پروتزهای سه بعدی چاپ شده از داروهای ضد قارچی برای درمان عفونت ها

محققان دانشگاه ایالتی نیویورک در بوفالو از چاپ سه بعدی برای ایجاد یک دستگاه نوآورانه دندانپزشکی استفاده کرده اند. آنها یک پروتز ایجاد کرده اند که قادر به درمان عفونت های قارچی تند و زننده است که اغلب در دهان متخصصین دندانپزشکی ایجاد می شود. بر خلاف سایر روشهای مانند دهانشویه های ضد عفونی، نوشابه و ضدعفونی مایکروویو، که برای اولین بار از پروتزها نیاز به برداشتن دارند، این پروتزهای چاپ شده سه بعدی جدید می توانند درمان را در حین پوشیدن انجام دهند. آنها با کپسول های میکروسکوپی پر شده اند که دوره ای از آمفوتریسین B، یک دارو ضد قارچی را آزاد می کند.

دکتر ارنای ، نویسنده ارشد این تحقیق و استادیار گروه زیست شناسی دهان و دندان در دانشکده پزشکی دندانپزشکی دانشگاه ایالتی می گوید: "تاثیر عمده این سیستم چاپ نوین سه بعدی ، تاثیر بالقوه آن در صرفه جویی در هزینه و زمان است." . "برنامه ضد قارچی می تواند در میان کسانی که به شدت حساس به عفونت هستند، مانند بیماران مسن، بیمار بستری و غیرفعال، ارزشمند باشد."

چاپ سه بعدی به سرعت در حال ورود به زمینه تولید لوازم آرایشی دندان است. این فناوری اجازه می دهد تا ارتودنتیست ها و جراحان دندان برای ایجاد پروتزهای دندان و دیگر وسایل دندانپزشکی همراه با بیمار، با استفاده از اسکن های سه بعدی به منظور رسیدن به آنها کاملا مناسب باشند. رزین های قابل چاپ با رزولیشن سه بعدی که مواد سرامیکی مانند آکریل آمید را ایجاد می کنند به طور خاص برای این منظور ساخته شده اند و روند چاپ سه بعدی باعث می شود که تجهیزات دندانپزشکی بسیار سریعتر از روش ریخته گری معمولی تولید شوند.

این آخرین پیشرفت نشان می دهد پتانسیل برای پردازش چاپ سه بعدی به طور فزآینده استاندارد شده است که برای برنامه های پیشرفته تر سفارشی شود. تیم UB مجموعه ای از میکروسپرس ها را برای نگهداری از داروهای ضد قارچی آمفوتریسین B ایجاد کرد که بیولوژسان و قابل نفوذ بودند. سپس این کره ها به مواد دندانی تزریق شدند. آنها در طول فرایند چاپ دارو را محافظت می کنند و پس از آن که با گذشت زمان از بین می روند، به تدریج مواد معدنی خود را در دهان بیمار آزاد می کنند تا از عفونت هایی که می توانند باعث التهاب، قرمزی و تورم در دهان شود، را آزاد کنند.

این پروژه شامل توسعه یک فرم جدید از مواد آکریل آمید است که برای حمل محموله های ضد قارچی، و همچنین به عنوان یک سیستم پمپ سرنگ رمان که قادر به ترکیب پلیمر دندان و میکروسفرهای در طول فرایند چاپ بود طراحی شده است.

با تست های پروتز های چاپ شده سه بعدی که موفقیت آمیز بودن را ثابت می کنند، یک تکنیک چاپ مشابه می تواند برای اعمال داروها به دستگاه های دیگر مانند پین، استنت، کست و پروتز استفاده شود. گام بعدی برای محققان، تقویت قدرت مکانیکی این پروتزهای چاپی سه بعدی است. افزایش میزان تخلخل در ماده ای که برای میکروسپارس ها لازم بود، موجب شکستگی پروتزها نشد، اما در مقایسه با وسایل معمول ساخته شده به میزان 35 درصد کاهش یافت. این تیم همچنان به بهبود این مسئله ادامه می دهد.


جدیدترین مقالات

مشکلات احتمالی چاپگرهای سه بعدی

 یکی از مزایای پرینت سه بعدی این است که قطعه به صورت لایه به لایه چاپ می شود و برای هر لایه جداگانه نازل می تواند به راحتی حرکت کند، اما این تغییر موقعیت نازل باعث ک

انواع مختلف پلاستیک و کاربردهای آنها

 پلاستیک به سادگی که اکثر مردم فکر می کنند نیست. پلاستیک ها با هم متفاوت هستند و هر کدام خواص خود را دارند. برخی از آنها را می توان چندین بار استفاده کرد، و برخی دیگ

فناوری اسکن سه بعدی پا و تحول در صنعت کفش ارتوپدی

این فناوری ممکن است کمی پیچیده باشد ولی انقلابی عظیم در صنعت کفش ایجاد می کند. با این فناوری مشتری هایی با پاهای حساس دیگر لازم نیست برای انتخاب کفش وقت زیادی صرف کنند.&n

موارد بیشتر