نقشه انفجاری چیست؟

 نقشه انفجاری نمودار، تصویر، نقشه شماتیک یا فنی یک قطعه است که رابطه یا ترتیب مونتاژ قطعات مختلف را نشان می دهد. این نقشه اجزای یک شی را نشان می دهد که با فاصله کمی از هم جدا شده اند و این نقشه ها معمولا در حالت پرسپکتیو نشان داده می شوند. در این نقشه، قطعه به گونه ای نمایش داده می شود که گویی انفجار کوچک کنترل شده ای از وسط جسم اتفاق افتاده و باعث شده تا اجزای قطعه تا حدودی از مکان اصلی خود جدا شده اند.
از این نقشه ها معمولا برای کاتالوگ، کتاب راهنمای قطعه، موارد آموزشی و ... استفاده می شود. معمولا این نقشه ها دارای شماره شناسایی قطعه و برچسب های مختلف که نشان دهنده قسمت های خاص قطعه هستند، می باشند. این مدل نقشه ها در ثبت اختراعات نیز بسیار کارآمد هستند.
 
نقشه انفجاری
از نقشه های انفجاری می توان در معماری نیز برای ارائه اجزای ساختمان استفاده کرد.
 
 
نقشه انفجاری
تاریخچه نقشه های انفجاری به دوران رنسانس بر می گردد و زمانی که لئوناردو داوینچی برای نشان دادن اجزای یک ماشین و آناتومی بدن انسان از این روش استفاده کرد. بعد ها در دهه 1940 این روش اصلاح شد و برای نشان دادن چگونگی جفت شدن قطعات استفاده شد.
 
نقشه انفجاری

ایجاد نمای انفجاری

شما می توانید از قطعه خود نقشه انفجاری در محیط Assembly  یا drawing ایجاد کنید.

Assembly

برای ایجاد نقشه انفجاری در این محیط به قسمت create a new configuration  می روید و گزینه create an exploded view را انتخاب می کنید.
 
نقشه انفجاری

Drawing

برای ایجاد نقشه انفجاری در محیط Drawing روی نمای Drawing راست کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید.
در کادر محاوره ای Drawing view properties در قسمت Configuration information، گزینه Show in exploded or model break state را انتخاب کنید.
 
نقشه انفجاری
 
 

جدیدترین مقالات

استفاده از چاپ سه بعدی یخی برای ایجاد رگ های خونی کوچک

 این فرآیند در دانشگاه کارنگی ملون و تحت نظارت پروفسور Burak Ozdoganlar و Philip LeDuc انجام می شود و روشی برای ساخت عروق خونی مصنوعی است که به صورت یخ سه بعدی ایجاد

CMM چیست؟

 دستگاه های اندازه گیری مختصات یا CMM می توانند ارتفاع، عرض و عمق یک قطعه را با کمک فناوری پردازش مختصات به دست آورند.

بررسی تفاوت ها وشباهت های ABS و PETG

 در این بخش قصد داریم تا فیلامنت های ABS و PETG را از نظر خواص مکانیکی و حرارتی، قابلیت های چاپ و ... بررسی کنیم و به تفاوت ها و شباهت های آن ها پی ببریم. ABS برای چ

موارد بیشتر