خدمات اسکن سه بعدی و روشهای اسکن سه بعدی

  اسکنر سه بعدی
 
 
اسکن سه بعدی یک تکنیک برای به دست آوردن حجم یک شی با استفاده از یک اسکنر سه بعدی است. نتیجه یک فایل 3D از جسم در یک کامپیوتر است که می تواند ذخیره و ویرایش شود و حتی به کمک پرینتر سه بعدی چاپ شود. اصل اساسی این است که از یک اسکنر 3D برای جمع آوری داده ها در مورد یک موضوع استفاده کنید.
موضوع اسکن سه بعدی میتواند یکی از موارد زیر باشد:
  • یک جسم فیزیکی
  • یک محیط (مانند یک اتاق)
  • یک شخص
برخی از اسکنر های 3D می توانند داده های ابعادی و رنگ را به طور همزمان جمع آوری کنند. یک سطح رنگی اسکن شده ایجاد نمایند.
فایلهای اسکن سه بعدی با نرم افزارهای (CAD) و همچنین پرینتر سه بعدی، پس از کمی آماده سازی در کامپیوتر، سازگار میباشند. یک اسکن 3D می تواند اطلاعات زیادی در مورد طراحی یک شی را در یک فرایند مهندسی معکوس ارائه دهد.
اسکنرهای سه بعدی ابزار قدرتمند برای متخصصان در صنایع مختلف مانند خودرو، هواپیما، دندانپزشکی، طلا و جواهر، بازی های ویدئویی، جلوه های ویژه و فیلم های انیمیشن هستند.
تکنولوژی های اسکن سه بعدی می توانند در دسته بندی های مختلفی طبقه بندی شوند:
 

Laser triangulation 3D scanning technology:

در این تکنولوژی یک پرتو لیزر به قطعه تابیده میشود و ففاصلا قطعه تا لیزر در نقاط مختلف اندازه گیری می گردد.

Structured light 3D scanning technology:

در این روش به کمک پردازش تصویر، تغییرات یک تصویر مشخص پروجکت شده روی قطعه اندازه گیری می گردد.

Photogrammetry:

در این روش به کمک پردازش تصویر، عکسهای گرفته شده با دوربینهای عکاسی پردازش میشود و مختصات نقاط به دست می آید. این روش بیشتر برای ابعادبرداری از محیطهای بزرگ و ساختمان ها استفاده می شود.

Contact based 3D scanning technology

در این روش از یک پراب یاقوتی استفاده میشود و در اثر تماس پراب با دیواره قطعه موقعیت نقطه تماس به دست می آید و به این ترتیب موقعیت نقاط مختلف قطعه بدست می آید.

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر