تکنولوژی SLS

 فناوری چاپ سه بعدی راهی برای نمونه سازی سریع و حتی ایجاد خطوط تولید کوچک است. پرینت سه بعدی از روش های مختلفی براساس قطعه ای که قرار است تولید شود و موادی که برای تولید قطعه به کار می رود، استفاده می کند. با خواندن این مقاله اطلاعات مختصری در مورد چگونگی پرینت سه بعدی SLS پیدا می کنید:
چاپ سه بعدی SLS چندین دهه است که به دلیل هزینه کم برای هر قطعه، بهره وری بالا و ... یک انتخاب محبوب برای مهندسان و تولیدکنندگان است.
پیشرفت های اخیر در ماشین آلات، مواد و نرم افزارها، چاپ SLS را برای طیف وسیع تری از کسب و کارها در دسترس قرار داده است.
چاپگر SLS

عملکرد SLS

پودر به صورت لایه نازکی داخل محفظه ساخت ریخته می شود و چاپگر پودر را تا دمایی نزدیک به نقطه ذوب گرم می کند. این کار به لیزر که قطعه را برای سفت شدن دنبال می کند کمک می کند تا دمای نواحی خاصی از پودر را آسان تر افزایش دهد.این ذرات به صورت مکانیکی با هم ذوب می شوند تا یک قطعه جامد ایجاد شود. پودر ذوب نشده در حین چاپ از قطعه پشتیبانی می کند و نیازی به پشتیبانی اختصاصی نیست. این امر باعث می شود SLS برای هندسه های پیچیده، مانند برش های زیرین، دیواره های نازک، ویژگی های داخلی و ... ایده آل باشد.  بعد از این پلت فرم، یک لایه به اندازه 50 تا 200 میکرون پایین می آید و این روند برای هر لایه تکرار می شود تا زمانی که ساخت قطعه کامل شود.

 

پس از عملیات چاپ، نیاز به عملیات خنک سازی می باشد. قطعه چاپ شده بعد از چاپ باید کمی در داخل محفظه چاپ و کمی هم در خارج از چاپگر خنک شود تا از تاب برداشتن قطعه جلوگیری شود.
قطعات چاپ شده بعد از خنک شدن باید از محفظه ساخت جدا شوند و از پودر اضافی تمیز شوند. پودر را می توان دوباره بازیافت کرد. SLS در واقع یک فناوری با ضایعات صفر است که در آن پودر را می توان برای چاپ های بعدی بارها و بارها استفاده کرد.
 
 
تکنولوژِی sls
قطعات تولید شده با پرینترهای SLS دارای ویژگی های مکانیکی عالی هستند و استحکام زیادی در حد قطعاتی که با قالب گیری تزریقی تولید می شوند، دارند.

انواع پرینتر SLS

دو نوع اصلی از چاپگرهای SLS وجود دارد: صنعتی و رومیزی.
نمونه های صنعتی پرینتر SLS بسیار گران است و چیزی در حدود ده ها هزار دلار قیمت دارند. نمونه های رومیزی مقرون به صرفه با قیمت خیلی پایین تر نیز وجود دارد و برای تحقیقات آکادمیک، نمونه سازی سریع اولیه و گاهی اوقات تولید تعداد محدود وکم قابل استفاده است.
تفاوتی که بین این دو نوع پرینتر وجود دارد حجم چاپ و محدوده مواد است.

مواد قابل استفاده در SLS

متداول ترین ماده نایلون است. نایلون یک ترموپلاست مهندسی با قابلیت بالا برای نمونه سازی و تولید نهایی است. قطعات نایلونی SLS قوی، محکم وبا دوام هستند، در برابر ضربه مقاوم هستند و دچار پارگی و سایش نمی شوند. این قطعات در برابر نورخورشید، رطوبت، دمای بالا، آب، حلال ها و اشعه ماورا بنفش مقاوم هستند.

نمونه ای از قطعات پرینت شده توسط چاپگر SLS


پرینتر sls
 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر