فایل STL چیست؟

 
فایل STL پر استفاده ترین فرمت برای کار با چاپ سه بعدی  , خدمات چاپ سه بعدی است. STL مخفف کلمه Stereolithography می باشد. این پسوند به زبان مثلث استاندارد نیز معروف است. در واقع فایل STL اطلاعات مربوط به مدل سه بعدی را ذخیره می کند.
فرمت STL سطح یک مدل را توسط مثلث تقریب می زند. برای نشان دادن این مطلب یک مدل ساده مثلا یک جعبه را در نظر گرفتیم (تصویر 1) و سطح آن را با 12 مثلث تقریب زده ایم (تصویر 2). اما هرچه سطح پیچیده تر باشد مثلث های بیشتری تولید می شود(تصویر 3). این فرمت نمایانگر سطح خام یک مدل با مثلث های کوچک است و به طور کلی هر چه قدر فایل STL بزرگتر باشد، مثلث های بیشتری روی سطح مدل قرار می گیرد.
 
فایل STL
هنگامی که مدل نهایی ساخته می شود، باید برای پرینتر سه بعدی قابل فهم باشد. فایل STL اطلاعاتی دارد که هندسه مدل را توصیف می کند، اما هیچ اطلاعاتی در مورد بافت، متریال یا رنگ مدل ارائه نمی دهد. فایل STL دقیقا حاوی اطلاعاتی است که چاپگر سه بعدی به آن احتیاج دارد.

ایجاد فایل STL

ایجاد فایل STL در سطوح مختلف به کاربر کمک می کند.  امروزه تقریبا اکثر نرم افزارهای طراحی قادر به ایجاد فایل STL هستند.  در نرم افزار های مختلف این کار به روش های متفاوت انجام می شود:

Geomagic Design

از منوی File گزینه Export را انتخاب کنید. بعد از آن در قسمت Save As فرمت STL را انتخاب کنید. نامی برای فایل وارد کنید و گزینه Save را بزنید.

AutoCAD

باید مطمئن باشید که مدل در فضای مثبت قرار دارد. بعد از آن Facetres  را روی 10 تنظیم کنید و در خط فرمان STLOUT را تایپ کنید. Objects را انتخاب کنید، را برای باینری انتخاب کنید و در آخرین مرحله نام فایل را وارد کنید.

CadKey

 در قسمت Export Options به Stereolithography بروید، نام فایلی را وارد کنید و دکمه OK را بزنید.

Inventor

در قسمت Save Copy As، STL را انتخاب کنید و بعد از آن در قسمت Option، Set to High را انتخاب کنید. نامی برای فایل وارد کنید و آن را Save   کنید.

Mechanical Desktop

در این نرم افزار از AMSTLOUT  برای ایجاد فایل STL استفاده کنید و این نکته را نیز بدانید که گزینه های خط فرمان زیر بر کیفیت فایل STL تاثیر می گذارند و قبل از صدور فایل STL باید آن ها را تنظیم کنید:
Angular Tolerance: با این دستور زاویه نرمال بین مثلث های مجاور محدود می شود و پیش فرض آن 15 درجه است. هر چه قدر زاویه کاهش پیدا کند، وضوح فایل STL بیشتر می شود.
Aspect Ratio: با این گزینه نسبت ارتفاع و عرض وجوه کنترل می شود. مقدار پیش فرض آن 0 است.
Surface Tolerance: این گزینه بیشترین فاصله بین لبه یک وجه و هندسه واقعی را تنظیم می کند.اگر مقدار آن را 0.0000 وارد کنید باعث می شود تا به طور کل این دستور نادیده گرفته شود.
Vertex Spacing: از طریق این گزینه می توان طول لبه یک وجه را کنترل کرد.

SolidDesigner

از منوی File گزینه External  و بعد از آن Save STL را انتخاب می کنیم.
Binary Mode و بعد گزینه  Part را انتخاب کنید، مقدار 0.001 میلی متر را برای حداکثر فاصله انحراف وارد کنید و OK را بزنید.
نرم افزارهای زیاد دیگری مانند Think3 ، Unigraphics،SolidEdg و ... نیز برای ساخت فایل STL وجود دارد.

جدیدترین مقالات

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

اسکنر سه بعدی لیزری

 امروزه برای تبدیل یک شی از دنیای واقعی به فضای دیجیتال روش های گوناگونی مانند انواع اسکنر اعم از دستی، صنعتی، مصرفی و ...، دوربین های عکاسی و نرم افزارهای فتوگرامتر

قالب گیری تزریقی فوم

 یک عامل دمنده مانند گاز در مواد حل می شود و تزریق با افت ناگهانی فشار روبرو می شود که باعث می شود گاز در حین عملیات فومینگ خارج می شود.

موارد بیشتر