کاربردهای پرینتر سه بعدی

  

کاربردهای پرینتر سه بعدی

چاپگر سه بعدی فرآیند ساخت اجسام سه بعدی از یک فایل دیجیتال است. پرینتر سه بعدی این امکان را دارد که شی را در کمترین زمان از ابتدا بسازد.

پزشکی

   یکی از مهمترین کاربردهای چاپ سه بعدی در صنعت پزشکی است. جراحان می توانند  از پرینتر سه بعدی برای تولید اندام های خاص بدن بیماران استفاده کنند. آنها می توانند از این مدل ها برای حفظ جان بیماران در عمل های جراحی استفاده کنند. بسیاری از پزشکان به پرینتر سه بعدی برای تولید اندام مصنوعی و دیگر اجزای متحرک امید دارند. می توان از پرینت سه بعدی در صنعت پزشکی برای تولید اندام های پروتز که با استخوان بندی فرد متناسب باشد(به طوری که آن را مانند لباسش بپوشد)،استفاده کرد.

پرینت سه بعدی

 مکانیک

   یکی از کاربردهای پرینتر سه بعدی در مهندسی مکانیک است. به کمک پرینتر سه بعدی زمان مورد نیاز برای ساخت یک قطعه اولیه به طور چشم گیری کاهش یافته است و سطح دقت هر روز دقیق تر می شود. پرینت سه بعدی در انواع رشته های مهندسی مانند مکانیک مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ سه بعدی در فلز امکان ایجاد اشیا با شکل های پیچیده ای  را می دهد که تولید آنها با دیگر تکنولوژی ها بسیار گران قیمت است.پرینت سه بعدی همچنین با نام ساخت افزونه نیز خوانده می شود. ورودی پرینتر سه بعدی مدلی است که با نرم افزارهایی مانند Solidworks، Catia ساخته می شود و به عنوان وروردی به پرینتر داده می شود. سپس پرینتر مدل را تجزیه و تحلیل می کند و ماکت دقیق سه بعدی از مدل را به صورت لابه لایه ایجاد می کند. 

چاپ سه بعدی

جواهر سازی

   پرینتر سه بعدی تکنولوژی مناسبی برای برای جواهر سازی است و تاثیر زیادی بر این صنعت داشته است. ریخته گری در این حالت ارزان تر ، راحت تر و سریع تر است.با استفاده از SLA و پرینتر سه بعدی DLP می توان افزایش بهره وری و صرفه جویی در وقت و پول جواهر ساز را مهیا کرد.

پرینت سه بعدی

 

هواپیماسازی

     پرینتر سه بعدی فلز و پلاستیک به طور گسترده برای ساخت قطعات هواپیما استفاده می شود. بویینگ قصد دارد از قطعات تیتانیومی ساختاری سه بعدی چاپ شده برای DREAMLINER 787خود استفاده کند، که این امر میتواند 3میلیون دلار در ساخت هر هواپیما صرفه جویی کند.

چاپ سه بعدی

 

 صنعت فضایی

    شاید صنعت فضایی یکی از پرهزینه ترین صنعت ها به شمار می رود و به همین دلیل استفاده از پرینتر سه بعدی برای این صنعت تکنولوژی مهمی به حساب می آید. گزاره ارزش برای پرینت سه بعدی در صنعت فناوری فضایی واضح است. پرینت سه بعدی  می تواند تجهیزات قوی و سبک وزن تولید کند و برای شرکت هایی که برای کشف فضا مسابقه می دهند، نمونه سازی سریع کلید مهم است. مدیر عامل شرکت فضایی Relatively Space  معتقد است  آینده فناوری فضایی در پرینت سه بعدی نهفته است.

 

 اسباب بازی

   اکنون با پرینت سه بعدی می توان انواع لگو، چهره های اکشن ، بازی های بورد و بسیاری اسباب بازی جذاب را پرینت گرفت. تیم دانشگاه فنی میشیگان تخمین زده است که مصرف کنندگان می توانند با چاپ خود اسباب بازی ها سالانه 60 میلیون دلار در خرید اسباب بازی صرفه جویی کنند. همچنین می توان این فرآیند را شخصی سازی کرد و خلاقیتی ایجاد کرد در دسترس تجاری نباشد.

چاپگر سه بعدی


اتومبیل سازی

   این فناوری برای کارخانه های اتومبیل سازی بسیار اهمیت دارد. برای خودرو سازان، این چرخه سریع  و مقرون به صرفه است و نمونه محصول نهایی قابل قبولی را ارایه می دهد. به همین دلیل خودرو سازان از پرینتر سه بعدی برای پیش تولید محصولات خود استفاده می کنند.

پرینتر سه بعدی

 مبلمان سازی

   در گذشته تولید و ساخت مبلمان زمان و سرمایه گذرای زیادی می خواست. پرینتر سه بعدی این فرآیند را ساده سازی کرد و امکان تست سریع طرح ذهنی طراح را می دهد.

 پرینت سه بعدی

معماری

   کاربردهای پرینتر سه بعدی در معماری وساخت و ساز به سرعت در حال پیشرفت است. این فناوری در مرحله طراحی پروژه نسبتا گسترده شده است. طراحان معماری می توانند مدل های اجزا و زیر ساخت ها را پرینت کنند.

چاپ سه بعدی

دندان سازی

   سفارشی سازی برای ایمپلنت های پزشکی بسیار مهم است. آناتومی هر فرد متفاوت است و در تنظیمات جراحی زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. پرینت سه بعدی می تواند برای بهبود چشمگیر نتایج مراقبت های پزشکی در مواردی که کاشت ایمپلنت انجام می شود، اعمال شود.

پرینت سه بعدی

 

 هنر

   این تکنولوژی با تزریق لایه های مواد به ساخت اثر هنری پیچیده کمک می کند. در حال حاضر پرینت سه بعدی میلیون ها هنرمند را قادر به تولید قطعات بسیار پیچیده و ساخت اشکال هنری جدید کرده است و این نکته نیز حائز اهمیت است که پرینت سه بعدی ساخت اثری هنری را برای همه افراد سریع و راحت کرده است .

دنی وان ریزویک، نقاش و مجسمه ساز هلندی یکی از چندین هنرمندانی است که از نرم افزار های سه بعدی و پرینت سه بعدی برای ساخت اولیه مجسمه های خود استفاده می کند. او تکنیک های قدیمی را با فناوری های دیجیتال برای تولید شخصیت های سه بعدی ادغام می کند. مجسمه ساز مجسمه را در مجیطی دیجیتال طراحی می کند، سپس فایل دیجیتالی مجسمه را به پرینتر سه بعدی تخصصی که اثر هنری او را با بالاترین جزئیات پرینت می کند،ارسال می کند.اما هر مجسمه ساخته شده یادآور گل رس یا مجسمه سنگی است.

پرینت سه بعدی

 

مواد به کار رفته در پرینتر سه بعدی

   مواد مختلف زیادی مانند PLA، پلی آمید(نایلون)، شیشه پرشده از پلی آمید، مواد استریولیتوگرافی (رزین های اپوکسی)، نقره، تیتانیوم، استیل، موم، فتوپلیمرها و پلی کربنات می تواند در پرینتر سه بعدی استفاده شود.


جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر