خواندن نقشه های صنعتی


نقشه های مهندسی برای چه مواردی استفاده می شوند؟
نقشه های مهندسی به عنوان طرح اصلی برای اهداف گوناگونی مانند ساخت قطعات مختلف، چاپ های سه بعدی و .... استفاده می شوند. نقشه ها تمام اطلاعات و داده های مورد نیاز برای تولید یک کالا یا محصول را نشان می دهند.
نمادها و اختصارات مختلفی در نقشه های مهندسی اطلاعاتی در مورد ابعاد، طرح و مواد استفاده شده می دهد. این نماد ها توسط انستیتوی استاندارد ملی امریکا(ASMI) و انجمن مهندسان مکانیک امریکا(ASME) استاندارد شده اند.
برخلاف یک مدل سه بعدی، نقشه مهندسی اطلاعات  زیادی را مانند ابعاد، هندسه، تلرانس، نوع مواد و ... ارائه می کند.
مدل سه بعدی در برخی موارد بسیار خوب و کاربردی است اما تمام اطلاعات مورد نیاز را ندارد. به تصویر زیر نگاه کنید مدل سه بعدی فقط مشخص کننده طرح اصلی می باشد.
اما نقشه ها اطلاعات بیشتری به ما می دهند:
جدول اطلاعاتی
این بلوک ها اطلاعات مهمی در مورد نقشه می دهند و معمولا در گوشه پایین سمت راست نقشه قرار می گیرند. این بلوک ها همه جزئیات مانند شماره قطعه و توضیح آنها، اطلاعات مربوط به مواد و ... را در اختیار قرار می دهند.
جدول عنوان
نقشه خوانی را با این قسمت که در گوشه پاین سمت راست نقشه است شروع می کنیم. این قسمت شامل اطلاعاتی مانند شماره و شرح قطعه، مواد، جرم، تلرانس ها، جزئیات پروجکشن، شماره های تجدید نظر، وضعیت نقشه، مقیاس نقشه که می تواند مقدماتی، تائید شده و... باشد، و واحدهایی که در طراحی استفاده می شوند، می باشد.
 
جدول تجدید نظر
این بلوک جزئیاتی درباره تغیراتی که بر روی نقشه صورت گرفته است نشان می دهد و در گوشه بالا سمت راست قرار دارد و شامل تجدیدنظر، شرح تغیرات ایجاد شده، تاریخ بازنگری و تائید بازنگری می شود.
جدول BOM
 این بلوک بالای بلوک عنوان و یا در گوشه بالا سمت چپ قرار دارد و شامل لیستی از تمام مواد و مقادیر مورد نیاز در پروژه می باشد. این مورد برای قطعاتی که به مونتاژ نیاز دارند و یا زمانی که باید سخت افزار به قطعه اضافه شود، استفاده می شود.
خطوط
برای نقشه خوانی باید با انواع خطوط آشنا بود:
خط قابل مشاهده: نشان دهنده لبه در نمای مربوط است.
خط پنهان: نشان می دهد که لبه پشت سطح است.
خط فانتوم: برای نشان دادن موقعیت متناوب یک قسمت متحرک است و گاهی اوقات نیز برای نشان دادن وقفه استفاده می شود.خطوط مرکزی: برای نشان دادن مرکز دقیق هندسی استفاده می شود واز یک خط تیره کوتاه برای نمایش آن استفاده می شود.
نمادها و اختصارات
از آنجا که فضای زیادی روی نقشه وجود ندارد، مهندسان برای ارتباط مشخصات و ابعاد از نمادها و اختصارات استفاده می کنند.
به عنوان مثال از مثلث های کوچک برای پیدا کردن مخروطی یا شیب استفاده می شود. پایان سطح هر قسمت را با مقادیر نماد "√" مشخص می کنند.
 
 


جدیدترین مقالات

مشکلات احتمالی چاپگرهای سه بعدی

 یکی از مزایای پرینت سه بعدی این است که قطعه به صورت لایه به لایه چاپ می شود و برای هر لایه جداگانه نازل می تواند به راحتی حرکت کند، اما این تغییر موقعیت نازل باعث ک

انواع مختلف پلاستیک و کاربردهای آنها

 پلاستیک به سادگی که اکثر مردم فکر می کنند نیست. پلاستیک ها با هم متفاوت هستند و هر کدام خواص خود را دارند. برخی از آنها را می توان چندین بار استفاده کرد، و برخی دیگ

فناوری اسکن سه بعدی پا و تحول در صنعت کفش ارتوپدی

این فناوری ممکن است کمی پیچیده باشد ولی انقلابی عظیم در صنعت کفش ایجاد می کند. با این فناوری مشتری هایی با پاهای حساس دیگر لازم نیست برای انتخاب کفش وقت زیادی صرف کنند.&n

موارد بیشتر