پرینت سه بعدی و سهولت کار برای معماران و طراحان

چاپ سه بعدی کاربردهای بسیاری، از ساخت مدل های مفهومی گرفته تا کل ساختار آن در صنعت معماری دارد. این تکنولوژی همچنین صرفه جویی چشم گیری در وقت و هزینه می کند. همچنین به طراحان و مشتریان اجازه می دهد تا تغیرات و سلایق خود را قبل از شروع طرح اصلی اعمال کنند.

چاپ سه بعدی چه تاثیری بر 50 سال آینده خواهد گذاشت؟

در اینجا تاثیر چاپ سه بعدی بر صنعت معماری را بررسی می کنیم.

مدل های مفهومی

هر پروژه معماری با یک مدل مفهمومی آغاز می شود. مشتریان همیشه دوست دارند، دیدگاه معمار و طراحی را که در نظر گرفته است، تجسم کنند. اکثر اوقات ایجاد مدل مفاهیم دقیق و مقیاس پذیر، مخصوصا هنگامی که با هندسه هاس پیچیده تر مواجه باشیم، کار سختی است. اما امروزه دستگاه پرینت سه بعدی کار را ساده تر کرده است. چاپگر سه بعدی بر اساس فایل های CAD، می تواند تمام جزئیات مدل مانند مواد و رنگ را ایجاد کنید. این کار یک فرآیند کارآمد است که به معماران اجازه می دهد، مدل ها را سریع و دقیق برای مشتریان و حتی برای رفع خطاهای خود اجرا کنند و حتی در برخی مواقع به مشتریان و طراحان این امکان را می دهد تا ایده بهتری ارائه دهند و تغیرات را با هزینه کمتری اعمال کنند و با خیال راحت به انجام پروژه بپردازند. پرینتر سه بعدی باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود و نکته مهم دیگری که در این تکنولوژی ارزشمند است این است که مهم نیست طرح چقدر پیچیده باشد.
 

طراحی داخلی

طراحی داخلی همیشه برای معماران و طراحان زمان بر و چالش برانگیز بوده است. پرینتر سه بعدی امکان ایجاد مبلمان پیچیده و خاص را به آن ها می دهد. وسایل تزئینی کوچکتر را می توان به سرعت  و بدون هدر رفت نیرونی انسانی و به کار بردن مواد اولیه گران، نمونه سازی کرد. اخیرا، برخی از سازندگان این امکان را به مشتری می دهند که از میان طرح های موجود در کاتالوگ، طرح های آماده چاپ را انتخاب کنند و در کمترین زمان تحویل بگیرند. انتخاب مشتری می تواند بدون هزینه های اضافی و تاخیر در زمان تحویل باشد. همچنین اکثر موادی که برای این نوع پرینتر ها استفاده می شود، مواد قابل بازیافت است که این امر برای دوستاران محیط زیست بسیار مهم و حیاتی است.
 

ساختمان های چاپ شده

گاهی ساخت کل یک ساختمان دشوار است و پول و وقت زیادی را درگیر می کند. با کمک چاپگر سه بعدی این مسئله نیز قابل حل است. اگر چه بسیاری از مردم این گزینه را رد می کنند و آن را جزء آرزوهای محال می دانند، اما شرکت سانفرانسیسکویی Apis Cor، با استفاده از پرینتری که در مختصات قطبی کار می کند، خانه ای از فنداسیون تا پشت بام را چاپ کرد، و ثابت کرده است که این آرزو نیز به حقیقت پیوسته است.
البته پنجره ها،سیم کشی ها، لوله کشی و ... باید توسط نیروی انسانی نصب شود.
 

چاپ خانه در سیاره های دیگر

ناسا در حال ایجاد روش هایی برای چاپ سازه های قابل سکونت در ماه است. ایده کلی این ساخت و ساز، سال ها پیش توسط تیمی که ربات ها را به ماه می فرستند، مطرح شد. این تیم گروهی را برای انجام این کار تشکیل دادند که شامل مریخ نورد برای استخراج و تحویل مواد اولیه، دستگاهی که مواد اولیه را برای استفاده در چاپگر به رشته تبدیل کند و پرینتری که رشته ها را به سازه های قابل سکونت تبدیل کند، می باشد.
 

مزایای مدل های چاپ سه بعدی برای معماران

  • راضی شدن مشتری برای اجرای طرح نهایی
چاپ مدل طراحی شده، طراحی را ملموس تر می کند و این یک روش ارزشمند برای برقرای ارتباط با مشتری است. یک مدل چاپ شده سه بعدی، در واقع چاپ حدس و گمان ها و ایده های ذهنی طراح است.
 
  • کاهش زمان مصرفی برای ایجاد مدل
همیشه گفته شده وقت طلاست. صرفه جویی در وقت یعنی کاهش هزینه ها. با استفاده از یک پرینتر سه بعدی می توانید طراحی خود را به مرحله ی اجرا برسانید و وقت خود را صرف طراحی خاص و پیچیده کنید.
 
  • چاپ مدل ها با کیفیت عالی
امروزه چاپگرهای سه بعدی حرفه ای مدل های معماری را با کیفیت عالی و با جزئیات زیاد و بسیار نرم و صاف پرینت می کنند و دورانی که چاپ سه بعدی در ذهن همه به عنوان یک چاپ خشن و پیکسل مانند بود به پایان رسیده است. به علاوه می توان از طیف گسترده ای از مواد استفاده کرد. پلی آمید (SLS) محبوب ترین ماده در بین معماران است. اغلب مدل سازان پرینت های خود را با رزین خاکستری انجام می دهند. اگر به عناصر رنگی احتاج دارید و نمی خواهید مدل خود را به صورت دستی رنگ کنید، Multicolor برای شما بهترین گزینه است. حتی می توانید عناصر چاپی شفاف را در رزین شفاف و یا قطعات فلزی را با فلز چاپ، پرینت بگیرید و به مدل خود اضافه کنید.
 
  • سهولت در ویرایش و چاپ مجدد مدل ها
چاپگر سه بعدی به شما این امکان را می دهد که در تصمیم گیری در مورد طرحتان انعطاف داشته باشید. به این معنا که اگر مشتری درخواست تغییر کرد، می توانید پروژه خود را ویرایش کنید و یا اگر به مقیاس دوم احتیاج دارید آن را دوباره با مقیاس جدید چاپ کنید و مدل خود را در هر حالتی در کنترل داشته باشید.
 

 

در زیر نمونه هایی از طرح های معماری پرینت شده را مشاهده می کنید:
 

 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر