بررسی نازل پرینتر سه بعدی

 چه موقعی باید نازل چاپگر سه بعدی را عوض کرد؟

نازل های چاپگرهای سه بعدی یک وسیله مصرفی است که بعد از مدتی استفاده باید عوض شود. اما چه زمانی این تعویض باید انجام گیرد؟
هنگامی که متوجه می شوید که کیفیت چاپ شما پایین آمده است و تعمیر پرینتر هم مشکل را رفع نمی کند، به احتمال زیاد موقع تعویض نازل فرا رسیده است.

چند بار در سال باید نازل را عوض کرد؟

یک بازه زمانی مشخصی در این باره وجود ندارد، اما به طور کلی هر 3-6 ماه باید نازل را عوض کرد. اما در واقع تا حد زیادی به تعداد دفعاتی که از پرینتر استفاده می کنید و نوع رشته ای که استفاده می کنید و حتی کیفیت نازلی که استفاده می کنید بستگی دارد. به طور مشخص اگر از یک نازل گران قیمت و باکیفیت برای چاپ استفاده می کنید، در مقایسه با نازل های برنجی کارخانه ای که نسبتا ارزان هستند، زمان تعویض نازل را به تعویق انداخته اید.
 

چگونه می توان فهمید که نازل فرسوده است؟

چند روش وجود دارد که می توان فهمید نازل فرسوده شده است.
  • نازل خود را ببینید (بصری بررسی کنید)
با مشاهده نازل تفاوت بین زمانی که نازل نو بوده و وضعیت فعلی را از نظر میزان قطر نازل بررسی کنید. اگر سوراخ نازل شما زیاد شده است، نشانه ای برای این است که نازل رو به اتمام است و یا فرسوده شده است.
گاهی اوقات از طریق مشاهده متوجه این موضوع نخواهید شد اما یک آزمایش ساده برای این کار وجود دارد. در این آزمایش نوک نازل را بررسی می کنیم، به این ترتیب که مجموعه ای از مته های ریز تهیه کنید و سعی کنید نازل خود را در یک سوراخ نازل با اندازه بزرگتر قرار دهید. اگر مثلا یه مته 0.5 میلی متری در یک نازل 0.4 میلی متری قرار بگیرد، نازل سایش پیدا کرده و احتمالا کیفیت چاپ کاهش می یابد.
  • روش دوم برای بررسی نازل این است که برجستگی ها، شیارها، نشانه ها، منحنی ها و هر چه که روی نازل است را بررسی کنید. به این دلیل که بسیاری از مواقع نازل به جای قسمت نوک در قسمت های داخلی فرسوده شده است و روش قبلی کارآمد نیست.  مواد ساینده روی نازل وشکل نازل تاثیر می گذارند، که می تواند منجر به چسبندگی شود زیرا ارتفاع نازل با گذشت زمان از حالت تعادل خارج می شود. تشخیص این مورد آسان است و باید مواظب باشید و هر چه سریعتر نازل دیگری برای جایگزین کردن تهیه کنید.
  • تست اکستروژن مستقیم انجام دهید
این روش یک آزمایش سریع است که به راحتی می توانید میزان فرسودگی و خرابی نازل را تشخیص دهید. به این صورت که  یک لیوان با پرینتر خود چاپ کنید و مراحل چاپ لیوان را ببینید اگر لیوان در حال چاپ، در حال خمیده شدن و یا شل شدن است و یا به یک جهت خارج می شود و یا حالت پبچ خوردن پیدا می کند، نشانه این است که نازل آسیب دیده است.

چگونه طول عمر نازل را طولانی تر کنیم؟

بهترین توصیه این است که از فیلامنتی مانند فیبر کربن استفاده کنید، و از رشته های عجیب و غریب و یا برخی مارک های درخشش در رشته تاریک استفده نکنید. این رشته ها دارای خواص خاصی هستند که با گذشت زمان در مقابل مواد نازل واکنش خوبی نشان نمی دهند. توصیه ما رشته هایی مانند PLA، ABS، PETG هستند، که نرم هستند و معمولا این مشکلات را ندارند.
برای بالا بردن دوام نازل خود می توانید از اسفنج تمیز کننده مخصوص فیلامنت استفاده کنید و چاپگر را هرازگاهی جدا کنید و آن را تمیز کنید و از پاک کردن نازل، اکسترودر و چاپگر خود نترسید.
استفاده از این تکنیک ها همراه با نازل با کیفیت می تواند به بالا بردن عمر نازل کمک کند و چاپهای بی شماری را به شما ارائه دهد.

اگر با نازل فرسوده به کار چاپ ادامه دهید چه اتفاقی می افتد؟

در برخی موارد ممکن است پرینت شما بدون هیچ تفاوت خاصی به اتمام برسد، اما در بیشتر موارد در چاپ نقایص بسیاری مشاهده می کنید که شامل چسبندگی بد لایه ها، اتمام سطح ناصاف و ایجاد لکه های مواد در اطراف چاپ شما می باشد.

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر