بهترین پرینترهای سه بعدی سایز بزرگ

 
چاپگرهای سه بعدی بزرگ فضای بزرگی برای چاپ به کاربران ارائه می دهند و دیگر نیاز نیست که مدل را به چند قسمت تقسیم کرد تا در صفحه جا بگیرد.
این پرینترها تفاوت هایی با هم دارند که دراینجا با هم بررسی می کنیم.
چاپگرهای سه بعدی بر حسب حجم چاپی که انجام می دهند به سه دسته تقسیم می شوند: کوچک، متوسط و بزرگ.
چاپگرهای سه بعدی کوچک برای ساخت نمونه هایی با حداکثر 200*200*200 میلی متر استفاده می شوند. در بین این چاپگرها می توان Monoprice Mini Delta V2، Flashforg Finder 3، Snapmaker 2.0 را نام برد.
چاپگرهای سایز متوسط برای ساخت نمونه هایی با حداکثر حجم 300*300*300 میلی متر می باشند. محبوب ترین چاپگرهای این گروه Prusa i3 MK3S، +Ender3 S1 و Phrozen Sonic Mighty 4K می باشند. قیمت این پرینترها بین 300 تا 500 دلار است و اکثر کاربران از این گروه استقبال می کنند. این استقبال به دلیل حجم خوب چاپ و قیمت مناسب آن هاست.
در این دسته بندی هر چاپگری که حجم چاپش بیشتر از 300*300*300 باشد در دسته  چاپگرهای بزرگ قرار می گیرند. می توان گفت شناخته شده ترین چاپگرسه بعدی با سایز بزرگ سری Creality CR هستند. پرینترهای سه بعدی ابعاد بزرگ قیمت بیشتری نسبت به دیگر سایزها دارد.
اما در چاپگرهای سه بعدی بزرگ مصرفی، حداکثر حجم چاپ 600*600*600 میلی متر است، البته چاپگرهای صنعتی سه بعدی نیز وجود دارد که مساحت چاپ بیشتری دارند.
موقعی که می خواهید عملیات پرینت را انجام دهید باید به نکاتی توجه کنید و تشخیص دهید که آیا این پرینتر برای کار شما مناسب هست یا خیر!

قطعات تکه تکه

چاپ قطعات بزرگ با چاپگرهای سه بعدی کوچک به دلیل اینکه باید به قطعات کوچکتر تقسیم شوند تا روی صفحه ساخت قرار بگیرند، دشوار است. تکه تکه کردن مدل چاپی به قطعات کوچکتر هزینه بیشتری دارد و زمان بیشتری نیز برای پردازش لازم دارد.
اما اگر از پرینترهایی با ابعاد بزرگ استفاده کنید فضای کافی برای چاپ قطعه بزرگ دارید و نیازی به پردازش یا اتصال مجدد قطعات به یکدیگر نیست.

خلاقیت

هنگامی که از چاپگرهای سه بعدی کوچک و متوسط استفاده می کنید، ممکن است طراحی شما به دلیل اندازه ناحیه چاپ محدود شود. برای چاپ بعضی از قطعات مانند مبلمان، مجسمه، مانکن، قطعات بازی و ... چاپگرهای سه بعدی بسیار مناسب هستند و می توانید آن ها را در اندازه های واقعی چاپ کنید.
در ادامه بهترین چاپگرهای ابعاد بزرگ در سال 2022 را بررسی می کنیم:

Creality CR-10 Smart Pro

معمولا بین علاقه مندان به پرینترهای سه بعدی، پرینترهای سری CR-10 Creality محبوب هستند. این پرینترها با توجه به مساحت ساخت قابل توجهی که دارند از لحاظ قیمت مقرون به صرفه هستند.
این پرینتر قابلیت ساخت حجمی با ابعاد 300*300*400 را دارد که می تواند یک کلاه ایمنی را به صورت یکپارچه چاپ کند. از دیگر ویژگی های این چاپگرها قابلیت اتصال به Wi-Fi و نظارت از راه دور و کنترل چاپگر است.
در نوع تمام فلز این چاپگرها می توان مواد را تا دمای بالای 300 درجه سانتی گراد چاپ کرد. این پرینترها دارای سطحی با روکش PEI هستند که چسبندگی بستری عالی را فراهم می کنند و با اتمام عملیات چاپ، قطعه چاپی به راحتی از صفحه برداشته می شود.
همچنین دارای سنسور تراز هستند که باعث می شود اولین لایه ها بدون عیب و نقص چاپ شوند.
 
خدمات پرینت سه بعدی
ضعف این چاپگرها منبع تغذیه 350 واتی آن هاست که باعث دیر گرم شدن دستگاه می شود و برای چنین چاپگرهای بزرگی ضعف محسوب می شود. اما به طور کلی این سری از چاپگرها تقریبا تمام معیارهای یک کاربر را برآورده می کند و قیمت آن چیزی حدود 800 دلار است.
چاپگر سه بعدی ابعاد بزرگ

Raise3D Pro3 Plus

این پرینتر سطح چاپگرهای سه بعدی با ابعاد بزرگ را بالا می برد و امکانات خوبی را در اختیار کاربران قرار می دهد. این پرینتر قادر به چاپ قطعه تا ارتفاع 600 میلی متر است.
چاپگرهای Pro 3 Plus یک سیستم اکستروژن دوگانه دارد که می توان از چند ماده برای چاپ استفاده کرد و می توان مواد را تا 300 درجه سانتی گراد گرم کرد. طراحی ماژولار این چاپگرها تعمیر و نگهداری آن ها را آسان می کند.
 
پرینتر سه بعدی ابعاد بزرگ
از ویژگی های این چاپگرها می توان به دستگاه تراز خودکار، دروبین HD، فیلتر هوای HEPA و صفحه نمایش لمسی آن اشاره کرد. فیلتر هوای هپا بخارات مضر را از بین می برد که بسیار ارزشمند است.
می توان گفت قیمت بالای این دستگاه از معایب آن است. همچنین می توان در دسترس نبودن قطعات یدکی دستگاه را نیز از عیوب آن بر شمرد.
اما به طور کلی این پرینتر، یک پرینتر حرفه ای برای کاربران با تجربه به حساب می آید.
 
چاپگر سه بعدی ابعاد بزرگ اصفهان

Anycubic Kobra Max

این چاپگر بهترین انتخاب برای افرادی است که برای اولین بار سراغ پرینتر در ابعاد بزرگ هستند. از ویژگی های Kobra Max قیمت 529 دلاری آن است و این که هم افراد مبتدی و هم حرفه ای ها می توانند با آن کار کنند و نیاز خود را مرتفع سازند.
مساحت ساخت این چاپگر 400*400*450 میلی متر است و تقریبا دست کاربر را برای چاپ خلاقانه باز می گذارد. این پرینت سرعت چاپ قابل تاملی دارد. سرعت چاپ آن 180 میلی متر بر ثانیه است که حدودا دو برابر پرینترهای FDM است.
هنگام قطع برق عملیات چاپ متوقف می شود و با وصل برق ادامه کار انجام می شود که این ویژگی نکته بسیار مهمی است. اغلب اوقات قطع برق منجر به اتلاف مواد زیاد و هدر رفتن وقت می شود و باید عملیات چاپ را از نو آغاز کرد.
 
پرینتر سه بعدی ابعاد بزرگ اصفهان
از ویژگی های مثبت این پرینترها داشتن تراز خودکار، صفحه نمایش لمسی بزرگ، سنسور خروج رشته و تخت چاپ PEI می باشد و از معایب آن می توان مناسب نبودن برای فیلامنت های انعطاف پذیر را نام برد.
پرینتر سه بعدی ابعاد بزرگ

Artillery Sidewinder X2

Sidewinder X1 رقیب اصلی Creality CR-10 بود که به یکباره ویژگی های زیادی را ارائه کرد اما منجر به مشکلات متعددی نیز شد. Slidewinder X2 نسخه پیشرفته X1 است و یک پرینتر سه بعدی مبتدی با حجم چاپ زیاد می باشد.
در این چاپگر یک سطح چاپ شیشه ای با پلت فرم حرارتی وجود دارد که از برق AC برای گرم کردن استفاده می کند. این سطح شیشه ای به کاربر کمک می کند تا اولین لایه را صاف پرینت کند و نوع گرمایش آن نیز باعث می شود تا صفحه در عرض دو سه دقیقه تا دمای 130 درجه سانتی گراد گرم شود.
حداکثر دمای نازل در این پرینتر 240 درجه سانتی گراد است و کاربر را به کار با رشته های با دمای پایین محدود می کند. از دیگر معایب این پرینتر این است که از محور XZ پشتیبانی چندانی نمی کند و در هنگام چاپ ارتفاع ممکن است کاربر با مشکلات Z-banding یا  Z-Wobble مواجه شود.
چاپ سه بعدی  اصفهان
این چاپگر فوق العاده بی صدا می باشد و می توان  آن را در موسسات آموزشی به کار برد و برای کسانی که به صورت نیمه حرفه ای کار می کنند، فوق العاده است. قیمت این پرینتر چیزی حدود 500 دلار است و یکی از دلایل محبوب بودن آن قیمت مناسب آن است.
خدمات چاپ سه بعدی اصفهان

Epsilon (large dual extruder 3D printer)

Epsilon  دستگاه یک چاپگر سه بعدی اکسترودر دو گانه است و برای کاربران حرفه ای که با چند ماده کار می کنند طراحی شده است. مساحت ساخت این چاپگر 420*300*400 میلی متر است و در یک بدنه آلومینیومی محصور است. هنگام چاپ می توان از دو نگ و چند ماده به طور همزمان استفاده کرد.
جالب است بدانید می توانید از حالت آینه ای و تکراری برای تولید به صورت دسته ای استفاده کنید و با این روش کارایی پرینت سه بعدی را افزایش دهید.
 
چاپ سه بعدی ابعاد بزرگ
این پرینتر دارای سیستم کالیبراسیون خودکار است و باعث می شود تا بدون دخالت دست، نازل کالیبره شود. از دیگر مزایای آن می توان سیستم مانیتورینگ از راه دور، سیستم فیلتراسیون HEPA و فیلتر کربن فعال که برای حدف بخارهای مضر هنگام چاپ استفاده می شود را نام برد.
از Epsilon W50 در صنعت خودرو، تولید قطعات صنعتی و بهداشتی می توان استفاده کرد.
خدمات چاپ سه بعدی اصفهان

Ultimaker

Ultimaker S5 بهترین نوع از چاپگرهای این شرکت است.مساحت ساخت این پرینترها 330*240*300 میلی متر است و دارای ظاهر بسیار شیکی است. نسخه S5 کوچک شده نسخه S3 است و برای کاربران حرفه ای بسیار کارآمد است.
این پرینتر نیز اکسترودرهای دوگانه دارد که امکان کار با چند ماده را به کاربر می دهد. سیستم های هسته این دستگاه قابل تعویض است و برای کارایی بهتر با مواد مختلف طراحی شده است. این سیستم برای این طراحی شده است که هنگام چاپ با مواد مختلف بسته به نوع موادی که کاربر با آن کار می کند می توان هد چاپ را به راحتی تعویض کرد. جالب است بدانید این کار باعث می شود که سازگاری مواد S5 بالا برود و بتوانید با بیش از 200 نوع مواد کار کنید.
 
پرینتر سه بعدی ابعاد بزرگ
Ultimaker  همیشه جزء بهترین تولیدکنندگان پرینترهای سه بعدی است و S5 مهر تاییدی بر این ادعاست. قیمت این چاپگر حدود 700 دلار است و انتخاب بسیار عالی برای کارهای حرفه ای با کیفیت است.
این چاپگر دارای صفحه نمایش لمسی با کیفیت است و امکان پرینت سه بعدی از طریق Wi-Fi را نیز دارد.
خدمات چاپ سه بعدی ابعاد بزرگ

نکاتی برای خرید چاپگر سه بعدی با ابعاد بزرگ

حجم ساخت

با مساحت چاپ زیاد می توانید هر قطعه بزرگی که مد نظر دارید به صورت یکپارچه چاپ کنید. همچنین می توانید قطعات کوچک را به صورت همزمان و دسته ای پرینت بگیرید و در زمان صرفه جویی کنید.

محفظه

محفظه، محیط چاپ را از محیط اطراف خود جدا می سازد که این کار باعث عملکرد و کیفیت چاپ بهتر می شود. با داشتن چنین محفظه ای در چاپگر خود می توانید به راحتی رشته هایی با دمای بالا را چاپ کنید.
رشته هایی مانند ABS و نایلون هنگامی که در معرض نوسانات دما قرار بگیرند دچار تاب خوردگی می شوند. داشتن محفظه محصور باعث می شود تا از این مشکلات جلوگیری شود. مخصوصا در مقیاس بزرگتر یک تغییر جزئی در دما منجر به پیچ خوردگی های زیادی در قطعه می شود.
همچنین وجود چنین محفظه ای باعث می شود تا دودهایی که هنگام چاپ منتشر می شود به بیرون رخنه نکند و صفحه ساخت گرم شده در چاپگرهای محصور یک محیط چاپ پایدار را به کاربر ارائه می دهد.

سازگاری فیلامنت

این سازگاری به کاربر امکان استفاده از طیف وسیع تری از فیلامنت را می دهد.
به عنوان مثال Ultimaker S5  می تواند با بیش از 200 نوع فیلامنت کار کند، همچنین Raise 3D Pro Plus و CR-10 Smart  دارای صفحه گرم با دمای بالا هستند و با طیف گسترده ای از فیلامنت سازگار هستند.

سختی

پرینترهای ابعاد بزرگ باید تخت چاپ بزرگی را با سرعت بالا جابجا کنند و این کار ممکن است منجر به خرابی ها در چاپ مانند لرزش، Z-banding ، زنگ زدن و ... شود.
به همین دلیل قاب چاپگر سه بعدی باید به اندازه قابل توجهی محکم باشد تا چاپ را محدود نکند و در سرعت های بالا پایدار باشد تا اثرات اینرسی اجزای متحرک، کاهش یابد.

سرعت پرینت

میزان سرعت پرینت تاثیر مستقیم بر زمان چاپ نهایی دارد. در پرینت های سه بعدی بزرگ زمان مورد نیاز برای چاپ به طرز قابل توجهی زیاد است و حتی افزایش سایز جزئی در حد 10-20 میلی متر نیز در زمان چاپ تاثیر می گذارد.
به طور کلی چاپگرهای سه بعدی به کاربران امکان چاپ قطعات بزرگ و غول پیکر را در یک چاپ یا چاپ همزمان می دهد و می توانید به صورت دسته ای پرینت کنید.
این را نیز بدانید که اندازه چاپگر، شما را محدود نمی کند و می توانید بدون تقسیم قطعه به چند قسمت و مونتاژ قطعات، مدل خود را به صورت یکپارچه چاپ کنید.

گروه فنی مهندسی بعد سوم دارنده دستگاه های پرینتر سه بعدی در ابعاد 600*400*400 میلیمتر به صورت یکپارچه با کیفیت عالی و زمان سریع (تعدد دستگاه ها) آماده ارائه خدمات به مشتریان عزیز می باشد.

جدیدترین مقالات

ماشین سنگ زنی CNC

 از ابتدای روش سنگ زنی، امکاناتی برای انجام کوتاه تر و با کیفیت تر این فرایند وجود داشته است، اما فوق مدرن ترین روش، ماشین های سنگ زنی CNC هستند.

استفاده از پرینت سه بعدی برای ساخت سمعک سفارشی

یک برنامه آزمایشی در اردن برای کمک به بیماران کم شنوا راه اندازی شد که در آن به کمک اسکنر و پرینتر سه بعدی سمعک های سفارشی برای هر بیمار ساخته می شود.

ترموفرمینگ

 ترموفرمینگ روشی است که در آن تخته ای از ورق ترموپلاستیک گرم می شود و به حالت شکل مورد نظر تغییر حالت می دهد و در ساخت محصولات بسته بندی و ساخت قطعات بزرگ مانند وان

موارد بیشتر