همه چیز درباره مهندسی معکوس

 
مهندسی، حرفه ای است که به طراحی، ساخت و نگهداری محصولات و سیستم ها مربوط می شود. گاهی اوقات مهندسی به معنای طراحی منطقی و اجرای فیزیکی یک قطعه یا سیستم است، اما بعضی مواقع ممکن است قطعه ای باشد که هیچ مدرک فنی مانند نقشه، خصوصیات و جزئیات حرارتی والکتریکی و ... نداشته باشد و در این مواقع از روش مهندسی معکوس استفاده می شود. در واقع روند تکثیر یک قطعه بدون داشتن مدرک فنی، اسناد یارانه ای، نقشه و ... مهندسی معکوس شناخته می شود.
مهندسی معکوس در زمینه های مختلفی مانند خودرو، محصولات مصرفی، ریز تراشه ها، الکترونیک، طراحی های مکانیکی، اهداف آموزشی و ... بسیار رایج است.
نمونه بارز آن هنگامی است که محصول جدیدی به بازار می آید و تولیدکنندگان رقیب آن قطعه را خریداری می کنند و آن را از هم جدا می کنند تا بفهمند چگونه ساخته شده و کار می کند.
در بازار جهانی به شدت رقابتی، تولیدکنندگان دائما به دنبال راهی برای کوتاه کردن زمان تولید هستند. با استفاده از مهندسی معکوس می توان یک محصول یا مدل سه بعدی را اسکن، مجددا مدلسازی و با کمک پرینتر سه بعدی چاپ و نمونه سازی کرد.
مهندسان قطعه بدون مدرک را با نرم افزار هایی مانند CAD طراحی می کنند و به وسیله پرینت سه بعدی آن را چاپ می کنند تا متوجه شوند چقدر به مدل اصلی نزدیک است.
دلایل زیادی برای استفاده از روش مهندسی معکوس وچود دارد که در زیر به برخی از آنها اشاره می کنم:
  • سازنده اصلی، دیگر محصول را تولید نمی کند اما مشتری برای محصول هست.
  • اسناد طراحی محصول از بین رفته اند و یا اصلا وجود نداشته اند.
  • اصلاح بعضی از ویژگی های محصول، به عنوان مثال سایش بیش از حد در قسمتی از محصول.
  • تقویت ویژگی های خوب یک محصول برای استفاده طولانی مدت از محصول.
  • برای کشف راه های جدید برای بهبود عملکرد و ویژگی های یک محصول
  • تولید کننده اصلی قادر به تهیه قطعات یدکی برای محصول نیست.
  • برای تولید محصول با مواد اولیه به روزتر و بادوام تر.
نکته مهم در فرایند مهندسی معکوس این است که تیم طراحی باید قبل از اقدام به مهندسی معکوس برای توجیه پروژه و تحلیل آن از نظر زمان، کیفیت، هزینه و ... تحقیق کنند و بعد از اینکه مطمئن شدید مهندسی معکوس برای پروژه شما کارآمد است، باید مناسب ترین تجهیزات را برای به دست آوردن داده هایی که به آنها نیاز دارید تهیه کنید. گاهی اوقات اگر قطعه ای برای یک سیستم حیاتی باشد و در دسترس نباشد، حتی اگر مقرون به صرفه نباشد باید آن را امتحان کرد.
یکی از روش هایی که در مهندسی معکوس بسیار کارآمد است، استفاده از اسکنر و تهیه ابر نقاط از قطعه است. با استفاده از اسکنر می توان تمام منحنی ها، شکاف ها، برش ها و ... را به صورت ابر نقاط به دست آورد و وارد نرم افزارهای نقشه کشی کرد.
یکی از جدیدترین نمونه های قدرت مهندسی معکوس مدل سه بعدی پورشه و آئودی تسلا می باشد. این دو کمپانی با هم همگاری می کنند تا نسل جدیدی از پلت فرم EV را ایجاد کنند. آئودی و پورشه به دنبال راه هایی برای بازتولید وسایل نقلیه خود هستند تا هزینه هایشان را با حفظ کیفیت پایین بیاورند.
 

جدیدترین مقالات

رزوه و انواع آن

 در حوزه اتصالات روش های مختلفی برای تطبیق اندازه ها یا اشکال مختلف وجود دارد. در بین روش های مختلف اتصال، یکی از رایج ترین روش ها برای اتصال لوله ها و اتصالات رزوه

چگونه پرینتر سه بعدی خود را افزایش دهیم؟

 در دنیای پرینت سه بعدی سرعت با درآمد رابطه مستقیمی دارد و با بالا بردن سرعت چاپ در واقع کارایی کارمندان و ماشین ها را بالا برده ایم.

انواع ترموپلاست

ترموپلاست ها مواد آلی هستند که هنگام گرم شدن، ذ وب می شوند و به حالت مایع در می آیند. هنگامی که سرد می شوند دوباره جامد می شوند و این فرآیند قابل تکرار است و ماهیت شیمیای

موارد بیشتر