فیلامنت تمیز کننده پرینت سه بعدی

  
 
گرفتگی نازل ها مسئله مهمی است. این گرفتگی زمانی که نازل به طور جزئی یا کامل مصدود شده باشد و از اکستروژن جلوگیری کند منجر به خرابی عملیات چاپ و یا حتی پرینتر می شود.
گاهی اوقات فقط مسئله، وجود انسداد نیست؛ بلکه یک چاپ بسیار خوب اما با لکه های کوچکی است که از رنگ قبلی شما ایجاد شده است. حتی اجزای اکسترودر نیز از این قاعده مستثنی نیستند.
برای رفع گرفتگی نازل روش های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال استفاده از روش کشش سرد یا سوزن های طب سوزنی که بسیار نازک هم هستند، برای این کار استفاده می شد.
اما یکی از جدیدترین و موثرترین روش ها استفاده از فیلامنت تمیز کننده می باشد. از فیلامنت تمیز کننده می توان به صورت پیشگیرانه استفاده کرد و می توان گفت برای رفع انسداد همه نازل ها به جز نازلی که به طور کامل مسدود شده باشد قابل استفاده است.
فیلامنت تمیز کننده چیست؟
برخی تصور می کنند که فیلامنت تمیز کننده از رشته نایلون یا HDPE ساخته شده است و یا اینکه این ماده ساینده است و به مرور زمان همه چیز را از بین می برد و باعث خرابی می شود!
این فیلامنت، یک ماده تمیز کننده FDM است که به طور خاص برای تمیز کردن نازل ساخته شده است ومی توان گفت ترکیب صنعتی غیر ساینده ای است که برای پاکسازی بقایای مواد شیمیایی چسبیده شده استفاده می شود. این فیلامنت  به صورت کلاف یا میله کوتاه عرضه می شود.
در لحظه اول این فیلامنت مانند فیلامنت های گران قیمت نایلونی هستند. اما گول نخورید و بدانید که این ها رشته های تمیز کننده ای هستند که معمولا برای تمیز کردن تجهیزات قالب گیری تزریقی صنعتی استفاده می شوند.
روش کار به این صورت است که به بیرون کردن ذرات گیرکرده و پلاستیک های کربن داربدون آسیب رساندن به پرینتر و نازل آن کمک می کنند.
از مزایای این فیلامنت ها می توان به پاکسازی حداقلی، تمیز کنندگی کارآمد و ایجاد حداقل بار مکانیکی روی قطعات پرینتر اشاره کرد.
البته هزینه های اضافی و اینکه روی گرفتگی های جزئی بهتر جواب میدهد، از معایب این فیلامنت می باشد. برای همین همیشه بهتر است قبل از اینکه احساس کنید نازل دچار گرفتگی شده است از این فیلامنت استفاده کنید.
فروش فیلامنت
دلیل استفاده از فیلامنت پاک کننده به جای روش های سنتی
روش های سنتی معروف مانند "روش اتمی" یا "کشش سرد" برای تمیز کردن نازل پرینتر استفاده می شد.
روش کشش سرد به این صورت است که نازل را تا دمای حدود 250 درجه سانتی گراد گرم کنید و یک رشته نایلونی را تا جایی که می توانید وارد نازل کنید و نازل را حدود 5 درجه خنک کنید، ولی فشار دست خود را حفظ کنید. پس از خنک شدن، نایلون را به سرعت بیرون بکشید و این کار را 4 تا 5 بار تکرار کنید تا زمانی که رشته نایلونی که خارج می کنید شفاف باشد.
 
فیلامنت تمیز کننده
این روش اگرچه کارآمد است، اما هم زمان گیر است و هم اینکه ممکن است به قسمت های حساس دستگاه آسیب وارد کند.
اگر این روش جوابگو نبود، می توان از یک مته بسیار نازک یا همان سوزن طب سوزنی برای بازکردن نازل استفاده کرد.
اما فیلامت تمیز کننده نازل پرینتر سه بعدی در کمتر از 30 ثانیه نازل را تمیز می کند و به هیچ کار غیر عادی یا خاصی نیاز نیست.
چگونه از فیلامنت تمیز کننده استفاده کنیم؟
این فیلامنت تنها برای پاک کردن گرفتگی های جزئی استفاده می شود. به این صورت که پرینتر هنوز بتواند کار کند و بتواند اکسترود کند.
برای این کار باید لوله Bowden که ممکن است به هد چاپگر شما متصل باشد را بردارید. نازل را تا آخرین دمایی که در آن پرینت می کردید گرم کنید و فیلامنت را به صورت دستی وارد کنید و یا اینکه پرینتر را تنظیم کنید تا به صورت خودکار اکسترود شود. سعی نکنید با آن چاپ کنید. باید مشاهده کنید که فیلامنت قدیمی بیرون می آید و فیلامنت های تمیز وارد چاپگر می شود. این کار را تا زمانی که هیچ لکه ای همراه با فیلامنت تمیز کننده خارج نشود انجام دهید.
 
فروش فیلامنت
اما در برخی پرینترها نیاز به این کارها نیست و از این فیلامنت مانند یک رشته معمولی استفاده می شود. بهترین زمان برای استفاده از فیلامنت تمیز کننده بعد از هر 200 تا 400 ساعت چاپ است.
 

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر