قالبسازی اکستروژن

 قالب گیری اکستروژن چیست؟

از فرآیند اکستروژن برای ساخت قطعات، ظروف غذا، نی های آشامیدنی، الیاف، شیلنگ، لوله ها، لوازم باغبانی و غیره استفاده می شود. در این فرایند مواد اولیه ترموپلاستیک به حالت مذاب از طریق قیف به داخل قالب هایی لوله ای شکل اضافه می شود. شکل قالب، شکل لوله را تعیین می کند. مواد افزودنی مانند رنگ دهنده ها یا بازدارنده های UV به صورت مایع یا گلوله ای شکل اضافه می شوند.
 
فرآیند قالب گیری اکستروژن معمولا با یک ترموپلاستیک به صورت گلوله یا گرانول شروع می شود. مواد قبل از ریخته شدن در بشکه، گرم می شوند و در یک مخزن قیفی شکل قرار می گیرند و بعد از اینکه داخل قالب لوله ای شکل قرار گرفتند باید به صورت یکنواخت خنک می شوند.
قالب گیری اکستروژن یک سطح مقطع ثابت را حفظ می کند، و این امر باعث می شود تا هزینه ها به مقدار قابل توجهی کاهش یابند. از اکثر ترموپلاست ها می توان در این روش استفاده کرد، اما موادی که سختی و مقاومت بالاتری دارند به دلیل شکل گیری راحت تر آنها، ترجیح داده می شوند. معمولا فاکتورهایی از قبیل پایداری گرما، UV، مقاومت در برابر شعله، مقاومت در برابر مواد شیمیایی، انعطاف پذیری برای انتخاب پلاستیک در نظر گرفته می شوند.
پلاستیک های متدوال برای استفاده در این روش عبارتند از:
به طراحان توصیه می شود که برای طراحی این قبیل قالب ها، ضخامت دیواره را تا حد ممکن یکنواخت نگه دارند و همچنین از گوشه های تیز برای کاهش تراش و تاب برداشتن خودداری کنند.
اگر چه قالب اکسترژن فرایند بسیار پیچیده ای دارد اما در اینجا در چند مرحله آن را جمع بندی می کنیم:
مرحله 1: مواد پلاستیکی خام مانند گرانول، گلوله یا پودر در یک قیف بارگذاری می شوند و بعد از آن در محفظه ای استوانه شکل که گرم و طولانی نیز هست و اکسترودر نامیده می شود، گرم می شوند. اکسترودر توسط یک پیچ گردان حرکت می کند.
مرحله 2: مواد اولیه از طریق قیف به یک پیچ چرخشی بزرگ که در بشکه به صورت افقی قرار دارد، جریان می یابد.
مرحل 3:  مواد اولیه وارد شده پردازش می شوند و در انتهای محفظه، گرم می شوند و پلاستیک های مذاب از طریق دهانه کوچکی که قالب تعیین می کند، مجبور می شوند تا شکل نهایی محصول را ایجاد کنند.
مرحله 4: وقتی پلاستیک از قالب خارج می شود، برای خنک شدن روی تسمه نقاله قرار می گیرد. این خنک سازی می تواند توسط هوا یا آب اتفاق بیفتد.

مزایا و معایب قالب اکستروژن

مزایا

  1. هزینه راندازی اولیه کم
  2. زمان سریع راه اندازی
  3. هزینه های پایین تولید

معایب

  1. سرعت تولید متوسط
  2. دقت متوسط
  3. محدود برای تولید قطعاتی با مقطع یکنواخت
 

جدیدترین مقالات

قالب تزریق پلاستیک چیست؟

قالب تزریق پلاستیک یک فرآیند رایج است که برای ساخت اجزای پلاستیکی مورد استفاده صنایع مختلف می باشد.

تکنولوژی SLA

Stereolithography یا SLA نوعی فناوری چاپ سه بعدی است که برای ایجاد مدل ها، الگوها، نمونه های اولیه، قطعات تولیدی و ... استفاده می شود.

اسکن سه بعدی و خدمات دندانپزشکی

اسکن سه بعدی دندان پزشکی جدیدترین فناوری است که به کمک آن دندانپزشک می تواند خیلی سریع و آسان شما را درمان کند

موارد بیشتر