آیا با تلفن همراه خود می توان اسکن سه بعدی انجام داد؟

 

 آیا با تلفن همراه خود می توان اسکن سه بعدی انجام داد؟

چیزی که امروزه اکثر مردم از آن بی خبر هستند این است که شما می توانید مدل های خیلی ساده اسکن سه بعدی را با استفاده از تلفن همراه خود ایجاد کنید. این کار فتوگرامتری نامیده می شود.

این کار بسیار جالب است و چیزی شبیه عکس زیر است:

اسکن سه بعدی با موبایل

 

شما همچنین می توانید از تلفیق صدها دوربین برای این کار استفاده کنید:

 

 اسکن سه بعدی با موبایل

ایده فتوگرامتری این است که شما عکس های زیادی (مثلا 50  تا ) از جهات مختلف شی مورد نظر (بالا، پایین، چپ، راست، پشت، جلو) بگیرید و نرم افزار به طور خودکار این تعداد عکس را به هم وصل می کند.

 

 اسکن سه بعدی با موبایل


نرم افزار زاویه هر عکس گرفته شده ای را تشخیص می دهد  و بر اساس تفاوت بین عکس ها ، عمق 3 بعدی را نشان می دهد.
 

 اسکن سه بعدی با موبایل

آیا این روش کارایی نیز دارد؟

شاید این سوال برای شما پیش بیایدکه روش فتوگرامتری در حد تئوری قابل قبول خواهد بود، اما در عمل چگونه است؟ واقعیت این است که این روش خیلی خوب کار می کند. اینقدر خوب که در بعضی مواقع، واضح تر از یک اسکنر سه بعدی متوسط مادون قرمز عمل می کند.

چگونه انجامش دهیم؟

در مرحله اول تعداد زیادی عکس از شی مورد نظر می گیریم.  در این جا از تزئینات کلاسیک خانه قدیمی عکس گرفته شده که مالکان آن قصد دارند برای بازسازی آن از این تزئینات استفاده کنند و با استفاده از اسکن سه بعدی و پرینتر سه بعدی این کار انجام شده است.

 

اسکن سه بعدی با موبایل

 اسکن سه بعدی با موبایل

 

بعد از گرفتن عکس ها باید آن ها را به کامپیوتر انتقال دهید.

 سپس عکس ها  را در نرم افزارRecap 360  Autodesk  آپلود کنید. این یک برنامه وب برای سرورهای پردازش3D Autodesk است. شما باید یک حساب کاربریAutodesk  بسازید و وارد حسابتان شوید تا بتوانید عکس هایتان را بارگذاری کنید.
 

اسکن سه بعدی با موبایل

 

شما یک مدل سه بعدی به دست می آوردید که می توانید آن را در سایت Autodesk معرفی کنید.

 اسکن سه بعدی با موبایل

مدل اسکن سه بعدی چه کاربردی دارد ؟

مدل اسکن سه بعدی سه کاربرد مهم دارد:

 آن را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید.

                برای به اشتراک گذاری مدل اسکن شده خود می توانید فایل شی اسکن شده را در سایتی مثل Sketchfab  بارگذاری کنید. این سایت یک انجمن به اشتراک گذاری مدل 3D است که در آن هر کسی می تواند فایل اسکن سه بعدی ،آپلود یا دانلودکند.

 واقعیت مجازی

               اگر می خواهید از شی 3D خود برای ایجاد یک بازی استفاده کنید، Unity3d را دانلود کنید و می توانید با آن یک بازی VR درست کنید.

 پرینتر سه بعدی

              شما هر فایلی با پسوند .OBJ را می توانید برای  پرینتر سه بعدی ارسال کنید و آن را به صورت یک شی واقعی سه بعدی چاپ کنید. بعضی از پرینتر های پیشرفته حتی می توانند شی را به صورت کاملا رنگی چاپ کنند، ولی در حال حاضر اغلب پرینتر ها به صورت تک رنگ هستند  و اگر رنگی بودن شی پرینت شده برای شما خیلی اهمیت دارد باید آن را به صورت دستی رنگ کنید.

 

اسکن سه بعدی با موبایل

 

چه چیز هایی باید اسکن شوند؟

به عنوان مثال اگر می خواهید صورت یک فرد را اسکن کنید، آن شخص باید بنشیند و تصویر پس زمینه آن ساده و مسطح باشد. برای نتیجه بهتر می توانید پارچه سفید ساده ای در پشت شخص نصب کنید و یا اگر دوربین DSLR در اختیار دارید از عمق میدانی آن استفاده کنید تا مطمئن شوید که پس زمینه شما مبهم است.

 

 اسکن سه بعدی با موبایل


 هر چه تصویر زمینه شما ساده تر باشد پردازش بهتری از شی اسکن شده خواهید داشت. وقتی که تصویر زمینه شلوغ باشد اسکن سه بعدی مبهمی انجام می شود.
 

 اسکن سه بعدی با موبایل

 

شما همچنین می توانید اشیاء نوستالژی از دوران کودکی خود را اسکن کنید و با استفاده از پرینتر سه بعدی دوباره آن ها را بسازید و یا حتی فایل اسکن سه بعدی آن را در گوشی خود ذخیره  کنید و هر جا که هستید آن ها  را ببینید و مرور خاطرات کنید.

محدودیت های فتوگرامتری

فتوگرامتری هنوز کامل و ایده آل نیست. بهترین نتیجه با اشیا ایستا حاصل می شود که بتوان دور آن حرکت کرد. یکی از محدودیت ها مربوط به نرم افزار Autodest Recap360 است که در هر اسکن تا سقف 50 عکس را می توان گرفت که این تعداد برای پروژه های بزرگ کم است.

فتوگرامتری به خصوص با فضاهای بزرگ مانند اتاق مشکل دارد زیرا قدرت بالایی برای تجزیه و تحلیل چگونگی همپوشانی تصاویر را ندارد. در اینگونه موارد بهتر است که از اسکنرهای سه بعدی واقعی استفاده کرد.

در آخر فتوگرامتری فناوری جدید و جالبی برای بازی با آن است. درست است که هنوز تکنولوژی کاملی نیست اما به سرعت در حال پیشرفت است.

 


جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر