تکنولوژی Polyjet

فناوری پلی جت چیست؟
Polyjet یک فناوری قدرتمند پرینت سه بعدی است که نمونه های اولیه و قطعات صاف و دقیق را  تا دقت 0.014 میلی متر تولید می کند. همچنین می توان هندسه های پیچیده با دیواره های نازک را با گسترده ترین مواد موجود در بازار از لاستیک سفت و سخت گرفته تا مواد نرم و شفاف تولید کرد و حتی با فناوری Object Connex  می توان چندین ماده را به طور همزمان چاپ کرد.
چاپگرهای سه بعدی که از فناوری Polyjet استفاده می کند دارای لایه های 16 میکرونی  هستند.
مزایای تکنولوژی پلی جت
  • نمونه های اولیه را صاف و دقیق تولید می کند.
  • قالب لوازم جانبی و سایر ابزارهای تولیدی را دقیق تولید می کند.
  • با این تکنولوژی می توان به اشکال پیچیده با جزئیات زیاد و ویژگی های ظریف دست پیدا کرد.
  • گسترده ترین مواد و تنوع رنگ را می توان در یک قطعه به کار برد.
پلی جت چگونه کار می کند؟
چاپ سه بعدی پلی جت مشابه چاپگر جوهرافشان عمل می کند. با این تفاوت که به جای پرتاب قطره های جوهر روی کاغذ چاپ ، چاپگرهای پلی جت از لایه های فتوپلیمر مایع استفاده می کنند که روی یک سینی قرار می گیرد و نورماوراUV  روی آن قرار می گیرد و آنها را جامد می کند. بسیاری از مدل ها را میتوان بدون نیاز به عملیات اضافی بلافاصله مورد استفاده قرار داد و این روش یکی از سریعترین و دقیق ترین روش های چاپ سه بعدی است که در حال حاضر موجود است.
این نوع چاپگر از یک ماده پشتیبانی ژل مانند که برای برآمدگی ها و هندسه های پیچیده کاربردی است، استفاده می کند و این ماده به راحتی با دست و آب پاک می شود.
همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، چاپگر پلی جت متشکل از یک ظرف مواد، یک سینی یا سکو و بالابر آن است و کالسکه ای که چراغ های UV و هد چاپگر روی آن نصب شده است.
polyjet
قبل از شروع چاپ  باید رزین فتوپلیمر را در ظرف مواد ریخته و تا حدی که مواد روان شوند، گرم کرد.
فرآیند چاپ با حرکت کالسکه از محور X آغاز می شود و همزمان با حرکت، سرهای چاپی، رزین را به صورت قطره قطره روی پلت فرم ساخت قرار می دهند و بالافاصله بعد از برخورد آنها با صفحه، نورهای UV به آنها تابانده می شود تا به حالت جامد تبدیل شوند.
چه چیزی پلی جت را منحصر به فرد می کند؟
Polyjet از مواد قابل حل که معمولا پلی اتیلن، پروپیلن و گلیسیرین هستند به عنوان ماده اصلی برای چاپ استفاده می کند. پس از چاپ، قطعات ساخته شده از روی سکو یا سینی خارج می شوند و در معرض آب با فشار زیاد قرار می گیرند و سپس قطعات در یک محلول شیمیایی قرار می گیرند تا قسمت های اضافی حل شود و از بین برود و قسمت تمیز باقی بماند.
پلی جت
در کجاها از تکنولوژی پلی جت استفاده می شود؟
پتانسیل این فناوری توسط صنایع مختلف شناخته شده است و اکثرا برای صرفه جویی در هزینه ها و بهبود کار از این تکنولوژی استفاده می کنند.
فناوری Polyjet به دلیل اینکه قطعات بسیار دقیق را در عرض چند ساعت با کیفیت بالا تولید می کند، برای ساخت نمونه های واقعی بسیار ایده آل است.
polyjet
نکته جالب دیگر در مورد پلی جت امکان چاپ سه بعدی با مواد مختلف به صورت همزمان است و با صرفه جویی در وقت و پول امکان چاپ هندسه های پیچیده را فراهم می کند.
در زیر نمونه هایی از چاپ سه بعدی پلی جت را مشاهده می کنید:
polyjet technologyپلی جت تکنولوژی پلی جت polyjet
 


جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر