مزایا و معایب ساخت با پرینتر سه بعدی

 دانستن این امر که تکنولوژی پرینتر های سه بعدی به سرعت در حال پیشرفت است حیاتی بوده که این تکنولوژی نه تنها با مجموعه فواید جدانشدنیش همراه است بلکه عقب ماندگی به خاطر روند ساخت سنتی را نیز در برخی جهات به دنبال دارد. نمونه هایی از هر دو مورد را برای کمک به درک این عوامل و ارائه بهتر خدمات پرینت سه بعدی و اینکه بدانید این تکنولوژی در آینده به چه سویی خواهد رفت برای شما جمع آوری کرده ایم.

 مزایا

 ساخت طرح های پیچیده

پرینت سه بعدی به طراحان اجازه می دهد که اشکال و اجزای پیچیده را تولید کنند. تولیداتی که به وسیله روش های ساخت معمول ممکن نیست. به کمک قوانین طبیعی فیزیک، ساخت از طریق روش های فزاینده به این معناست که پیچیدگی ارزش و قیمت ندارد. امروزه قیمت تولید طرح های تولیدی با جزئیات فراوان، با ویژگی های طراحی پیچیده، دقیقا هم اندازه تولید طرح های ساده ای است که قوانین ساخت سنتی و معمول را دنبال می کنند.
 

 شخصی سازی هر بخش

آیا تا کنون برای شما این سوال پیش آمده است که چرا ما لباس هایمان را در سایز های استاندارد خریداری می کنیم؟ با روش های تولید سنتی، ساخت و فروش محصولات با قیمتی قابل قبول برای مصرف کننده ارزان تر است. از سوی دیگر پرینت سه بعدی به سادگی به ما اجازه ی شخصی سازی می دهد. مصرف کننده کافیست طرح را به صورت دیجیتالی تغییر دهد تا بدون هیچ ابزار یا پروسه تولید گران قیمتی محصول نهایی را تولید کند.نتیجه چه خواهد شد؟ هر یک از بخش ها را می توان برای احتیاجات کاربر بدون هیچ قیمت تولید اضافه شخصی سازی کرد.

  بدون نیاز به هرگونه ابزار و قالب گیری، کاهش قیمت های ثابت

در طی زمان قالب گیری فلزی و یا تزریق در قالب، هر بخش از هر محصول نیاز به یک قالب سازی جدید دارد- عاملی که قیمت های تولید را خیلی زود بالا می برد. برای جبران این افزایش قیمت ساخت، اکثر کارخانه ها رو به سمت تولید انبوه از بخش های فروخته شده می آورند. از سوی دیگر، از آنجایی که پرینت سه بعدی یک ابزار واحد برای تولید می باشد، نیازی به تغییر هیچ جنبه ای از پروسه نیست و نیاز به هیچ هزینه یا گذران زمانی اضافه ای بین ساخت یک شی پیچیده یا ساده وجود ندارد. نهایتا، این امر منتج به کاهش اساسی قیمت های ثابت می شود.

 سرعت و راحتی نمونه سازی اصلی، مسیر سریع تر و کم خطرتر تا بازار

از آنجایی که هیچ ابزار گرانقیمتی برای ساخت اشیاء از طریق پرینتر سه بعدی نیاز نیست، این امر به طرز فوق العاده،  متدی قیمت محور برای طراحان و کارآفرینان که در پی تست بازار و انجام تولیدات کوچک هستند می باشد. بنابراین پرینت سه بعدی مسیری کم خطر تر به بازار را برای کسانی که به دنبال ایده ی تولید یک محصول را دارند، پیشنهاد می دهد.
 

اتلاف کمتر

بیشتر فرآیند های تولید معمول کاهشی هستند.با یک قالب ماده خام شروع به کار می کنید. آن را برش می زنید، صیقل می دهید، آن را تا حدی خرد می کنید که به محصول هدف شما تبدیل شود. برای اغلب محصولات از دست دادن 90 درصد ماده ی خام در طول فرآیند طبیعی است.
از سوی دیگر، پرینت سه بعدی فرآیندی فزاینده و افزایشی است. شی را از لایه به لایه ی مواد خام تولید می کنید. طبیعتاً زمانی که یک شی به این شکل تولید می شود، به همان اندازه که شی مورد نظر مواد خام نیاز دارد، استفاده می کند. علاوه بر این بیشتر این مواد می توانند بازیافت شوند و با هدفی دیگر تبدیل به پرینت سه بعدی شی دیگری شوند.
 

معایب

هزینه ی بیشتر برای تولید انبوه

برخلاف تمام فواید از طریق روش های تولید فزاینده، پرینت سه بعدی در زمینه ی تولید انبود هنوز نتوانسته با فرآیند تولید معمول رقابت کند. در بیشتر حالات، این نقطه ی عطف بسته به مواد خام و طراحی بین 1000 تا 10000 واحد می باشد. همانگونه که قیمت پرینتر ها و مواد خام رو به کاهش است، با این حل محدوده ی تولید مطلوب انتظار می رود که افزایش پیدا کند.
 

انتخاب ماده خام، رنگ و  براق بودن محدود

امروزه برخلاف وجود بیش از ششصد ماده خام پرینت سه بعدی -که اغلب آنها پلاستیک و فلز می باشند- دامنه ی انتخابات در مقایسه با مواد خام، رنگ و براق بودن محصول معمول محدود می باشد. با این حال این بخش به سرعت در حال پیشرفت است، سالانه تعداد مواد خام جدید اضافه شده به پالت پرینت سه بعدی خیلی سریع رو به افزایش است که این مواد شامل چوب، فلز، کامپوزیت، سرامیک و حتی شکلات می شوند.

 قدرت و تحمل محدود

در برخی از تکنولوژی های پرینت سه بعدی به دلیل روند لایه به لایه ای، شی قدرت لازم را نخواهد داشت. نتیجتاً قسمت هایی که پرینت سه بعدی شده اند در مقایسه با همتای خود که به روش سنتی تولید شده اند ضعیف تر می باشند. قابلیت تکرار نیز برای بهبود این امر ضروری می باشد. قسمت هایی که در دستگاه های مختلف ساخته شده اند ویژگی های اندک متفاوتی دارند. با این حال همانطور که پیشرفت تکنیکی در پرینترهای جدید سه بعدی مثل پرینترهای سه بعدی کربنی اعمال می شود، این محدودیت ها در آینده ی نزدیک ناپدید خواهند شد.
 

دقت پایین

اگرچه ما قادر به پرینت سه بعدی اجسامی که تلرانس بریدگی لبه دارند- مانند گوشی های آیفون-  نیستیم، پرینت سه بعدی قادر به تولید اشیاء با دقت نزدیک به 20-100 میکرون یا به اندازه ی ضخامت یک تک برگ کاغذ می باشد. برای کاربرانی که اشیاء با تلرانس کم و طرح های با جزئیات زیاد تولید می کنند، پرینت سه بعدی راهی بسیار خوب برای حقیقی ساختن محصول را پیشنهاد می دهد. برای اشیایی که نیازمند بخش های کارشده زیاد و جزئیات بیشتر هستند- همانند کلید سکوت در آیفون- رقابت با دقت بالای تولیداتی مشخص بسیار مشکل می باشد.
 
گردآورنده: مجید زاغیان

جدیدترین مقالات

مقایسه بین SLA و SLS

 در SLS از لیزر قدرتمند استفاده می شود و دو نوع DMLS و SLM وجود دارد. SLS با پلیمرهایی مانند نایلون کار می کند. SLA نیز از لیزر استفاده می کند، اما این دو به دلیل مو

نیروی محوری

 پبچ ها اجزای مهمی هستند که در انواع محصولات از وسایل نقلیه گرفته تا راه آهن، هواپیما، ساختمان، پل و حتی گوشی کوچکی که در دست شماست، استفاده می شوند. هنگامی که نیروی

استریولیتوگرافی و نحوه عملکرد آن

 می توان گفت استریولیتوگرافی از قدیمی ترین شکل های پرینتر سه بعدی است. در ادامه همه چیز در مورد نحوه عملکرد این فناوری را بررسی می کنیم.

موارد بیشتر