قالب تزریق فلز یا ریخته گری

 
قالب تزریق فلز (MIM) یک فرآیند فلزکاری است که در آن فلز پودر شده با مواد مخلوط می شود و ماده اولیه ای ایجاد می شود که با استفاده از قالب تزریق، شکل می گیرد و به صورت جامد در می آید.
قالب تزریق فلز اجازه می دهد تا قطعات پیچیده با حجم بالا فقط در یک مرحله شکل بگیرند. بعد از مرحله قالبگیری، وارد عملیات تهویه به منظور از بین بردن چسب ها و تراکم پودرها می شود و در نهایت قطعات کوچکی که در بسیاری از صنایع کاربرد دارند تولید می شود.
ریخته گری فلز چیست؟
ریخته گری فلز به فرآیندی گفته می شود که در آن فلز مذاب در قالبی ریخته می شود که این قالب یک حفره توخالی از شکل هندسی مورد نظر را دارد.
 
ریخته گری
 
انواع مختلف ریخته گری فلز
ریخته گری فلز را می توان به دو گروه تقسیم کرد. قالب ریخته گری مصرفی و ریخته گری قالب دائمی، که هر کدام از این ها زیرشاخه هایی نیز دارند.
قالب مصرفی شامل ریخته گری شن و ماسه، قالب گچ، قالب پوسته، قالب سرامیکی و ... می باشد و قالب دائمی شامل قالب دایکاست، ریخته گری ثقلی و ... می باشد.
قبل از انتخاب ریخته گری فلز برای طراحی یک محصول باید فاکتورهایی مانند شکل و اندازه قطعه، مواد مورد نیاز، تحمل و ... را در نظر گرفت.
ریخته گری قالب مصرفی
ریخته گری قالب برای تولید قالب هایی استفاده می شود که غیرقابل استفاده مجدد هستند، زیرا قالب شکسته می شود تا قطعه از درون آن خارج شود. این قالب ها معمولا از موادی مانند شن، سرامیک و گچ ساخته می شوند. هندسه های پیچیده را می توان با استفاده از این نوع قالب ریخت.
 
 
 
ریخته گری قالب های دائمی
از این نوع قالب ها برای تولید قطعات ساده استفاده می شود و می توان از قالب استفاده مجدد کرد و قطعات قابل تکرار را تولید کرد.
قالب تزریق فلز
ریخته گری قالب کامپوزیت
همانطور که از نام این قالب پیداست، این نوع قالب از ترکیب قالب ریخته گری مصرفی و دائم ساخته می شود و از موادی مانند شن، چوب، گرافیت و فلز ساخته می شود.
مراحل ریخته گری فلزی
الگو سازی: ماکت قطعه ای که باید ریخته شود با استفاده از ماده مناسبی مانند پلاستیک، فلز، چوب یا گچ ساخته می شود.
قالب سازی: قالب سازی فرآیندی چند مرحله ای است که در آن از الگوهای متفاوتی برای ایجاد قالب استفاده می شود و نوع و نحوه ساخت قالب ها بستگی به نوع ریخته گری فلز دارد.
ذوب و ریختن فلز: مایعات ذوب شده توسط جاذبه یا فشار زیاد در حفره قالب ریخته می شود.
پردازش پس از آن: در این مرحله که مرحله ی نهایی است، جسم فلزی ریخته شده از قالب خارج می شود و تمیز می شود و لبه های ناصاف آن برداشته می شود.
 
یکی از رایج ترین فرآیند ریخته گری فلز، ریخته گری ماسه است. در این نوع ریخته گری، قالب از دو نیمه ساخته شده است، که این دو نیمه درون جعبه ای به نام درجه قرار دارد. نیمه بالایی cope و نیمه پایینی drag نام دارد. همانطوری که در تصویر می بینید درجه نیز به دو قسمت تقسیم شده است و خطی که دو قسمت را از هم جدا می کند، مرز جدایش نامیده می شود.
تقریبا از تمام فلزات می توان برای ریخته گری استفاده کرد، اما بیشتر از آلیاژهای پایه آهن، آلومینیوم، منیزیم و مس استفاده می شود. روی، آلومینیوم، منیزیم و برنج به طور گسترده ای در ریخته گری استفاده می شود.
از ریخته گری برای ساخت هر وسیله مصرفی از لباسشویی گرفته تا اتومبیل و دوچرخه استفاده می شود. اما به طور معمول برای ساخت میل لنگ ، قطعات لوله کشی، پره های توربین، مجسمه های فلزی، چرخ دنده و ... استفاده میشود.
 
 
مزایای ریخته گری فلزات
  • ریخته گری فلزات می تواند اشکال پیچیده ای را ایجاد کند.
  • به راحتی می توان ویژگی های مختلف مانند حفره یا مقاطع تو خالی را ایجاد کرد.
  • اجزای بزرگ را می توان در قالب گچ و به صورت یک تکه ایجاد کرد.
  • در مقایسه با سایر فرآیندها، ریخته گری برای تعداد بالا از لحاظ قیمتی مناسب تر است.
  • تقریبا تمامی فلزات می توانند ریخته شوند.
  • پس از خارج شدن قطعه از قالب نیاز زیادی به پردازش وجود ندارد.
 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر