مشکلات احتمالی چاپگرهای سه بعدی

 هر پرینتری ممکن است در هنگام چاپ کردن یک قطعه با موارد متعددی مواجه شود.
این مشکلات شامل
  • حباب روی قطعه
  •  اکسترود بیش از حد
  • گرم شدن بیش ازحد
  • پیچیده شدن یا خراب شدن گوشه ها
  • ایجاد تار یا رشته
  • ایجاد موج
و .... می باشد، که در ادامه هر کدام را بررسی می کنیم.
حباب یا لکه های سطحی در پرینت سه بعدی
یکی از مزایای پرینت سه بعدی این است که قطعه به صورت لایه به لایه چاپ می شود و برای هر لایه جداگانه نازل می تواند به راحتی حرکت کند، اما این تغییر موقعیت نازل باعث کشیدن پلاستیک چاپ قبلی و در نتیجه حباب می شود.
هنگامی که چاپگر سه بعدی قطعه ای را چاپ می کند، اکسترودر باید به جهات مختلف حرکت کند، در این مواقع عملیات چاپ باید متوقف شود و دوباره اکسترودر شروع به کار کند. در هر باری که اکسترودر دوباره شروع به کار می کند، تغییرات محسوسی ایجاد می شود که اغلب به شکل حباب یا لکه در قطعه ظاهر می شود.
ایجاد لکه روی قطعه پرینت شده
در هنگام چاپ قطعه  به دقت لبه های چاپ را مشاهده و بررسی کنید که آیا نقصی وجود دارد یا نه؟ اگر متوجه نقصی شدید باید تنظیمات پرینتر را بررسی کنید.
برای تنظیمات در قسمت Edit Process Setting  به تب Extruders مراجعه کنید. در اینجا قسمتی به نام Extra Restart Distance وجود دارد. این گزینه میزان فاصله بین جمع شدن در هنگام توقف اکسترودر و فاصله هنگام شروع مجدد را تعیین می کند.
اگر نقصی که ایجاد شده دقیقا در ابتدای چاپ لبه است، ممکن است اکسترودر مواد زیادی را اکسترود کرده باشد و برای حل این مشکل باید عدد منفی وارد کنید تا فاصله شروع مجدد کاهش پیدا کند و مشکل حل شود.
اگر فاصله جمع شدن 0.1 میلی متر و فاصله شروع مجدد -0.2 میلی متر باشد، به این معناست که هر بار که اکسترودر متوقف می شود 0.1 میلی متر مواد جمع می شود و اینقدر باید این عدد را تنظیم کنید تا هنگام شروع چاپ لبه ها، پلاستیکی ظاهر نشود.
اکسترود پلاستیک بیش از حد
یکی از مواردی که باید آن را بررسی کنید این است که آیا دستگاه بیش از حد پلاستیک اکسترود می کند یا نه؟ به این معنا که وقتی نازل سعی می کند از طریق لایه ها حرکت کند  بیش از حد پلاستیک بیرون می ریزد و هر لایه ای ضخیم تر از حد مجاز می شود و در اصطلاح Over Extrusion رخ می دهد. وقتی Over Extrusion رخ می دهد کیفیت چاپ به شدت افت می کند.
برای این کار نیز باید به قسمت تنظیمات مراجعه کنید.
اکسترود بیش از حد

 Over Heating

فیلامنتی که از دستگاه خارج می شود ممکن است دمایی بین 190 تا 310 درجه سانتی گراد داشته باشد. این پلاستیک هنگامی که خارج می شود به دلیل اینکه هنوز داغ وانعطاف پذیر هستند، ممکن است به راحتی تغییر شکل دهند. در عوض به سرعت خنک می شوند و حالت جامد پیدا می کنند و شما باید با تغییرات در قسمت تنظیمات، تعادلی بین دما و خنک کننده به دست آورید تا پلاستیک به راحتی از نازل عبور کند و بعد از آن هم به سرعت خنک شود تا ابعاد دقیق قطعه حفظ شود.
در صورت عدم تنظیمات ممکن است با قطعه ای که دقیق و دلخواه نیست مواجه شوید. به عنوان مثال در شکل زیر رشته های خارج شده در قسمت بالای هرم به اندازه کافی خنک نشده اند و شکل اصلی خود را از دست داده اند.
دیر خنک شدن قطعه
Over heating ممکن است دلایل گوناگونی مانند چاپ در دمای زیاد بالا، چاپ خیلی سریع و یا دیر خنک شدن قطعه داشته باشد.
دیر خنک شدن قطعه
شاید یکی از اصلی ترین دلایل این است که پلاستیک داغ به اندازه کافی خنک نشده است و در نتیجه تغییر شکل می دهد. اگر چاپگر شما فن خنک کننده دارد پیشنهاد می شود که سرعت فن را افزایش دهید تا پلاستیک زودتر خنک شود. این کار را می توانید در قسمت تنظیمات و در تب Cooling انجام دهید. اگر چاپگر شما مجهز به فن نیست پیشنهاد می شود تا از یک فن دستی استفاده کنید.
چاپ در دمای بیش از حد بالا
اگر از فن خنک کننده استفاده کردید ولی هنوز مشکلتان برطرف نشده است، به احتمال زیاد مشکل شما مربوط به دمای بالاست. اگر پلاستیک در دمای پایین اکسترود شود، زود تر خنک و جامد می شود و احتمال خرابی قطعه کمتر است. برای این کار در قسمت تنظیمات و در تب temperature دمای چاپ را 5 تا 10 درجه پایین بیاورید.
این کار برای قطعات کوچک، که چاپ هر لایه فقط چند ثانیه زمان می برد بسیار کاربردی است.
 
خراب شدن گوشه ها
اگر در هنگام چاپ با پیچش یا خرابی گوشه ها مواجه شدید، معمولا به گرمای زیاد مربوط است و همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم پلاستیک در دمای بسیار بالا اکسترود می شود و وقتی زمان برای خنک شدن نداشته باشد تغییر شکل می دهد. مانند مورد قبل تنها راه رهایی از این مشکل خنک کردن سریع قطعه است.
 
خراب شدن گوشه های قطعه پرینت شده
ایجاد تار یا رشته
این خرابی هنگامی که اکسترودر به مکان جدید منتقل می شود، رخ می دهد و رشته های کوچکی از پلاستیک ایجاد می شود. در این موقع رشته ها به عقب نازل کشیده می شوند و وقتی اکسترودر دوباره شروع به کار می کند، به صورت تار تار روی قطعه ظاهر می شوند.
برای برطرف کردن این مشکل باید در قسمت تنظیمات و تب Extruder گزینه Retraction  را فعال کنید.
 
ایجاد تار یا رشته در قطعه پرینت شده
 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر