خدمات اسکن سه بعدی در استان اصفهان

 اسکنر سه بعدی وسیله ای است که به کمک آن میتوان ابعاد و مختصات اشیای خارجی را به فضای کامپیوتر به صورت دیجیتال وارد کرد به همین خاطر اسکنر های سه بعدی را با نام دیجیتایزر های صنعتی نیز میشناسند. به کمک یک دیجیتایزر صنعتی نوری میتوان اسکن سه بعدی از یک قطعه را به صورت ابر نقاط (point cloud) ایجاد نمود که این ابر نقاط میتواند با فرمتهای مختلفی چون stl و igs و g3d و ... به کامپیوتر منقل شود ،در تصویر زیرچند نمونه از اسکنر های سه بعدی ملاحظه میگردد. گروه فنی مهندسی بعد سوم با ارائه خدمات قیق و سریع اسکن سه بعدی در اصفهان آماده همکاری با صنعتگران محترم میباشد.

اسکنر سه بعدی ابزاری است که به جمع آوری و تجزیه و تحلیل اطلاعات مربوط به شکل و ظاهر اجسام می پردازد. دستگاههای اسکن سه بعدی با استفاده از تکنولوژیهای مختلفی تولید میگردند؛هر فناوری همراه با هزینه ها ، مزایا و محدودیت های خاص خود همراه است. به عنوان مثال نوعی از دستگاههای اسن سه بعدی به صورت تماسی عمل می کنند که دراین دستگاهها موقعیت نقط مختلف روی سطح قطعه با استفاده از تماس یک پراب یاقوتی برداشت و به کامپیوتر منتقل می گردد. در ادامه نمونه ای از دستگاههای اسکنر سه بعدی تماسی مشاهده میگردد.

خدمات اسکن سه بعدی

 

نوع دیگری از دستگاههای اسکن سه بعدی به کمک لیزر ابعاد از قطعه مورد نظر را برداشت مینماید روش عملکرد این دستگاهها به این صورت است که به کمک نور لیزر مختصات نقاط مختلف از سطح قطعه برداشته میشود و در نهایت این نقاط در کنار یکدیگر ابر نقاط قطعه مورد نظر را تشکیل میدهد. در ادامه تصویر یک اسکنر سه بعدی لیزری نمایش دده میگردد.

جدید ترین تکنولوژی اسکنرهای سه بعدی انواع اپتیکال یا نوری از این اسکنر ها میباشد که به کمک پردازش تصویر نقاط مختلف جسم مورد نظر شناسایی و به صورت ابرنقاط با دقت بالا به فضای کامپیوتر وارد میشود. در ادامه نمونه ای از دستگاههای اسکن سه بعدی نوری نمایش داده شده است.

فایلهای سه بعدی اسکن شده توسط اسکنر های سه بعدی در نرم افزار های مختلف صنعتی و غیر صنعتی قابل استفاده میباشد. اسکنر های سه بعدی در صنایع مختلفی چون  صنعت سرگرمی و در تولید فیلم و بازی های ویدیویی طراحی صنعتی ساخت اعضای مصنوعی و مهندسی معکوس  و نمونه سازی سریع  کنترل کیفیت و مستند سازی مصنوعات فرهنگی کار برد دارد. مهندسی معکوس  یکی از روشهای مدرن در صنعت است که به کمک آن محصولی که قبلا تولید شده پس از بررسی های فنی و تغییرات لازم ، طراحی گردیده و قطعه با مد نظر قرارا دادن این تغییرات، بازسازی میگردد.

در این راستا، توانایی فنی مهندسین در کنار استفاده از ابزار آلات پیشرفته میتواند بر کیفیت و سرعت عملیات مهندسی معکوس تاثیر بسزایی بگذارد. دستگاه پیشرفته اسکن سه بعدی(دیجیتایزر) یکی از سخت افزارهای بسیار قدرتمند و جدید در این زمینه است.که بوسیله آن میتوان ساخت قطعه جدید را بسیار سریعتر، کم هزینه تر و دقیق تر انجام داد. با استفاده از اسکنر سه بعدی(دیجیتایزر) می توان از انواع قالب ها، ماکت ها و یا یک قطعه در ابعاد مختلف و با کاربردهای متفاوت، طرح سه بعدی تهیه کرد و در صورت لزوم با استفاده از نرم افزارهایی چون ctaia, Geomagic , solidworks و ... ، تغییرات لازم را بر روی فایل اسکن ایجاد کرده و در نهایت، از فایل اسکن سه بعدی جهت کار با ماشین آلات صنعتی نظیر دستگاه cnc ،پرینتر سه بعدی و یا لیزر بهره برد. در این راستا گروه فنی مهندسی بعد سوم به غیر از  ارائه خدمات اسکن سه بعدی در استان اصفهان آماده ارائه خدمات طراحی و مهندسی معکوس بر اساس فایلهای ابرنقاط در استان اصفهان  میباشد. دستگاه اسکنر سه بعدی (دیجیتایزر) با برداشت اطلاعات از قطعات موجود، یک فایل کاملا دقیق و سه بعدی از قطعه در اختیار مهندسین و یا طراحان قرار می دهد. از جمله کاربردهای این دستگاه: اسکن انواع قالب های پلاستیکی و یا فلزی، مورد استفاده در صنایع مختلف اسکن قطعات پیچیده و.... امروزه صنایع مختلفی نیازمند استفاده از مدل سازی سه بعدی می باشند. از جمله: -طراحی صنعتی -قالب سازی -طلا و جواهرسازی -تبلیغات -مجسمه سازی -ماکت سازی و یا مدل سازی -و ...

جدیدترین مقالات

اسکنرهای اثرانگشت

 انواع مختلفی از اسکنرهای اثرانگشت در بسیاری از بهترین گوشی های اندرویدی وجود دارد. در اینجا اسکنر اولتراسونیک و نوری را مورد مقایسه قرار می دهیم.

اسکن سه بعدی نوری

 مدل سازی سه بعدی همیشه کاری وقت گیر و سختی بوده است، اما با توسعه فناوری سه بعدی و با کمک اسکنرها در زمان کوتاه می توان اطلاعات را با جزئیات زیاد وارد کامپیوتر کرد.

استفاده از چاپ سه بعدی به عنوان یک ابزار تبلیغاتی در بازاریابی

 تکنولوژی پرینت سه بعدی کاربردهای زیادی دارد و شرکت های معتبری مانند کوکاکولا، مک دونالد، دیور، فولکس و ... از پرینت سه بعدی برای تبلیغات استفاده می کنند.

موارد بیشتر