مشکلات رایج در چاپ سه بعدی

 در هنگام تولید فایل های سه بعدی ممکن است خطاهایی از سوی کاربر سر بزند که منجر به ایجاد اختلال در چاپ سه بعدی شود. با وجود اینکه برای ایجاد فایل سه بعدی نرم افزارهای طراحی وجود دارد، اما باز هم شاهد خطاهای زیادی هستیم که باعث می شود فایل، قابل چاپ نباشد.
 
پرینت سه بعدی
در اینجا متوجه می شوید که فایل شما قابل چاپ است، اما ممکن است داده ها تغییر شکل بدهند یا خراب شوند و خروجی چاپگر آن چیزی نباشد که شما انتظار آن را دارید. ما قصد داریم تا خطاهای رایجی که باعث می شود مدل سه بعدی قابل چاپ نباشد را بررسی کینم:

 انتخاب نادرست مواد

زمانی که فایلی را برای چاپگر سه بعدی آماده می کنید باید به موادی که با آن می خواهید پرینت بگیرید را نیز در نظر بگیرید. مواد مختلفی با خواص و محدودیت های مختلف وجود دارد و قبل از به کار بردن هر فیلامنتی باید خواص آن را به طور کامل مطالعه کنید.
باید بررسی کنید که آیا فیلامنت مورد استفاده برای ضخامت دیواره ها، گذاشتن حداقل فاصله و ... مفید هست یا نه؟
این نکته را نیز باید بررسی کنید که  قطعه شما اصلا قابل اجرا هست یا نه و می توان در نهایت از کیفیت چاپ مطمئن بود یا نه؟

 در نظر گرفتن حداقل ضخامت دیواره ها

ضخامت دیواره ها نیز بخشی از دستورالعمل انتخاب فیلامنت است. در توضیحات فیلامنت حداقل ضخامت دیواره ها برای قطعات سفت و انعطاف پذیر ذکر شده است. در هنگام طراحی باید بررسی شود که دیواره ها مقاوم باشند و به اندازه کافی ضخامت داشته باشند.
هنگام ساخت قطعات انعطاف پذیر، باید در نظر بگیرید که دیواره ها باید وزن زیادی تحمل کنند و ممکن است به سرعت شکسته شوند و باید تا حد امکان قسمت هایی که فشار زیادی بر روی آن هاست را ضخیم ساخت.
اگر به این نکات توجه نکنید ممکن است قطعه در حین پرینت در داخل پرینتر خراب شود.
مشکلات پرینت سه بعدی

 ساخت قطعات متقاطع

یکی از رایج ترین مشکلات در خرابی پرینت، مربوط به ساخت حجم های متقاطع می باشد. منظور از حجم های متقاطع قطعه هایی هستند که دو قسمت مجزا از یکدیگر عبور می کنند.
شاید به نظر برسد که حجم متقاطع چیز خاصی نیست، اما چاپگر سه بعدی برای خواندن این گونه قطعات به مشکل بر می خورد.
خدمات پرینت سه بعدی
اما به راحتی و با یک دستور کوتاه  در نرم افزار طراحی می توانید این مشکل را حل کنید و به یک قطعه قابل چاپ در پرینتر سه بعدی تبدیل کنید.
 
فایل قابل اجرا پرینتر  سه بعدی

 ساخت مدل های non-manifold

ایجاد فایل هایی با لبه هایی که به طور کامل به هم متصل نیستند می تواند منجر به خطا در چاپ سه بعدی شود. این را باید در نظر بگیرید که نمی توانید قطعات باز پرینت کنید. پرینتر باید بتواند حجم و سطح قطعه را برای چاپ تشخیص دهد.
 
خدمات چاپ سه بعدی اصفهان
ممکن است مدل شما حجم های روی هم یا داخلی و تو در تو داشته باشد. ممکن است شما آنها را نبینید و در ظاهر قطعه شما هم تاثیری نداشته باشد، اما هنگامی که چاپگر می خواهد آن را پرینت کند قادر به رمزگشایی آنها نیست و به مشکل بر می خورد.
در این مواقع باید حجم های اضافی که به جنبه بصری قطعه شما آسیبی وارد نمی کند را حذف کنید.

 توجه نکردن به جهت گیری سطح

زمانی که قطعه ای را طراحی می کنید به جهت گیری وجه های مختلف نیز باید توجه کنید. برای داشتن پرینت سه بعدی خوب باید تمام وجوه در جهت درست قرار بگیرند.
 
مشکلات چاپ سه بعدی

انتخاب فرمت نادرست برای فایل های سه بعدی

برای اینکه قطعه قابل چاپ باشد، باید فایل سه بعدی با فرمت درستی در سرویس چاپ سه بعدی قرار بگیرد، که در غیر این صورت چاپگر قادر به رمزگشایی و پرینت قطعه نخواهد بود.
 
گاهی اوقات نیز طراح استحکام انحرافات فیزیکی مانند قطعات شناور، قطعات ناپایدار و ... را نیز در نظر نمی گیرد که منجر به خطا در چاپ می شود.
امیدوارم توصیه هایی که در اینجا شد را دنبال کنید و قطعه ای را طراحی کنید که قابل چاپ سه بعدی باشد.
 
 
 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر