تلرانس ابعادی

ضرورت تلرانس ابعادی
حفظ میزان دقت در یک طرح تقریبا غیر ممکن است و برای حفظ اندازه ها معمولا از +/- میزان خطا که همان تلرانس است، استفاده می کنند. این عدد هنگامی که قطعات باید در هم جفت شوند، اهمیت بیشتری پیدا می کند. به عنوان مثال شافتی که در حداکثر میزان تلرانس خود تراش خورده است ممکن است با مرکز دنده ای که با حداقل تلرانس خود تراش داده شده است، متناسب نباشد. تلرانس ابعادی معمولا در مرحله ی طراحی تصمیم گیری می شود و باید مراقب بود که بعد از عملیات ماشین کاری تلرانس ایجاد شده بیشتر یا کمتر نباشد.
مقادیر تلرانسهای اصلی با مقادیر اندازه های اسمی و درجه تلرانسهای اصلی ارتباط مستقیم دارد. هر چه اندازه اسمی و عدد درجه تلرانس در نقشه قطعه کار بیشتر باشد، مقدار تلرانس بیشتر و دقت ساخت و هزینه تولید آن نیز کمتر می شود.
تلرانس اندازه در یک شیاف و یک سوراخ
تصویر زیر یک ماهی ربات را نشان می دهد. در این نقشه شافتی در سوراخ های قطعات 1 و 2 قرار داده شده است.قطر سوراخ ها برای حد مثبت تلرانسی اندازه ها و قطر شافت برای حد منفی تلورانسی اندازه ها نیاز است. در قسمت 2 یک شکاف از قسمت 1 وارد شده است. شکاف قسمت 1 باید حد مثبت ابعادی و قسمت 2 باید حد منفی ابعادی داشته باشد.
در صورت نیاز به ایجاد یک سوراخ دقیق، از ابزار دستی که reamer نامیده می شود، استفاده می کنیم. قطر Reamer  دارای حد مثبت  ابعادی است. وقتی یک سوراخ توسط سیم پیچی ایجاد می شود دارای قطر اسمی 12 میلی متر است، حد مثبت ابعادی سوراخ 12 میلی متر است.
dimensional tolerance
نصب یاتاقان
اغلب دستگاه ها یاتاقان هایی دارند که یک شافت چرخان دارند. در بازار یاتاقان های استاندارد مختلفی وجود دارد. قطر بیرونی یاتاقان ها دارای انحراف ابعادی منفی است و سوراخ یاتاقان باید با انحراف ابعادی مثبت به پایان برسد. از طرف دیگر، قطر داخلی بلبرینگ دارای انحراف ابعادی مثبت است، و شافت قرار داده شده درون بلبرینگ باید به سمت منفی به پایان رسد.
dimensional tolerance
یک شکاف برای حلقه O شکل
حلقه O شکل جزء مکانیکی است که به عنوان دستگاه مهر و موم مایعات مختلف استفاده می شود. برای اینکه درست کار کند، باید شکافی از حلقه O شکل برای تلرانس ابعادی ایجاد شود. مقادیر مورد نیاز برای تلرانس ابعادی در کاتالوگ های حلقه Oشکل مشخص شده است.
dimensional tolerance
نصب کلاچ یک طرفه
در برخی موارد خاص حد منفی ابعاد لازم است. تصویر زیر کلاچ یک طرفه ای را نشان می دهد که یاتاقان و شافت دارد. برای عملکرد درست، باید حلقه بیرونی کلاچ یک طرفه باید به طور دقیق با سوراخ جفت شود و برای این کار سوراخ باید به طرف حد منفی به پایان برسد.
dimensional tolerance
سطح پایانی
در فرآیند ماشین کاری، سطح کار را اندازه نمی گیریم، اما باید از سطح اطلاعات کافی داشته باشیم. به عنوان مثال، همانطور که در قسمت a در تصویر زیر نشان داده شده است، سطح مهر و موم برای یک حلقه O شکل باید دارای دقت بالایی باشد و اگر ناصافی داشته باشد، در مرحله مونتاژ ممکن است به حلقه آسیب برساند و همانطور که در قسمت b نیز نشان داده شده است سطح کشویی نیز باید دارای دقت بالا باشد. برای به دست آوردن دقت در سطح با دستگاه تراش، نیازمند حرکت آهسته ابزار و سرعت بالای تیغه هستیم.
dimensional tolerance
سطح استاندارد
همانطوری که در بالا توضیح داده شد، در طرح نهایی، همیشه نمی توان اندازه های واقعی را به همان اندازه ذکر شده، به پایان برسانیم. برای دستیابی به درجه دقت کافی، باید یک نقطه مرجع استاندارد تعیین کرد و اندازه ها را از روی این نقطه برای جفت سازی قطعات برنامه ریزی کنیم. باید به این نکته دقت کرد که در انتخاب نقطه مرجع باید دقت کرد زیرا در صورت اشکال باعث پیچیدگی قطعات و به هم ریختگی آنها می شود.
dimensional tolerance
تصمیم گیری در مورد سطح استاندارد یک قطعه با توجه به نحوه استفاده و شکل قطعات متفاوت است. مثلا وقتی سوراخی ایجاد می کنیم، اغلب مرکز دایره به عنوان نقطه استاندارد تعیین می شود.
dimensional tolerance
 
 


جدیدترین مقالات

مشکلات احتمالی چاپگرهای سه بعدی

 یکی از مزایای پرینت سه بعدی این است که قطعه به صورت لایه به لایه چاپ می شود و برای هر لایه جداگانه نازل می تواند به راحتی حرکت کند، اما این تغییر موقعیت نازل باعث ک

انواع مختلف پلاستیک و کاربردهای آنها

 پلاستیک به سادگی که اکثر مردم فکر می کنند نیست. پلاستیک ها با هم متفاوت هستند و هر کدام خواص خود را دارند. برخی از آنها را می توان چندین بار استفاده کرد، و برخی دیگ

فناوری اسکن سه بعدی پا و تحول در صنعت کفش ارتوپدی

این فناوری ممکن است کمی پیچیده باشد ولی انقلابی عظیم در صنعت کفش ایجاد می کند. با این فناوری مشتری هایی با پاهای حساس دیگر لازم نیست برای انتخاب کفش وقت زیادی صرف کنند.&n

موارد بیشتر