منتشر شده توسط PLA تشخیص داده شد.
 
چاپگر سه بعدی چیست
این مطالعه فیلتراسیون و تهویه خوب را به عنوان کلید کاهش محدودیت های بالقوه سلامت چاپ سه بعدی توصیف کرد. علاوه بر اطمینان از اینکه چاپ در یک اتاق بزرگ و هوای آزاد انجام می شود، یکی دیگر از گزینه های استفاده از فیلتر های HEPA می باشد؛ برای به حداقل رساندن تاثیر منفی ذرات منتشر شده و VOCs بر سلامت کاربر، توصیه می شود برای نصب فیلتر های ویژه در داخل چاپگرهای سه بعدی برخی از ذرات (اندازه بزرگتر از 0.3 میکرومتر) توسط فیلترهای HEPA (بازدارنده های مؤثر با کارایی بالا) حذف شوند. با این حال، همانگونه که در ادبیات گزارش شده است، ذرات منتشر شده در طول فرآیند چاپ، به طور قابل توجهی کوچکتر (10-116 نانومتر) هستند و به همین دلیل فیلترهای HEPA به نظر می رسد ناکارآمد هستند.
 
دیوید رازکلی، خبرنگار صنعت بهداشت (CIH) و رئیس شورای بهداشت صنعتی آمریکا (ABIH) گفته است: کسب و کارها، سازمان های دولتی، دانشگاه ها و موسسات دیگر که از پرینتر های سه بعدی استفاده می کنند باید از این موضوع آگاه باشند که این تکنولوژی می تواند مردم را به مشکلات تنفسی منجر کند. ما کسانی را که از پرینترهای سه بعدی استفاده می کنند، تشویق می کنیم تا JOEH را مطالعه کرده و روش های فیلتراسیون و تهویه مناسب را برای محافظت از کارگران، دانش آموزان و مردم از آسیب احتمالی به کار ببرند.
 
چاپگر سه بعدی
 
فیلترهای فتوکاتالیستی موجود هستند که از نور ماوراء بنفش برای کاهش قرار گرفتن در معرض ترکیبات خاص استفاده می کنند. آنها از جذب دی اکسید تیتانیوم، سولفید روی، اکسید تنگستن، اکسید مس و یا اکسید روی برای جذب فوتون استفاده می کنند. این انرژی از نور را به حامل های شار مغناطیسی انتقال می دهد. سپس آنها می توانند واکنش های بازدارنده ای را که روی سطح فوتوکاتالیست رخ می دهند شروع و تحریک کنند، به عنوان مثال، تخریب ترکیبات آلی و معدنی جذب شده به مولکول های ایمن کوچک مانند H2O و CO2 .
 
شرکت های چندگانه مطالعات ایمنی مشابهی را انجام داده اند و در حال حاضر پیشرفت هایی در این زمینه انجام داده اند. اختراعات برای مواد فتوکاتالیستی و فیلترهایی که به طور خاص برای چاپ سه بعدی طراحی شده اند ثبت شده است. سال گذشته رونمایی از Accura Genius  سه بعدی، اولین چاپگر سه بعدی FDM  بود که با یک فیلتر فتوکاتالیستی یکپارچه عرضه شد.

جدیدترین مقالات

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

اسکنر سه بعدی لیزری

 امروزه برای تبدیل یک شی از دنیای واقعی به فضای دیجیتال روش های گوناگونی مانند انواع اسکنر اعم از دستی، صنعتی، مصرفی و ...، دوربین های عکاسی و نرم افزارهای فتوگرامتر

قالب گیری تزریقی فوم

 یک عامل دمنده مانند گاز در مواد حل می شود و تزریق با افت ناگهانی فشار روبرو می شود که باعث می شود گاز در حین عملیات فومینگ خارج می شود.

موارد بیشتر