مهندسی معکوس با کمک اسکن سه بعدی

 آیا شما می خواهید یک قطعه مهم را تغییر دهید ولی نقشه و فایلی از قطعات ندارید؟
آیا یکی از قطعات دستگاه شما خراب شده است و به طور کلی کار دستگاه را متوقف کرده است؟
نگران نباشید! با استفاده از یک اسکنر می توانید داده ها و اطلاعات لازم در مورد قطعه را ایجاد کنید. تجهیزات و نرم افزارهای اسکن سه بعدی به دلیل قابلیت های زیادی که دارند مانند عملکرد سریع و سهولت در استفاده، به استاندارد در صنعت تبدیل شده اند. می توان  گفت در اکثر حوزه ها مانند صنعت مد، هنر، هوافضا، پزشکی و ... برنامه ها و روش هایی وجود دارد که می توان از اسکنر استفاده کرد و البته در کنار اسکن، مهندسی معکوس نیز نیاز است.
مهندسی معکوس یک نیاز مشترک در طیف گسترده ای از صنایع و فناوری هاست. مثلا هنگامی که یک وسیله جدید در بازار وارد می شود، همکار یا شرکت رقیب می تواند آن وسیله را بگیرد، از هم جدا کند و نحوه کار و ساخت آن را بررسی کند.
افراد می توانند از مهندسی معکوس برای دفاع از طرح ثبت شده خود استفاده کنند و از دزدیده شدن آن طرح جلوگیری کنند.
روش کار در مهندسی معکوس ابتدا گرفتن داده از قطعه مورد نظر است که معمولا با اسکنر انجام می شود. اسکنرها داده ها را به صورت یک شبکه مثلث متراکم تولید می کنند، که به آن ها مش یا ابر نقاط گفته می شود، سپس مش وارد نرم افزاری مانند CAD می شود و اصلاح می شود و در نهایت مش تمیز که شکل و دقت لازم را دارد، آماده می شود. درآخر بسته به اندازه و ابعاد قطعه، با روش پرینت سه بعدی و یا روش های دیگر ساخته می شود.
مراحل مهم در مهندسی معکوس
  • اجزا و روابط متقابل آنها را شناسایی کنید.
  • از قطعه اسکن سه بعدی تهیه کنید.
  • قطعه را دوباره طراحی کنید و بسازید.
  • برای اطمینان از تحمل و کیفیت، قطعه را بررسی کنید.
  • در صورت بروز مشکل قطعه را اصلاح کنید.
ایجاد شاهکار های اسکن سه بعدی به نرم افزار های هوشمند و قدرتمند برای ضبط، پردازش، تجزیه و تحلیل، ایجاد خروجی مناسب و کاربردی نیاز دارد.
در اینجا به طراحی مجدد یک قطعه می پردازیم:
مرحله 1: در این قسمت با استفاده از اسکنر قطعه مورد نیاز را اسکن می کنیم. اسکنرها نرم افزار مخصوص به خود را دارند که برای تجزیه تحلیل و ویرایش داده ها بسیاری کاربردی است و با هندسه هوشمند و تشخیص رنگ، دقت اسکن را بالا می برد و مش را برای وارد کردن در برنامه های دیگر مانند SolidWorks و Catia آماده می کند.
 
 
این قطعه با دقت 0.001985 اینچ، اسکن شده است و این اطمینان را می دهد که داده های جمع آوری شده به طور کامل با قطعه مورد نظر هم خوانی دارد.
 

مرحله 2: به طور معمول وقتی که یک فابل با پسوند STL وارد برنامه SolidWorks می شود، نرم افزار این فایل را به عنوان بدنه گنگ و جامد می شناسد. با اضافه کردن افزونه Geomagic  که نرم افزار مخصوص فایل های اسکن سه بعدی است که می توان آن را به نرم افزار های طراحی اضافه کرد و از طریق Geomagic فایل سه بعدی را وارد نرم افزار طراحی می کنیم و طراحی را با کمک این نرم افزار انجام می دهیم، و می توانید به طور مستقیم از طریق داده های اسکن شده، تشخیص خودکار ویژگی ها، طرح های مش و ... را انجام دهید و به طور قابل توجهی مدت زمان مصرفی برای انجام مهندسی معکوس را کاهش دهید.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

جدیدترین مقالات

مشکلات احتمالی چاپگرهای سه بعدی

 یکی از مزایای پرینت سه بعدی این است که قطعه به صورت لایه به لایه چاپ می شود و برای هر لایه جداگانه نازل می تواند به راحتی حرکت کند، اما این تغییر موقعیت نازل باعث ک

انواع مختلف پلاستیک و کاربردهای آنها

 پلاستیک به سادگی که اکثر مردم فکر می کنند نیست. پلاستیک ها با هم متفاوت هستند و هر کدام خواص خود را دارند. برخی از آنها را می توان چندین بار استفاده کرد، و برخی دیگ

فناوری اسکن سه بعدی پا و تحول در صنعت کفش ارتوپدی

این فناوری ممکن است کمی پیچیده باشد ولی انقلابی عظیم در صنعت کفش ایجاد می کند. با این فناوری مشتری هایی با پاهای حساس دیگر لازم نیست برای انتخاب کفش وقت زیادی صرف کنند.&n

موارد بیشتر